Rīta Panorāma

Rīta Panorāma Izstādē "Kanona mantojums" mūsdienīga interpretācija par klasiķu darbiem

Rīta Panorāma

Šī diena vēsturē 22.01.

Veco telefonu un datoru dati nepazūd

Eksperti aicina atcerēties: veco telefonu un datoru dati nepazūd

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Latvijas iedzīvotāji savus mobilos telefonus maina vidēji ik pēc diviem trim gadiem, arī datortehnoloģijas strauji attīstās, un nesen kā nopirktais jaunais dators visai drīz jau ir morāli novecojis. Taču, atbrīvojoties no vecajiem datoriem un telefoniem, ir jābūt ļoti uzmanīgiem un jāpadomā par datu drošību.

Bieži vien cilvēki vecos mobilos telefonus un datorus izmet atkritumu kastē. Tomēr jārēķinās, ka  šādai rīcībai var būt ļoti negatīvas sekas, ja pirms tam visa datoros un telefonos esošā informācija nav izdzēsta.  

Interneta drošības centra „Cert.lv” vadītājas vietnieks Varis Teivāns „Rīta Panoramai” norāda - ja dati netiek uzglabāti šifrētā veidā, tad tie ir pieejami. „Tās var būt privātas fotogrāfijas, tas var būt kaut kas no privātās dzīves, ko nedrīkst noplūst, varbūt ar darbu saistīti materiāli, kaut kādi varbūt komercnoslēpumi ,” norādīja Teivāns.

Krievijā aprēķināts - Maskavas iedzīvotāji katru mēnesi izmet aptuveni 20 tonnas mobilo telefonu. Par Latviju diemžēl dati nav apkopoti. Tomēr Valsts policijā atzīst – gadījumu, kad negodprātīgi cilvēki savtīgās interesēs izmanto datus, kas iegūt no atkritumu tvertnēm izņemot telefonus vai datorus, nav nemaz tik maz.

Valsts policijas pārstāve Zane Arāja stāstīja, ka, piemēram, krāpniekiem zināma shēma, kas gada sākuma bija pielietota Olainē – „pavecai sievietei zvana it kā viņas meita un saka, ka ir nokļuvusi nepatīkamā situācijā, un, lai viņu izpestītu, advokātam jāsamaksā 5000 eiro, un sieviete arī samaksā”. Policija noskaidroja, ka tā nebija meita, bet krāpnieki bija ieguvuši mātes telefonu.

Ir bijuši arī gadījumi, ka telefonā vai datorā atrastas bildes tiek izmantotas, lai šantažētu cilvēkus un izspiestu naudu. Latvijas Informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanas institūcijā „Cert.lv” iesaka: pirms atbrīvoties no datu nesējiem, padomāt par drošību – var izmantot utilizācijas punktus, kur var nodot utilizācijai šos produktus, un no datu drošības viedokļa  šie dati ir droši jāizdzēš.

„Ja mēs uz nešifrēta diska vienreiz izdzēšam šo materiālu, tad nenozīmē, ka viņš vairs tur nav. Viņš nav redzams parastam standarta lietotājam, bet reāli viņš uz tā diska vēl eksistē,” atzīst Teivāns.

Sadzīves ierīču utilizācija ir videi draudzīgs risinājums, jo pēc tam šīs lietas tiek pārstrādātas un no tām tiek ražots kaut kas jauns. Tomēr arī utilizācijas punkti nevarēs garantēt datu nenoplūšanu.

„Eko Reverss” direktore Kristīna Tamuža savukārt norādīja: „Lietas tiek izkomplektētas, tiek izņemti derīgie materiāli, bet mēs nevaram garantēt, ja vien mēs neveicam preču iznīcināšanu, ka kāds nevarētu mēģināt no šiem datiem kaut ko iegūt.”

Tāpēc neatliek nekas cits kā visu datoros un telefonos esošo informāciju izdzēst. Kā to pareizi darīt, var atrast padomus internetā, tur padomu netrūkst. Otrs variants - neglabāt šādās ierīcēs slepenu vai sevi kompromitējošu informāciju.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti