Rīta Panorāma

Telefonintervija ar Nelliju Kleinbergu

Rīta Panorāma

Telefonintervija ar Jāni Urbanoviču

Depresijas pazīmes. Kā ar to cīnīties?

Depresijas pazīmes un kā ar to cīnīties

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Ir divi gadalaiki, kad cilvēkiem ar tieksmi uz depresiju spilgtāk izpaužas šīs slimības simptomi Tie ir rudens un pavasaris. Depresija ir nopietnas saslimšana, kas viegli pakļaujas ārstēšanai. Kā atpazīt depresijas simptomus un kā rīkoties, ja tie ir parādījušies?

Nomākts garastāvoklis nebūt neliecina, ka cilvēku skārusi depresija. Satraukties vajadzētu sākt, ja grūtsirdība nomāc vismaz divas nedēļas no vietas bez jebkāda acīmredzama iemesla.

Depresijas pazīmes ir:

  • pesimisms,
  • noslēgšanās sevī,
  • miega traucējumi,
  • ēstgribas traucējumi,
  • nogurums,
  • negatīvas domas par sevi,
  • nomāktība, skumjas.

Psihoterapeite Marija Ābeltiņa skaidro, ka depresijas gadījumā “šīm visām pazīmēm ir jābūt diezgan ilgstoši, nepārtraukti un lielā intensitātē”.

Depresiju var salīdzināt ar smagu mugursomu, kas uzvelta plecos. Paiet var, taču ir grūti.

Rīgas Stradiņa universitātes Psihiatrijas un narkoloģijas katedras vadītājs Elmārs Rancāns pastāstīja, ka viņa katedras pētnieku grupa ir noskaidrojusi, ka Latvijā ar depresiju katru gadu slimo 115 000 iedzīvotāju. Bet valsts apmaksātos dienestos pēc palīdzības ar depresijas diagnozi vērsušies katru gadu 8000 – 10 000 cilvēku.

Tas nozīmē - lielākā daļa sasirgušo tā arī neko nedara lietas labā un turpina mocīties.

“Sieviešu žurnālos aprakstītie pasākumi, kā iepriecināt sevi, aizbraukt ceļojumā, mainīt matu krāsu, nopirkt jaunu apģērbu, – tie ir tikai īslaicīgi garastāvokļa uzlabojumi. Tas nepalīdzēs problēmai būtiski,” norādīja Elmārs Rancāns.

Marija Ābeltiņa skaidroja, ka “stāsts ir par smadzenēm”.

“Ja tā ļoti vienkāršo, tad mūsu smadzenēs nav tik daudz vielu, lai pietiktu enerģijas parastiem procesiem – izlemt kaut ko – ko es ēdīšu brokastīs, tādus vienkāršus lēmumus pieņemt, piecelties no gultas un kaut kur aiziet. Pie depresijas gribasspēks ir saslimis,” skaidroja Ābeltiņa.

To, vai cilvēkam ir depresijas pazīmes, ērti iespējams pārbaudīt mājaslapā depresija.lv, aizpildot pašnovērtēšanas testu, tajā godīgi atbildot uz visiem jautājumiem.

Ārstēšanas metodes ir divas – antidepresantu lietošana, kas var izmaksāt 5-10 eiro mēnesī. Otrs – psihologa vai psihoterapeita apmeklējums.

Izjūtot depresijas simptomus, vispareizāk ir sākotnēji vērsties pie sava ģimenes ārsta, kurš ieteiks labāko risinājumu. Tā ir nopietna saslimšana, no kuras nav jākaunas, un jāatceras, ka tā ļoti labi padodas ārstēšanai.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti