Cilvēki ar invaliditāti vēlas strādāt un būt līdzvērtīgi darba tirgū

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Starptautiskajā dienā cilvēkiem ar invaliditāti Saeimā notika diskusija, kurā tikusi pievērsta uzmanība šo cilvēku nodarbinātībai. Dažādu organizāciju pārstāvji norādīja uz darbības virzieniem, kur nepieciešami uzlabojumi.

"Sabiedrībā būtu labāk, ja visi varētu strādāt," sacīja Latvijas Cilvēku ar īpašam vajadzībām sadarbības organizācijas "Sustento" vadītāja Gunta Anča. Viņa uzsvēra, ka Latvija ir pirmspēdējā vietā Eiropas Savienībā invaliditātes skarto cilvēku nodarbinātībā. 

Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) Pakalpojumu departamenta, Nodarbinātības pasākumu nodaļas vadītāja Solveiga Kabaka Latvijas Radio pastāstīja, ka NVA pakalpojumi ir pieejami visiem, arī personām ar invaliditāti. 2014.gada 10 mēnešos patstāvīgu darbu uzsākuši 2602 cilvēki ar īpašām vajadzībām, liecina statistikas dati. Vairāk kā 400 darbvietas ir subsidētas no valsts, kas nozīmē, ka darba līgums noslēgts uz noteiktu laika periodu. 

"Cilvēki ar invaliditāti var šajā laikā socializēties iegūt darba iemaņas un vēlāk vieglāk orientēties darba tirgū," šādu darbavietu priekšrocības vērtēja NVA pārstāve Solveiga Kabaka. Tas ir viens no iemesliem, kāpēc NVA atbalsta arī darba devējus un iedrošina izmantot subsidētās darba vietas. 

Visbiežāk pārstāvētās profesijas ir vienkāršākās - palīgstrādnieki, sētnieki, apkopēji, taču cilvēki ar īpašām vajadzībām strādā arī profesijās, kam nepieciešama augstāka kvalifikācija.

Savukārt Latvijas Paralimpiskās komitejas ģerālsekretārs Andris Ulmanis Latvijas Radio raidījumam "Pēcpusdiena" atzina, ka katru gadu attieksme mainās un kļūs pozitīvāka.

"Visi Latvijas paralimpiskie sportisti ir profesionāļi," sacīja Ulmanis, kurš norādīja uz problēmu, ka bieži vien viņi nesaņem finansējumu dalībai sacensībām, tāpēc būtu vērtīgi, ja viņi varētu strādāt algotu darbu un nopelnīt gan iztikšanai, gan dalībai sacensībās, kur ne reizi vien Latvijas vārds tiek spoži nests pasaulē.

"Šobrīd paralimpieši darbojas 22 sporta veidos 19 dažādās federācijās," sacīja Andris Ulmanis un piebilst: "Rūgtums uznāk, ka neesam vienādās spējās."

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti