4. studija

Vai aizliegs atturēties?

4. studija

Ko nedrīkst fotografēt Dzemdību namā?

Dižpārdokļa slavas noriets

20.gadsimta «brīnumlīdzekļa» aspirīna noriets

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Mūsdienās zāļu skapīši ir pilni ar dažnedažādām zālēm, taču pirms kāda laika varēja iztikt ar apmēram trim medikamentiem, no kuriem viens noteikti bija aspirīns. Ārsti gan šodien aspirīnu iesaka vien lietot gadījumos, kad ir ļoti augsta temperatūra.

Latvijas Televīzijas raidījuma “4. studija” aptaujātie cilvēki atceras, ka aspirīnu lietojuši padomju laikā.

Zāles labi palīdzējušas pret temperatūru, paģirām un saaukstēšanos. Kāds pat aspirīnu licis klāt gurķu marinēšanai.

“Lai dabūtu temperatūru nost, lai ātrāk nodzītu, noteikti deva aspirīnu. Izsvīda, saģērba, slapji pa gultu, un pēc tam uz skolu un viss kārtībā! Paši esam arī aspirīnu likuši gurķiem. Marinēšanai. Kraukšķīgi iznāk,” stāsta Daina.

Vācu kompānija “Bayer” aspirīnu patentēja 1899.gadā, un tas ātri vien kļuva par populārāko medikamentu pasaulē. Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejā glabājas vēl 20. gadsimta sākuma aspirīna iepakojumi.

“Aspirīns ir bijis brīnumlīdzeklis visu 20.gadsimtu. Gadsimta sākumā medikamentus gatavoja pulvera formā. Šādu iepakojumu pasūtīja varbūt kāda Rīgas aptieka. Viņu atveda kastē, izbēra saturu ārā un sataisīja mazās tūtiņās un pārdeva klientiem,” stāsta Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzeja pārstāvis Mārtiņš Vesperis.

Lielākā daļa medikamentu, kas mūsdienās aptiekā ir nopērkami, radīti pēdējo 50 gadu laikā, stāsta ģimenes ārsts Andris Baumanis.

Mūsdienās aspirīnu ir izkonkurējuši citi medikamenti, un nu tas atrodams tikai retajā zāļu skapītī.

Aspirīnu ārsti arī neiesaka lietot tāpēc, ka tas var bojāt kuņģi. Šodien pret temperatūru cilvēki visbiežāk lieto paracetamolu vai ibuprofēnu.

“Aspirīns ir tikai tad, ja galīgi mājās nav nekas un temperatūra ir ļoti augsta. Tad arī šobrīd jūs aspirīnu iedzert varat ar vienu noteikumu, ka jūs viņu nelietojat daudz un bieži,” norāda ģimenes ārsts.

Lai gan Latvijā aspirīns vairs nav tik populārs kā kādreiz, pasaulē aizvien ik gadu cilvēki patērē apmēram 40 000 tonnas šī medikamenta, galvenokārt - kardioloģisku slimību ārstēšanai.

“Aspirīna lietošana ar laiku samazināsies vai pazudīs pilnībā, jo arī kardioloģijā ir daudz labāki un efektīvāki medikamenti par aspirīnu. Aspirīnu lieto tikai viena iemesla dēļ – tas ir ļoti lēts,” uzsver Baumanis.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti