Viedierīces kā ceļabiedri maziem atklājumiem dabā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Dodoties dabā ar mazajiem pētniekiem, viedierīces līdzņemšanas attaisnojums ir nevis saziņa, bet gan tās kā praktiska instrumenta lietošana: lai reta, aizsargājama auga vietā paņemtu līdzi tikai tā fotoportretu, lai iemūžinātu dzīvnieku pēdas, lai pēcāk sadzītu rokā to īpašnieku, vai lai ierakstītu dabas skaņas savai unikālajai šūpuļdziesmai vai, gluži vienkārši, lai ieraudzītu ekspedīciju dabā bērna acīm.

Ar vai bez viedierīces?

Lai cik ļoti gribētos pasargāt mazo cilvēku bērnību no viedierīcēm (turklāt redzot, cik grūti (lasīt: agresīvi) ir šķirties no viedierīces, ja tomēr ir atvēlēts laiks kādai ne tik dienišķai, bet tomēr ierakstā sameklētai multfilmai), skaidrs ir tas, ka šajā gadsimtā bez tehnoloģiju prasmēm šie mazie cilvēki neiztiks. Atliek pielāgoties un saprast, kādi būs nosacījumi šo tehnoloģiju izmantošanai bērnu dzīvē. Pasaulē atzīts dabas pieredzēšanas iedvesmotājs amerikāņu vides žurnālists Ričards Louvs uzsver, ka šis laiks pieprasa no mums hibrīdprātus: tādus, kam piemīt gan prasmes izprast norises ekosistēmās un vidē, vienlaikus spējot mērķtiecīgi izmantot tehnoloģijas to izprašanai. Un

galvenā pamattēze bērnu kopdzīvei ar tehnoloģijām ir izmantot tās radīšanai, nevis patērēšanai.

Lasīts ir pieredzes stāsts par kādu jūrniecības skolu, kur studentu vidū ātri varēja saprast, kuri ir daudz laika pavadījuši dabā, bet kuri vairāk laika pavadījuši tehnoloģiju pasaulē. Ja tehnoloģiju zinātāji ātri apguva elektronikas lietas, kas nepieciešamas, dodoties jūrā, tad otra daļa – dabas bērni – daudzas prasmes apguva un secinājumus veica pēc novērojumiem dabā, tiesa, lēnāk apgūstot tehnoloģijas.

Dabas detektīva instruments

Iesakām pašiem mazākajiem!

Iesakām pašiem mazākajiem!

Mīļie vecāki, mēs esam radījuši drošu un radošu platformu zinātkāriem pirmsskolas vecuma bērniem - LSM Bērnistaba!

Bērnistabā ir interesanti un attīstoši uzdevumi, spēles, filmas, eksperimenti, zīmēšana, vakara pasaciņa un daudz kā cita.

 

Pēdas sniegā zem kokiem, sēnes sūnās un uz celmiem, puķes pļavās un gravās, kukaiņi miegā un citas lietas: to visu viedierīce var palīdzēt pārnest mājās, lai izpētītu un iepazītu dabas iemītniekus pēc rādītājiem, ceļvežiem un citām taciņām.

Ļaujiet bērnam fotografēt un nest mājās šos attēlus, tā palūkojoties uz piedzīvojumu bērna acīm.

Fotoattēli var noderēt ne tikai kā digitāls sugu noteicēja albums, bet var pārtapt arī par pirmās mazā dabas fotogrāfa personālizstādes vai pastkartītes izejmateriālu, no digitālām bildēm pārvēršot tās papīra formātā. Foto var pārvērst gan neatkārtojamā apsveikuma kartītē vecvecāku priekam vai pat gada griezumā – piemeklēt bildi personalizēta sienas kalendāra radīšanai. Fotogrāfijas vēlāk var kalpot arī par uzskates līdzekli kādā gleznošanas vakarā, cenšoties iegūt savā krāsu paletē tos toņus, kas pārnesti no ekspedīcijas mežā, pludinot akvareli.

Savas šūpuļdziesmas

To, ka daba ir viena no aizraujošākajām koncertzālēm, apliecina ne vien izcilais un ģimenēm draudzīgais brīvdabas pasākums “Dabas koncertzāle”, bet arī skaņu lērums, ko var saklausīt, ejot takās. Mudiniet bērnus mežā uz mirkli aizvērt acis un stāstīt, ko viņi dzird. Izrādās, ka var dzirdēt ne tikai putnus, bet arī vēju, mākoņus, zaru brakšķus zem kājām. Viena skaņu aina, kas palikusi prātā, ir no Kaņiera ezera pastaigu laipas ar dobju atbalsi, kas, kā vēlāk skaidroja putnu zinātājs, esot bijis lielais dumpis, nevis laipas savienojumu radīts būkšķis, bet otra skaņu aina bija kāds varžu pārpilns dīķis ar riesta murrām, kuras skaļumā un unikalitātē pārspēja jebko līdz tam dabā dzirdēto. Ja kāda skaņu aina īpaši izteiksmīga, viedierīcē to var ierakstīt un atskaņot mājās, cenšoties sazīmēt skaņas, kas veido visu biokoncertu. Savukārt kāds vējains mežs vai jūras šalkas mazākajiem ceļotājiem var noderēt šūpuļdziesmas vietā, turklāt praktiski imitējot tā saucamo balto troksni.

Nemulsiniet dabu ar mobilām lietotnēm

Aizvien vairāk mobilo lietotņu sarakstos varam atrast praktiskas aplikācijas: varam atpazīt gan augu, gan sēni, gan putnu. Taču dabā ieteicams aplikācijas izmantot ar piesardzību. Piemēram, ornitologu pulks mudina neatskaņot mežā putnu balsis viedierīcēs, cenšoties salīdzināt, vai nupat dzirdētā balss ir īstā. Šādas ierakstu balsis var samulsināt meža iemītniekus un iztraucēt viņu ierasto kārtību. Vislabākās ekspedīcijas izdosies vietās, kur nebūs pieejams internets. Arī maršrutu var sagatavot, kopīgi uzzīmējot karti pirms došanās takā, atzīmējot gan maltītes vietu, gan citus pieturpunktus, ļaujot bērniem apgūt pirmās orientēšanās prasmes dabā.

Virtuālā ekspedīcija dabā

Nereti ekspedīcija dabā ar mazajiem pētniekiem jāatceļ, ja imunitāte ir vājāka vai laikapstākļi negantāki. Taču tas nebūt nenozīmē, ka daba nevar ierasties ciemos pie pašiem. Vērot un dzirdēt dabu varam arī ar viedierīču starpniecību. Kaut vai pašreiz ar Latvijas Dabas fonda palīdzību var vērot tiešraides no aizsargājamo putnu ligzdām, piemēram, kaut vai pašreiz redzama un dzirdama jūras ērgļa ligzda:

 

Labs fons ikdienai mājās, ja iecienītākās radio stacijas sāk garlaikot. Atliek uzsliet telti istabas vidū un diendusai piemeklēt labāko dabas skaņu celiņu saldākam miegam.

Zaļais padoms!

Esot dabā ar viedierīcēm, ieteicams cienīt dabas redzamos un neredzamos iemītniekus, izslēdzot viedierīču skaņas. It īpaši, ja esat kādā publiskā vietā, piemēram, parkā vai pastaigu takā, kur vienlaikus atrodas ne tikai dabas “nācija”, bet arī citi apmeklētāji, diez vai viņi koku šalkoņas vietā gribētu dzirdēt jūsu mobilo tālruņu pīkstienus vai melodijas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti