Veltījums valsts simtgadei - latviešu tautas pasaku grāmata «Latviešu brīnumu pasakas»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Par godu gaidāmajai Latvijas valsts simtgadei "Jāņa Rozes" apgādā iznākusi krāšņa, reprezentabla pasaku grāmata “Latviešu brīnumu pasakas”, kas apstiprina – latvieši kopš sendienām stāstījuši un klausījušies pasakas, latvieši mīl pasakas un tic brīnumiem vēl joprojām.

No mūsu tautas bagātā mantojuma šajā izlasē iekļautas 12 skaistas un izplatītas brīnumpasakas, kurām ievadu un komentārus rakstījis folkloras pētnieks, starptautiski atzītais pasaku speciālists Dr. philol. Guntis Pakalns. Te ir pasaka gan par lāča dēlu, gan ķēves dēlu Kurbadu, gan par princesi stikla kalnā un trešo tēva dēlu muļķīti – tomēr izraudzītas savdabīgākas, mazāk zināmas šo pasaku versijas, kas lasītājam sagādās patīkamu pārsteigumu. Vienlaikus Kaijas Marisandras Straumanis tulkojumā klajā nāk arī šīs grāmatas izdevums angļu valodā "Latvian Fairy Tales" – lieliska dāvana mūsu ārzemju viesiem un draugiem.

Brīnumpasakām raksturīga diezgan dramatiska darbība – varoņi cits citu apmāna, galina, griež galvas nost. Guntis Pakalns skaidro: “Klasiskajā brīnumu pasakas struktūrā ir trīs pārbaudījumu veidi – sākumā tiek pārbaudītas varoņa spējas būt līdzjūtīgam, attapīgam, un viņš iegūst zināšanas vai brīnuma līdzekli, kas noderēs tālāk. Centrālais pārbaudījums nereti ir pūķa uzvarēšana un/vai nolaupītās/noburtās princeses atbrīvošana – arī tas var tikt trīskāršots, un katru reizi pieaug pretinieka spēks un baismīgums. Un tad seko papildu pārbaudījums – mājupceļā izvairīties no briesmām un savu palīgu ļaunprātības. Nereti varonis pēc tam uz noteiktu laiku paslēpjas… Šādās pasakās pētnieki saskata arī senas pusaudžu iesvētību rituālu pazīmes – ir simboliski jānomirst, jānolaižas pazemē, jāpadzīvo nabadzības pasaulē, jādodas ceļojumā un jāuzvar savi iekšējie dēmoni, lai iegūtu pieredzi, kas dod tiesības būt pieaugušam un atbildīgam par citiem. Tā pasakas palīdz bērnam kļūt par pieaugušu cilvēku un pieaugušajam – kļūt atbildīgam par to, kas notiek šajā pasaulē.”

Grāmatas māksliniece Gita Treice ilustrējusi un dizainējusi ap 100 grāmatu, vairāk nekā 20 no tām saņēmušas apbalvojumus Latvijas un Baltijas mērogā. Par vadmotīvu brīnumpasaku grāmatas mākslinieciskajam konceptam māksliniece izraudzījusies vakara krēslu – tas ir brīnumu laiks, kad realitāte atkāpjas un skalu, sveču vai pavarda uguns gaismā tiek sacerētas un stāstītas pasakas.

Švīkas un dūmaka viņas ilustrācijās kļūst par īstiem, drošiem un neapstrīdamiem vizuālās realitātes elementiem, kas dod vaļu uztverei un iztēlei. Gitas Treices zīmēto tēlu ieplestās acis raugās no šīm švīkām un dūmakas kā no īstas, apaļas pasaules, ko mēs neredzam, bet kurai ticam. Cauri noslēpumainajai dūmakai vīd spocīga, zeltaina gaisma, un gaismas atspīdumi kā maldugunis izbirst pa grāmatu.

  • Sastādītāja Inga Karlsberga
  • Priekšvārds un komentāri: Guntis Pakalns
  • Māksliniece Gita Treice
  • Tulkojums angļu valodā: Kaija Marisandra Straumanis
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti