Septiņas skaistas Jāņu svinēšanas tradīcijas. Izziniet kopā ar bērnu!

Bērns mācās, vērojot un līdzdarbojoties. Jāņi nu reiz ir tie svētki, kuros bērni var līdzdarboties no sirds. Viss viņiem ir pa spēkam – vainagus vīt, sieru siet, māju rotāt, dziesmas dziedāt un agri no rīta pa rasu bradāt. Svētki tuvojas, laiks izzināt tradīcijas.

Piedāvājam apzināt septiņas no daudzajām Jāņu svinēšanas tradīcijām. Pamēģiniet kopā darīt kaut nedaudz no tā, pamēģiniet kaut vienu jaunu lietu, ko neesat darījuši nekad iepriekš, lai šie Jāņi ir neaizmirstami.

Jāņi latviešu tradīcijās ir ļoti nozīmīgi svētki, par to liecina arī dāsnais folklorā pierakstītais melodiju, dainu un tradīciju klāsts, kas rāda,  kā svinēja senāk, un mūsdienās nezūdošā interese par šiem svētkiem.

Iemācieties līgotni!

Līdz mūsu dienām pierakstos saglabājušās 1155 līgotnes – īstās Jāņu melodijas.  Dziesmu tekstu (dainu) ir vairāk – apmēram 40 tūkstoši. Visa šī bagātība tikai vienai naktij! Tas vien rāda Jāņu nozīmību latviešu folklorā.

Pajautājiet vecmāmiņai, kādas līgotnes viņa zina; ja tās jau mākat, tad sameklējiet līgotņu ierakstus un dainu tekstus, iemācieties ko jaunu šiem svētkiem!

Sapucējiet māju un sevi!

Svētkos mājai jābūt skaistai, tāpat kā mājas saimniekiem. Jāņiem piestāv tautiskas lietas – linu galdauti, dvieļi, māla trauki, pinumi un citas. Jau iepriekš kopā ar bērniem izdomājiet, kā rotāsiet savu māju, kā klāsiet galdu, kādus traukus izmantosiet. Un pašu tērps, protams! Tautas tērps vai kādi īpaši aksesuāri – tautiskas rotas, jostas, pastalas, rakstainas zeķes, linu brunči vai gumijas zābaki un ūdens necaurlaidīga jaka lietainiem Jāņiem – tas viss jāsagatavo savlaicīgi, jo dienas garumā vēl daudz darāmā, kas jāpaspēj tieši Līgo dienā.

Sieniet sieru!

Visos latviskos gadskārtu svētkos ēdienam ir liela loma. Jāņi ēdiena klāsta ziņā ir izņēmums. Mārtiņos kāva gaili, Ziemassvētkos galds bija pilns gardumu, bet Jāņos svētku galds pieticīgāks, jo nekas vēl nebija izaudzis. Bija piens, olas, īpaši Jāņiem atstāti mieži alum. Tad nu gatavoja sieru un alu – tas bija obligātais minimums, ko arī dziesmās visvairāk apdzied. Bet, protams,  tika cepti arī rauši un pīrāgi.

Siera recepte katrai saimniecei sava. Ja jums nav savas Jāņu siera receptes, izmēģiniet šo. Tā ir vienkārša, pagatavot varēs pat iesācēji.

Nepieciešams:

  • 3 l piena
  • 700 g biezpiena
  • 3 olas
  • 50 g sviesta
  • sāls
  • ķimenes

Gatavošana:

Pienu uzkarsē (nedrīkst uzvārīt!) līdz 80 grādiem. Karstā pienā pamazām ieliek biezpienu. Lēni maisot uz lēnas uguns karsē, līdz piens "pārslojas" un atdalās sūkalas. Kad sūkalas atdalījušās, visu masu lej caurdurī, notecina sūkalas un karstu liek atpakaļ katlā.

Olas, sakultas ar ķimenēm un sāli, pielej karstajam biezpienam. Pieliek sviestu un maisot karsē, līdz biezpiens atlec no katla.

Gatavo sieru liek bļodiņās, kas izskalotas ar aukstu ūdeni, tad siers nepielips pie trauka, to būs viegli izņemt. Šādu sieru var arī iesiet marlē un nolikt zem sloga.

Mācieties pazīt Jāņu zāles!

Visa laba Jāņu zāle! Visa! Ticējumi saka arī, ka  Jāņu vakarā salasītās zāles der visām slimībām. Dodieties pļavā iepazīt augus, lasīt ziedus un zāles, ar ko māju izpušķot un ko tējai sažāvēt, lai ziemā neslimotu. Pirms doties uz pļavu, izpētiet, kuri augi ir aizsargājami, un īpaši iepazīstiet indīgos. Izrotājiet māju, lai smaržo un skaisti izskatās.

Uzpiniet vainagu!

Jāņos puiši parasti rotājas ar ozollapu, bet meitas ar zāļu un ziedu vainagiem. Izvēlieties, kādu gribētu sev šajos svētkos. Vainagu īpašu padarīs ne tikai tas, ka vīts no skaistiem ziediem, bet tas, ka vainagu esat darinājuši paši. Šajos Jāņos varat sākt lielisko tradīciju – vainagu izžāvēt un mājā taupīt līdz nākamajiem Jāņiem, kad nopin jaunu un pērnā gada vainagu sadedzina ugunskurā. Jāņu vainagi būs ne tikai atmiņas par pavadītajiem svētkiem, bet arī skaisti mājas noformēšanas elementi.

Mācieties kurināt ugunskuru!

Ugunskura iekuršana ir prasmes, kuras bērniem iemāca vecāki, stāstot un rādot ne tikai, kā to darīt, bet arī runājot par drošības jautājumiem. Jāņi varētu būt īstā reize, kad mācīt bērnu iekuru salasīt, ugunskuru iekurt un uguni uzmanīt, lai neizdziest.

Bradājiet pa rasu!

Saka, ka Jāņu rītā ar rasu jāmazgājas un pa rasu jābradā, lai skaistums, veselība un možs gars vairojas. Pamēģiniet šos Jāņus noslēgt ar kopīgu bradāšanu pa rasu, tas noteikti bērniem būs aizraujošs notikums un paliks atmiņā. Senāk Jāņu noslēgumā meitas no kalna pa rasainu zāli ripinājušās lejā, lai skaistuma un veselības būtu pāri pārēm. Stāstīt vai nestāstīt par šo tradīciju bērniem – tas lai paliek jūsu ziņā!

Kā Jāņu tradīcijām atrast vietu pilsētā? Jūs varat doties uz zāļu tirgu, pīt vainagus un laist tos ūdenī, rotāt māju, gatavot cienastu, rīkot pikniku, sadziedāties ar citiem līgotājiem pilsētas koncertos un pasākumos, arī pa rasu varat rīta agrumā bradāt!

 

Raksta pirmpublikācija Lsm.lv 2018. gada 23. jūnijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti