Pētījums: Mūsdienu jaunieši ir vientuļāki nekā pensionāri. Vainojami sociālie tīkli

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Vientulību var nosaukt par nacionālu epidēmiju. Lielbritānijā veiktā pētījumā noskaidrots, ka jauniešu vientulībai ir tendence pieaugt ik gadu. Jauni cilvēki mūsdienās ir vientuļāki nekā vecāka gadagājuma cilvēki, tam par iemeslu ir laika pavadīšana sociālajos tīklos.

Jaunieši pusaudža gados un divdesmitgadnieki trīs reizes vairāk laika pavada vientulībā un noslēgtībā no apkārtējās pasaules nekā pensijas vecuma cilvēki. Pētnieki uzskata, ka jaunu cilvēku vientulībā vainojami sociālie tīkli.

Mūsdienu jauniešiem ir grūti atrast draugus. Tam par iemeslu ir sociālajos tīklos pavadītais laiks, tieši tāpēc jaunieši arvien vairāk cieš no vientulības un nespējas nodibināt draudzīgas attiecības reālajā dzīvē.

Pat pastaigās jauni cilvēki dodas retāk, jaunieši attiecības meklē internetā.

Vēl kāds negatīvs sociālo tīklu lietošanas aspekts – jaunieši nemitīgi sevi salīdzina ar citiem sociālo tīklu lietotājiem, kā rezultātā bieži rodas pārliecība, ka citu jauniešu dzīve ir veiksmīgāka, tajā ir vairāk izklaižu un prieka, interesanti notikumu. Tas kopumā noved pie tā, ka jaunieši reālus draugus nomaina pret virtuāliem draugiem un sociālās izolācijas sajūtu.

Vērienīgā pētījumā Lielbritānijā, kurā aptaujāja vairāk nekā 5000 dažāda vecuma cilvēku, noskaidroja, ka vidēji 10% no visiem aptaujātajiem lielāko laiku jūtas vientuļi, par šo pētījumu raksta "dailymail".

Salīdzinājumam: aptaujāto vecuma grupā no 16 – 24 gadiem tādu ir 32%, vecuma grupā virs 65 gadiem tikai 11% jutās vientuļi.

Katrs divdesmitais aptaujātais teica, ka viņu nekad neviens nav mīlējis, katrs astotais uzskatīja, ka mīlestības sajūtas ir reta parādība. Aptaujāto lielākajai daļai bija divi trīs tuvi draugi, katram astotajam nebija neviena tuva drauga. Tikai katram divdesmitajam bija 10 tuvi draugi.

Projekta padomniece Barbara Blūmfelda uzsver, ka attiecību prasmju izkopšana jauniešu vecumā ir ļoti svarīgas prasmes, lai pieaugušo dzīvē spētu veidot attiecības.

Pēdējo desmit gadu laikā ir ievērojami mainījusies savstarpējo attiecību veidošanas pieredze jauniešu vidū, šajā ziņā ir novērojama liela plaisa starp mūsdienu jauniešiem un iepriekšējo paaudzi.

Sociālie tīkli ir labs veids, kā uzturēt attiecības, bet tie nevar aizvietot reālas tikšanās un kontaktus.

Jauni cilvēki, skatoties, ka viņu sociālo tīklu draugi internetā izrāda dažādu līksmu pasākumu foto, kuros nav viņi, var justies aizmirsti un atstumti. Speciāliste jauniešiem iesaka vakaros aizmirst par sociālajiem tīkliem un doties satikties ar draugiem reālā dzīvē, jo draudzība tiek būvēta uz kopīgas pieredzes, labi, ja šī pieredze veidojas reālās attiecībās, ne internetā.

Pētījumā iesaistītais Kriss Šervuds domā, ka iegūt labus draugus nav viegli, tas ir darbs, kas prasa laiku un pūles, un bieži grūti to uzturēt, žonglējot starp darbu un ģimenes pienākumiem. “Parasti uzskata, ka katram vajadzētu savus patiesos draugus spēt saskaitīt uz vienas rokas pirkstiem, bet, ja nav neviena drauga, uz ko var paļauties, tas ir slikti.

Sociālie tīkli ir būtiski mūsu dzīvē, bet tie nedrīkst aizstāt reālas attiecības. Cilvēkiem ir vajadzīgs citu atbalsts, lai varētu uzturēt un vairot personīgo draudzību un justies kā daļa no kopienas.”

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti