Mūžīgais kašķis par mājasdarbiem? Iemāciet bērnam tos veikt patstāvīgi

Mājasdarbi var izvērsties par pārbaudījumu ne tikai bērniem, arī vecākiem. Kā iemācīt bērnu patstāvīgi pildīt mājasdarbus? To var ar stingri definētiem noteikumiem un uzticēšanos, darbs pie tā jāsāk jau no mazotnes.

Mājasdarbi nav nieka lieta, dažreiz, lai palīdzētu bērnam veikt mājasdarbu, pašiem vecākiem nepieciešama palīdzība. Tomēr, šādas situācijas nenotiek katru dienu.

Ja vēlaties, lai bērns mājasdarbus veiktu patstāvīgi, māciet to viņam jau no mazotnes. Tas ir tāds pats mācību process kā skaista rokraksta izveide vai laba lasītprasme. Ir jāmācās, lai būtu rezultāts. Bērnudārzā jāgatavo kompozīcija no rudens veltēm? Ļaujiet bērnam to veikt patstāvīgi - māciet bērnu mācīties.

Ko darīt, lai bērnu iemācītu mājasdarbus veikt patstāvīgi?

Noteikt atbildības sfēras

Bērnam jāzina, ka viņa mājasdarbi un atzīmes ir viņa atbildība. Skolā var dzirdēt: “Tā teica mamma”, “Tētis nepareizi uzrakstīja”, “Prasīju vecmāmiņai, viņa apstiprināja”- pat ja tā ir taisnība, tas nemazina bērna atbildību par mācībām. Zināšanas ir nepieciešamas ne mammai, tētim vai vecmāmiņai, bet bērnam. Noskaņojiet bērnu, ka viņa mācības ir kas līdzīgs pieaugušo darbam – to ir jāveic, dažreiz, iespējams, negribas to veikt, bet jādara.

Noteikts laiks mājasdarbiem

Tas ir īpaši svarīgi tiem bērniem, kuri mēdz atlikt darāmo uz vēlāku laiku. Mājasdarbi ir jāizdara, lai pēc tam varētu darīt citus darbus vai atpūsties. Lai pierastu pie dienas ritma, būs nepieciešami vairāki mēneši.

Kad bērns ir atnācis no skolas, ieturējis maltīti, tūlīt jāķeras pie mājasdarbiem, lai mācīšanās neievilktos naktī.

Ja bērns ir mājās viens, vecāki var zvanīt bērnam, lai pārliecinātos, kā viņam veicas ar mājasdarbu pildīšanu.

Iekārtojiet darba vietu

Darba vieta bērnu noskaņo nopietnam darba. Kad bērns ir apsēdies pie mācību galda, viņam būs vieglāk koncentrēties darbam, mazāka būs vēlēšanās nodarboties ar ko citu. Dažreiz vecāki pieļauj, ka bērns veic mājasdarbus virtuvē, kamēr mamma gatavo vakariņas. Ja mamma domā, ka tā būs vieglāk bērnu paturēt savā uzraudzībā, tas dos labākus rezultātus, tā nav.

Tas nepalīdzēs bērnam vairāk koncentrēties mājasdarbu veikšanai patstāvīgi.

Gluži otrādi, mājasdarbus veikt būs grūtāk, jo apkārt notiekošais var novērst uzmanību un mazinās bērna patstāvību.

 

Nelasiet bērnam priekšā uzdevumu!

Bērnam pašam jāveic mājasdarbi, jālasa uzdevumi, jāiedziļinās to saturā. Vecāki nepalīdz, ja paši izlasa bērnam uzdoto uzdevumu un mēģina skaidrot to. Vecāki domā, ka tā palīdz bērnam, jo tā vieglāk būtu saprast veicamo darbu un atliktu tikai to izpildīt. Tas nepalīdz, bet  kaitē mācību procesam un izpratnei par veicamo darbu. Šāds mācīšanās stils nekādi nepalīdz bērnam patstāvīgi veikt darbu. Ja skolā pārbaudes darbā bērnam uzdevums būs jāveic patstāvīgi, viņam būs nepieciešams daudz lielāks laiks, lai saprastu uzdevuma saturu un izpildītu to, līdz ar to viņš saņems zemāku novērtējumu.

Palīdzēt un skaidrot uzdevumu vajag tikai tad, ja bez tā bērns nevar veikt darbu, raksta "mama".

Arī tad ir ieteicams vispirms noskaidrot, cik daudz par uzdevuma izpildīšanu zina pats bērns.

Ļaujiet bērnam pašam veikt mājasdarbu patstāvīgi

Ja bērnam ir grūtības ar mācību satura apgūšanu, ļaujiet viņam pašam veikt mājasdarbu melnrakstā – uz lapiņas vai citā burtnīcā, pārbaudiet to, un tikai tad lai bērns raksta tīrrakstā.

Neprasiet no bērna tikai izcilus vērtējumus

Ja arī vērtējums ir zems, novērtējiet, ja bērns to ieguvis par patstāvīgi veiktu darbu, tas ir bērna ieguvums un pieredze. Neaizmirstiet bērnu paslavēt par labu vērtējumu, bērns novērtēs, ka esat pamanījuši viņa pūliņus.

Uzticieties savam bērnam

Protams, bērna mājasdarbu pildīšanas procesu nevar atstāt pašplūsmā, bet nevar būt, ka jūsu bērns neko patstāvīgi nevar veikt. Ja jau reiz bērnam ir uzdots mājasdarbs, viņam būtu jāprot ar to tikt galā. Jo vairāk darbu bērns veic patstāvīgi, jo atbildīgāka pret darbu būs viņa attieksme.

2 komentāri
ome
Viss jau pareizi, bet ja bērns to vielu stundā nav sapratis, tad nav nozīmes sēdēt pie galda un knosīties, jo rezultāta nebūs. Ja klasē 30 un vairāk skolnieku, tad nevienu neinteresē vai bērni saprot vai nē, jo ne visi bērni matemātiku, latviešu, angļu valodu vienādi uztver, saprot, tāpēc uzskatu, ja nesaprot jāpaskaidro un tad lai mēģina patstāvīgi veikt mājas darbu. Paskatieties kādas ir programmas, kur tikai lielā ātrumā drāžas uz priekšu, kad apgūstamo vielu nenostiprina, bet jau pēc pāris stundām pārbaudes darbi. Tāpat neviens neskatās, ja skolotājs saslimis un divas, trīs nedēļas nav stundas, bet pēc tam vispār tikai uz priekšu, lai vai kas.
..
" Ja klasē 30 un vairāk skolnieku" Skolā gāju deviņdesmito vidū, un mums klasē regulāri bija 27-30 skolnieku. Un nebija nekādu problēmu - visus gan skolotāji gan vecāki cītīgi dresēja, un mājasdarba neizpildīšana bija apkaunojums gan klasesbiedru gan pedagogu priekšā (par normālu kāvienu no vecākiem pat nerunājot). Skumji, ka ar visām fantastiskajām mūsdienu tehnoloģijām, bērni tomēr atrod viedu, kā notrulināties un kļūt stulbāki ar katru gadu. Un vecāki arī nekā nepalīdz, nestrādājot ar bērniem, un tos šad tad stingrāk neaudzinot.
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālajiem profiliem
Vecāki un bērni
Dzīve & Stils
Jaunākie
Populārākie
Interesanti