LSM infografika: Cik bieži tiesa ļauj tēviem tikties ar bērniem?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Vairāk nekā pusē gadījumu, kad par saskarsmes tiesību īstenošanas kārtību šķirtajam tēvam lēmusi tiesa, tā nospriedusi, ka regulāras tikšanās starp šķirto tēvu un bērnu ir ne biežāk kā reizi divās nedēļās. Kopumā šķirtā tēva saskarsmei ar bērnu tiesas atvēlē vidēji tikai 13% no gada kopējā stundu skaita, liecina nodibinājuma “Tēvi” pasūtītais pētījums par šķirtajiem tēviem, kuru īstenojuši pētnieki Klāvs Sedlenieks, Andris Saulītis un Kristīne Rolle.

Ja pēc attiecību izjukšanas vienošanos par šķirtā vecāka saskarsmi ar bērniem neizdodas panākt, jebkuram no vecākiem ir tiesības vērsties tiesā, lai tā izšķirtu strīdu, cik bieži un kad šķirtais vecāks drīkst satikties ar bērnu.

Pēdējo piecu gadu laikā Latvijas tiesās iztiesāto lietu skaits saskarsmes tiesību lietās ir pieaudzis,

noskaidrots ziņojumā “Tētis uz 13 procentiem: Latvijas tēvi pēc šķiršanās”.

Izmaiņas pēdējo 5 gadu laikā:

 

Izvērtējot proporciju starp tēvu un māšu vientuļajām ģimenēm un attiecīgi iesniegtajām prasībām, novērojams, ka strīdu par saskarsmes tiesībām daudz biežāk ar tiesas palīdzību izšķir, ja bērns dzīvo pie mātes.

Tiesām Latvijā attiecībā uz saskarsmes tiesībām dota plaša rīcības brīvība, jo likumdevējs nav noteicis nedz kritērijus, nedz minimālo saskarsmes apjomu, kas piešķirams katram no vecākiem (atšķirībā, piemēram, no minimālā uzturlīdzekļu apmēra, kas jāvelta bērniem neatkarīgi no vecāka materiālā stāvokļa). Civillikumā gan teikts, ka saskarsmes tiesības tiesa drīkst ierobežot “ciktāl tas atbilst bērna interesēm”, tāpat “tiesa var noteikt, ka zināmu laika periodu (nedēļas nogales, brīvdienas skolā, vecāku atvaļinājuma laiku u. tml.) bērns pavada pie tā vecāka, pie kura viņš nedzīvo”.

Tādējādi, saskarsmes tiesību lietās pastāv t.s. apzinātais likuma robs, kur jautājuma izlemšana atstāta tiesu prakses un tiesību doktrīnas rokās, bet galvenais kritērijs ir “bērna intereses”.

Pētījuma “Tētis uz 13 procentiem: Latvijas tēvi pēc šķiršanās” ietvaros detalizēti izanalizēts kopumā 181 spriedums, kur tiesa pēdējo piecu gadu laikā (2012-2016) noteikusi saskarsmes kārtību šķirtajam tēvam ar bērnu/bērniem. Katrā no šīm lietām noskaidrots, cik ilgi un cik bieži tiesas noteiktajā kārtībā šķirtajiem tēviem ir tiesības satikt savus bērnus no iepriekšējām attiecībām.

Pētījumā aprēķināta tēva un bērna relatīvā tikšanās regularitāte, atsijājot īpašās dienas un periodus, t.i., svētkus un atvaļinājumus/brīvlaikus. Secināts, ka vairāk nekā puse tēvu savus bērnus satiek ne biežāk kā reizi divās nedēļās.

Tas ir nedaudz zemāks rezultāts nekā Anglijā, Vācijā, Nīderlandē un Zviedrijā saskaņā ar 2010./2011. gada CILS4EU aptaujas rezultātiem, kur noskaidrots, ka aptuveni 40% bērnu šajās valstīs tēvu redz vismaz reizi nedēļā. Dati gan nav tieši salīdzināmi, jo Latvijas tiesu spriedumu gadījumā izlasē faktiski nav tādu gadījumu, kad tēvi nevēlētos tikties ar šķirtajiem bērniem, bet CILS4EU aptaujā ar tēviem vispār netiekas aptuveni 18% šķirto bērnu.

Tāpat pētījumā saskaitītas visas attiecīgajam tēvam pieejamās dienas un stundas gada ietvaros, t.sk. atvaļinājumi, skolēnu brīvlaiki un citas tiesu piešķirtās dienas.

Atsijājot no izlases tās četras lietas, kur saskarsme liegta pilnībā, un atsevišķi aprēķinot tēviem piešķirtās darba dienas, brīvdienas un svētku dienas, pētījumā secināts, ka tēviem piešķirta “brīvdienu tēta loma”.

Dokumenti

Tētis uz 13%

Lejuplādēt

1.15 MB

Ar pilnu pētījumu, kurā bez tiesu spriedumu analīzes arīdzan intervēti šķirtie tēvi un atklāta viņu pieredze gan tiesās, gan arī ikdienā bērnu audzināšanā, iespējams iepazīties šeit.

Lasi arī par tiesu praksi Latvijā vīriešu un bērnu saskarsmes jautājumos.

Andris Saulītis raksta "Twitter" zem segvārda @Slysts

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti