Ģimenes studija

Fokača un risoto - gatavo Rebeka Brīvmane un viņas dēls Eduards

Ģimenes studija

Izglītība ārzemēs vidusskolas posmā: ieguvumi, zaudējumi un ieguldījumi

Aizliegumi un ierobežojumi bērniņa gaidīšanas laikā: Mīti un patiesība

Ko drīkst, ko nedrīkst grūtniecības laikā? Tautas ticējumi un jaunākie zinātniskie pētījumi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Skatīties uz skaistām lietām, nežaut veļu, neēst jumīšus ... un citi grūtniecēm ievērojami ticējumi nav zaudējuši popularitāti arī mūsdienās. Speciālisti uzskata, ka senos ticējumus pavada daudz baiļu, un tiem nav racionāla pamata. Mūsdienu grūtniecēm ir pieejami pamatoti skaidrojumi par aizliegto un ieteicamo grūtniecības laikā.

Iesakām pašiem mazākajiem!

Iesakām pašiem mazākajiem!

Mīļie vecāki, mēs esam radījuši drošu un radošu platformu zinātkāriem pirmsskolas vecuma bērniem - LSM Bērnistaba!

Bērnistabā ir interesanti un attīstoši uzdevumi, spēles, filmas, eksperimenti, zīmēšana, vakara pasaciņa un daudz kā cita.

 

Latvijas Radio raidījumā "Ģimenes Studija" saruna par ēdienkarti, fiziskām aktivitātēm un seniem ieteikumiem grūtniecēm.

Tautas ticējumi par atļauto un neatļauto grūtniecības laikā

Folkloriste Una Smilgaine apkopojusi grūtnieču "drīkst, nedrīkst" ticējumus. Folkloriste ir četru bērnu mamma un novērojusi - kas aktuāls šodien, bija arī senāk.

Ticējumos ir ļoti daudz aizliegumu, atļauts ir ļoti maz.

Ticējumos atklājas praktiskās vajadzības, bailes, gaidas, dažādas cilvēkam pēc dabas piemītošas sajūtas, bieži ticējumiem ir irracionāls pamats, tiem ir simboliska nozīme.

Par baidīšanos un sabīšanos grūtniecības laikā ticējumos ir daudz teikts, piemēram, ja grūtniece redz uguni un pieskaras sev, tad bērnam var būt ugunszīme vietā, kur māte sev pieskārusies. Tas pats attiecināms uz situācijām, ja grūtniece nobīstas. Gaidībās esoša sieviete nedrīkst kāpt pāri striķim vai žagaram, lai nabas saite neaptinas ap kaklu.

Ja grib teicamus bērnus – mātei jāiedomājas labi cilvēki, nedrīkst bļaustīties, jābūt savaldīgai, nedrīkst dusmoties. Lai bērns būtu balts, mātei jāraugās pienā.

Smilgaine uzskata, ka tad, ja piedzimst vesels bērns, mamma nedomā par to, ko darījusi nepareizi, bet tad, ja piedzimst slims bērniņš, tad meklē ieganstu.

"Neizbēgami ir jaunu ticējumu rašanās un senāko aizmiršana," saka folkloriste.

Cik ilgi grūtniece var braukt ar automašīnu?

Sociālajos tīklos apspriestā grūtnieču pieredze ir visdažādākā – no nolieguma līdz tam, ka grūtniece pati ar auto aizbrauc uz dzemdību namu dzemdēt.

Fizioterapeite Sandija Bergmane iesaka grūtniecēm ieklausīties savā pašsajūtā, tad jāizlemj, cik pati droši jūtas, braucot ar auto.

Grūtniecei jāēd par diviem?

Grūtniecības laikā nav vēlamas nekādas galējības – ne par daudz, ne par maz, uzskata uztura speciāliste Lizete Puga. "Jāatceras, ka ēdiens ir aizsargslānis, ar ko cenšamies kompensēt dažādas sajūtas."

Uztura speciālistei grūtnieces visbiežāk jautā par pareizu ēšanu, par ēšanas paradumu maiņu, sakārtotu ikdienas ēdienkarti. Bieži ir jautājumi par dzelzs deficītu, kā arī par mītiem,kas iesakņojušies mūsu sabiedrībā. Mainīt ēšanas paradumus nekad nav par vēlu. Kritiski un objektīvi jāatlasa veselīgās izvēles,

nevajag pievērsties ļoti kardinālām izmaiņām vai nepamatotām diētām grūtniecības laikā.

Uztura speciāliste skaidro, ka pirmajā trimestrī bieži vērojama grūtniecības toksikoze. Tad palīdz ingvers, banāns, sausiņi. Tāpat grūtniecības laikā cukura izmaiņas ir straujākas, tam jāgatavojas.

Grūtniecēm nav ieteicams izvēlēties produktus, kuri varētu ātri bojāties – mīkstie sieri vai mazsālītas zivis, pastāv lielāks infekcijas drauds, jo šie produkti jāuzglabā īpaši.

Arī cukurs un sāls ir jādozē.

Vienmēr bijis aktuāls jautājums – cik grūtniece var pieņemties svarā? Liels svara pieaugums ir ne tikai liela slodze grūtniecei un mazulim, bet var arī ietekmēt svara problēmas bērnam nākotnē. Jo mātei veselīgāks uzturs, jo bērniņš vēlāk izdarīs veselīgākas izvēles. Ir novērots, ka bērnam var garšot tas, kas mātei grūtniecības laikā.

Īpaši uzmanīgi jāizvēlas pārtika, ja papildus lieto uztura bagātinātājus.

Neklausiet, ko citi saka! Visu nosaka sajūtas

Visbiežāk grūtnieces jautā par fiziskajām aktivitātēm, to daudzumu un nepieciešamību, rāda fizioterapeites Sandijas Bergmanes pieredze.

Fizioterapeite uzskata, ka nevajag krasi mainīt fiziskās aktivitātes grūtniecības laikā, ja iepriekš topošā māmiņa to nav darījusi. Ja topošā māmiņa labi jūtas pastaigu laikā svaigā gaisā, tad viss ir labi. Ir ļoti liela aktivitāšu izvēle, grūtniece var izvēlēties sev vispiemērotāko.

Fizisko aktivitāšu mērķis grūtniecei gaidību laikā ir pašsajūta un sagatavošanās dzemdībām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti