Ģimenes studija

Skolotāja Rūta Kanteruka cep biezpienkūku un dalās pārdomās par bērnu skološanu

Ģimenes studija

Depresija, apātija - vai tā var skart arī bērnus

Bērna redzes attīstība un iespējamo problēmu novēršanas iespējas

Kad bērnam pirmo reizi jāpārbauda redze?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Ģimenes ārsti jaundzimušos uz pirmo redzes pārbaudi sūta gada vecumā. Tad var konstatēt vai bērnam nav iedzimtu redzes pataloģiju. Nopietnākas pārbaudes veic trīs līdz četru gadu vecumā. Bērna redzes sistēma turpina veidoties un attīstīties līdz pat septiņu astoņu gadu vecumam. Laika periodā, kad bērna redze vēl attīstās, laikus atklājot redzes problēmu, to var veiksmīgāk pakļaut korekcijai.

Ir noteikts, ka bērniem redzi pārbauda gada, trīs gadu vecumā un īsi pirms skolas gaidu uzsākšanas sešu līdz septiņu gadu vecumā. Tā esot padomju pieredze, citur pasaulē tā nav. Eiropā  paļaujas uz vienu obligātu redzes pārbaudi pirms skolas.

Latvijas Radio raidījumā “Ģimenes studija” par bērnu redzes jautājumiem piedalās bērnu acu ārste Una Epnere un optometriste Ilze Dilāne.

Bērnu acu ārste skaidro, ka gada vecumā apzinīgi vecāki grib atvest bērnus, lai pārliecinātos, vai ar bērna redzi viss ir kārtībā. Pirmā redzes pārbaude ir paredzēta starp gadu un diviem. Tā ir kā skrīnings, lai pamanītu nopietnas pataloģijas. Pirmās acu ārsta vizītes laikā var ieraudzīt nozīmīgas pataloģijas un mērīt acu stiprumu.

Optimāla ir pārbaude no 3 līdz 4 gadiem, jo šajā vecumā bērns spēj atbildēt, tad mierīgāk var pārbaudi veikt un objektīvāk izvērtēt.

Ja pirmā redzes pārbaude ir tikai pirms skolas, tad tā ir pārāk novēlota.

Kas ir signāli, ka bērnam ir redzes problēmas

Redzes problēmas var pamanīt pēc vizuālā izskata - vai vienmēr bērns atver acis, vai acis ir vienādas, izskatās simetriskā stāvoklī. Šķielēšana dažreiz tikai izskatās, tas ir vizuāls efekts. Jau dzemdību namā pārbauda bērna acis, var arī mamma pamanīt kādas atšķirības.

Pastiprinātai uzmanībai jābūt, ja dzimtā ir redzes traucējumi, jo redzes traucējumi ir arī pārmantojami. Ne obligāti visiem bērniem tas pārmantojas, un ne vienmēr redzes problēmas ir no dzimšanas.

Kāpēc pārbaudes ieteicamas trīs un septiņu gadu vecumā

Vecumposmi ieteicamai bērnu redzes pārbaudei pamatojas uz bērna attīstības īpatnībām. Trīsgadnieks prot runāt, izstāstīt, komentēt. Šajā vecumā bērns sāk strādāt darbiņus, kur nepieciešama laba redze tuvumā.  

Sešu līdz septiņu gadu vecums ir skolas laiks, kad redzes problēmas var traucēt mācību procesā. Ir ieteicams bērna redzes problēmas konstatēt un pēc iespējas novērst pirms skolas. Ja vajadzīgas brilles, tad ir labi, ka to var saprast un brilles iegādāties līdz skolai. Laiku pirms skolas arī ieteicams izmantot acu trenēšanai, ja tāda ir bērnam nepieciešama, lai līdz skolai ārstēšanas process jau būtu pabeigts.

Jāatceras arī, ka mazi bērni brilles uztver kā ko lieku, met nost, ja sajūt, ka redz labāk, tad pats bērns meklē brilles. Mērķis ir, lai bērns, uzliekot brilles, redz ar abām acīm vienādi labi.

Vai šķielēšana var pāriet?

Šķielēšana ir vizuāla novirze un izjauc kopredzi. Šķielēšanas iemesli ir dažādi, šķielēšana var parādīties arī dažādos vecumos. Lai acs nešķielētu, jāliek brilles, jo tuvuma slodze provocē šķielēšanu.

Šķielēšanu var novērst ar brillēm, bet dažreiz tas jādara ķirurģiski. Ārstēšanas mērķis ir dabūt, lai abas acis strādā kopā.

Vecākiem jāatceras - nedrīkst gaidīt, ka šķielēšana pāries (kaut dažreiz tā notiek); tikai ārsts var noteikt situācijas smagumu.

Mediķes novērojušas, ka pēdējā laikā bērnu redzes problēmas sākas jaunākā vecumā, nekā tas bija agrāk. Tāpēc, saudzējot redzi, ieteicams izvēlēties pareizo skatīšanās attālumu, piemēram, izmantojot viedierīces.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti