Ģimenes studija

Mamma pusaudžu vecumā: Jaunajiem vecākiem nepieciešams atbalsts un uzmudrinājums

Ģimenes studija

Dziedāt korī vai dejot deju kolektīvā - tas arvien ir saistoši daudziem skolēniem

Mācīties pašiem un kopā ar bērniem finanšu plānošanu

Kā bērniem iemācīt prasmīgi apieties ar naudu un saprast tās vērtību?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Finanšu plānošana ģimenē ir grūts uzdevums pieaugušajiem, kā to vislabāk iemācīt bērnam?  Speciālisti uzsver, ka vecāku attieksme pret naudu, laba tās pārvaldīšana būs lielisks piemērs un palīgs bērna izpratnei par finanšu pratību. Vecākiem ir jāskaidro bērniem, kā prasmīgi rīkoties ar naudu, izveidojot stingrus noteikumus ģimenē.

Latvijas Radio raidījumā “Ģimenes studija” viesojas trīs dēlu mamma, grāmatas “Naudiņš mācās saprast naudu” autore Kristīne Vilcāne, bērnu sociālās un finanšu izglītības biedrības valdes priekšsēdētāja, skolotāja Sandra Erinovska, "Junior Achievement Latvija" valdes priekšsēdētājs Jānis Krievāns, apspriežot, kā runāt ar bērniem par finansēm, kā mācīt un pašiem mācīties plānot tēriņus un ieņēmumus.

Kristīne Vilcāne uzskata, ka ar finanšu pratību ģimenēs ir pavisam slikti. Par naudu ir jārunā, jāmāca, kā plānot finanses. Jāmāca, ka nauda ir līdzeklis, ar ko var norēķināties, bez naudas šī iekārta un sistēma nav iedomājama, ka nauda ir arī vērtību mērs.

Sandra Erinovska uzsver, ka sarunai ar bērnu par naudu jābūt godīgai, nevajag izdomāt pasakas par naudu. Skolotāja skolā ar bērniem runā par naudu kā varu vai naudu kā brīvību, par peļņu, uzkrājumu, par to, ka ne vienmēr alga ir vienīgais veids, kā tikt pie naudas. Bērni stereotipiski domā, ka nauda ir izdzīvošanai.

Grāmata “Naudiņš māca saprast naudu”  ir viens no veidiem, kā vecākiem pasmelties zināšanas, jo arī pieaugušiem bieži nav zināšanu par naudas prasmīgu izlietojumu.

Jānis Krievāns domā, ka ar bērniem par naudu jārunā pēc iespējas agrāk, pat jau no divu gadu vecuma. Skolā tas jādara jau no pirmās klases, nevar atlikt, līdz bērni mācīsies par ekonomiku un budžetu. Jauniešiem jāmācās ne tikai par kabatas naudu, bet par naudas pelnīšanu, uzkrāšanu un izlietošanu. Tas veicinās sarunu par finanšu pratības jautājumiem. “Junior Achievement Latvija” izdevis nelielu vārdnīcu, kas palīdzēs bērniem un vecākiem izprast finanšu lietas. Cerams, šis izdevums izvērtīs arī diskusiju ģimenē. Ir ļoti nepieciešama, lai bērns gūst informāciju no ģimenes pieredzes.

Sandra Erinovska saka, ka par naudu runā jau pirmsskolā, šis jautājums ir ietverts mācību programmā. Saruna par naudu sākas ar sevis izzināšanu, savām vēlmēm un sapņiem. Kurā brīdī savu vēlmi var īstenot, kurās jāpagaida, jākrāj, to var uzzināt sarunā. Arī mazi bērni var strādāt, lai veidotu peļņu. Par naudu jārunā ģimenē, nevis tikai jādod kabatas nauda. Arī pieaugušie ne vienmēr ir gatavi saņemt naudu.

Vecākiem jārunā ar bērnu, jāvienojas, cik liela būs kabatas nauda. Jānis Krievāns uzskata, ka bērna kabatas nauda jāpārskaita uz kontu, lai bērns mācās, ka visai naudai jābūt legālai un pārskatāmai. Mēneša beigās varētu analizēt bankas izrakstu, lai saprastu visus izdevumus.

Speciālisti aicina vecākus veltīt laiku sarunai ar bērnu ne tikai par naudu, bet par daudzām tēmām. Ja vecāki tikai iedos bērnam kabatas naudu, tad tā būs atpirkšanās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti