Dienas ziņas

Peoniju izstāde brīvā dabā

Dienas ziņas

"Baltica 2018" ieskanas Dagdā

"Venta-1" atšķir jaunu lappusi Latvijas vēsturē

Uztverts signāls no Latvijas pirmā satelīta «Venta-1»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Uztverts signāls no Latvijas pirmā satelīta "Venta-1", informē Ventspils Augstskola (VeA).

Sākotnēji VeA mikroblogošanas vietnē "Twitter" rakstīja: "Šobrīd esam uztvēruši signālus no Čehijas un Lietuvas satelītiem, bet kolēģi no Tartu observatorijas ziņo, ka ir uztvēruši Venta-1 signālu."

Vēlāk tika ziņots, ka arī VeA radiostacijā saņemts vājš pirmais signāls no satelīta.

 

Arī Ventspils Augstskolas radiostacijā lai gan vājš, bet tomēr saņemts pirmais signāls no satelīta Venta-1!
Tas ir lielisks sasniegums! pic.twitter.com/c9U8JCwjI1

— Ventspils Augstskola (@VpilsAugstskola) June 23, 2017


Ventspils Augstskolas speciāliste sabiedrisko attiecību jautājumos Inta Ozola medijus informē, ka Ventspils Augstskolas docētājs, galvenais satelīta ''Venta-1'' projekta koordinators Aigars Krauze tika sazvanīts aptuveni stundu pēc nesējraķetes starta. Viņš visam sekoja līdzi klātienē Indijā.

Krauze stāsta, ka sajūtas uz vietas esot fantastiskas! Atmosfēra un viss, kas tur notiekot esot kaut kas īpašs. 22.jūnijā visi esot bijuši nedaudz satraukti, esot bijusi ļoti liela rosība un kustība, daudz dažādu pārbaužu un cilvēki, kuri ierodas pēc caurlaidēm, jo kosmosa centrā esot ļoti stingras drošības pārbaudes.

Šorīt, 23. jūnijā, jau no paša rīta kosmosa centrā gaisotne esot bijusi tāda kā “elektrizēta”, viss kluss un mierīgs, ja salīdzina ar iepriekšējās dienas lielo kņadu un steigu. Krauze nakšņojis kosmosa aģentūras viesu mājā, kas atrodas aptuveni 2 km attālumā no vadības centra, bet, jau dodoties tuvāk vadības centram, varēja vērot, kā viss sagatavots – visapkārt ugunsdzēsēju mašīnas, tehniskie darbinieki – varēja redzēt, ka viss sagatavots startam.

Nesējraķetes startam viņi sekojuši līdzi vadības centrā, kur ir speciāls skatu balkons, no kura aicinātie viesi varēja vērot visu klātienē. Pati raķete esot bijusi aptuveni 2 km attālumā no šī balkona, bet iespaids esot bijis grandiozs! No sākuma viss bez skaņas – lielā uguns strūkla un pēc tam jau arī lielais troksnis, kad raķete pacēlusies. Sajūtas esot grandiozas, redzot to visu klātienē. Pēc starta visi esot bijuši bezgala priecīgi un apsveikuši viens otru.

Sajūtas pēc satelīta veiksmīgā starta esot interesantas – no vienas puses tā ir liela padarīta darba sajūta un prieks par to, ka tas viss ir izdevies, no otras puses, Krauzem kā tehniskam cilvēkam ir prieks, ka tas viss jau tikai sākas – darbs ar satelītu, ar signālu uztveršanu.

Ventspils Augstskolas rektors Kārlis Krēsliņš pēc starta ar kolēģi sazinājās, uzzinot, ka satelīta nogādāšana orbītā bijusi veiksmīga. Krēsliņš stāsta par pirmajiem saņemtajiem signāliem:

"Pulksten 6.59 tika dots starts, veiksmīgi tika palaists. Pulksten 7.21 satelīts atdalījās no nesējraķetes, un pirmo signālu uztvērām apmēram pulksten 11.40 pēc Latvijas laika. Pirmais signāls bija diezgan vājš, bet tas bija. Tas apstiprināja, ka mūsu satelīts riņķo. Kā apstiprinājums bija arī saņemtā ziņa no Igaunijas kolēģiem, kuri uztvēra stipru „Venta-1” signālu.

Tagad sākas darbs, pētījumi. Vēl jākonfigurē antenas stāvoklis, lai mēs tiešām varētu signālu gan saņemt, gan noraidīt. Bet galvenais ir, ka ir ļoti sekmīgs starts bijis, satelīts ir palaists un atrodas Visumā, riņķo un raida signālus."

Ventspils Augstskolas rektors Kārlis Krēsliņš
00:00 / 00:50
Lejuplādēt

Augstskolas radiostacijā visus uztvertos signālus ieraksta un pēc tam jau digitālā formātā analizē jaunie zinātnieki.

"Šobrīd tāds patīkams satraukums, bet ir tāda vēl darba sajūta, ka jāstrādā un jāmēģina, vai viss ir kārtīgi uztverts un ka ir tā pārliecība, ka ar satelītu ir viss kārtībā. Ka visas sistēmas strādā labi un ka varēsim gatavoties tālākiem darbiem," saka Ventspils Augstskolas Satelītehnoloģiju nodaļas zinātniskais asistents Jānis Šate.

Gatavojoties “Venta-1” startam, jaunie zinātnieki pieredzējušā radiostacijas vadītāja Ervīna Kristiņa vadībā klausījās citu mākslīgo pavadoņu raidītos signālus. Tā augstskolas speciālisti savā ziņā bija klāt arī līdzīgā notikumā Lietuvas vēsturē.

"Mēs jau bijām gatavi trīs gadus atpakaļ. Jā, pirms trīs gadiem uzstādīja šo mastu un mēs dzirdējām, uztvērām lietuviešu pirmā satelīta un prezidentes vēstījumu. Tieši pie mums tobrīd bija arī lietuvieši ciemos un viņi bija izbrīnīti, pagodināti, ka mēs viņu signālu, prezidentes teikto uztvērām, mums tas ir ierakstīts," atceras Kristiņš.

"Tad jau ķersimies pie tālākiem darbiem. Pie instrumentu izmantošanas, kas atrodas uz satelīta. Piemēram, šis automātiskās identifikācijas sistēmas uztvērējs no kuģa koordinātu saņemšanai, esošās kameras un citi tamlīdzīgi instrumenti," tālākos darbus min Šate.

Speciālisti cer, ka satelīts varētu darboties pat pāris gadus, sniedzot nozīmīgu ieguldījumu pētniecības darbā.

Jau ziņots, ka VeA izstrādātais Latvijas pirmais satelīts "Venta-1" plkst.6.59 pēc Latvijas laika ar Indijas nesējraķeti PSLV-C38 veiksmīgi nogādāts kosmosā.

"Venta-1" riņķos Zemajā zemes orbītā (LEO) aptuveni 505 kilometru augstumā. Satelīts zemi apriņķos 16 reizes diennaktī, bet ne vienmēr tā signālu varēs uztvert. Signālu labi varēs uztvert tikai divas līdz trīs reizes dienā aptuveni uz 10 minūtēm.

Nesējraķete "PSLV-C38" bija 44 metrus augsta, tās diametrs - 2,8 metri, bet kopējā masa - 320 tonnas. Raķete sastāvēja no četriem posmiem. Ar tās palīdzību kosmosā tika nogādāti pavisam 30 satelīti no 15 valstīm.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti