Skandāls medijos: Sniegta aplama informācija par HIV «brīnumzālēm»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Nesen medijos parādījās ziņa par to, ka kādam Lielbritānijas vīrietim ar jaunu ārstēšanas metodi, iespējams, ir izārstēts HIV vīruss, taču patiesībā ārstnieciskie pētījumi ir tikko uzsākti un ir pāragri izteikt kādus secinājumus. Pirmie oficiālie rezultāti gaidāmi ne ātrāk par 2018.gadu, un ziņas par brīnumzālēm tiek publicētas pāragri un nekritiski.

Pagājušajā nedēļā izdevums “The Sunday Times” pirmais bija ievietojis diezgan plašu reportāžu par to, ka notiek jaunu preparātu izmēģinājumi. Taču par pašiem preparātiem nekas absolūti nav zināms, tas tiek turēts noslēpumā. Mediji bija paziņojuši, ka kāds vīrietis 44 gadu vecumā ir izārstējies no HIV pilnībā, pēc tam paši zinātnieki šo apgalvojumu bija apgāzuši.

„Es redzu, ka citu izdevumu žurnālisti, lasot šo, nav pamanījuši vārdu "cerība".

Oriģinālajā versijā „The Sunday Times” zinātniskais redaktors tikai izteica cerību, ka viens no 50 cilvēkiem, kas piedalījās pētījumā, izārstēsies no HIV, nevis izārstējās,”

atzina biedrības “Apvienība HIV.lv” valdes priekšsēdētājs Aleksandrs Molokovskis.

Aplūkojot citus medijus, piemēram, “The Telegraph” vai “Independent”, mediji rīkojušies dažādi: vieni raksta "iespējams", citi, arī Latvijas portālos, apgalvo, ka vīrietis ir izārstēts no HIV.

Kā stāsta Aleksandrs Molokovskis, arī viņš šādas ziņas ir pamanījis:  

„Es esmu Eiropas ārstēšanas grupas biedrs. Tiklīdz parādījās “The Sunday Times” informācija, uzreiz tika pieprasīti paskaidrojumi, un jau nākamajā dienā viss bija skaidrs, ka nekas tāds sensacionāls nav noticis. Nu tad arī žurnālisti, pirms pārpublicē šādas ziņas, varēja piezvanīt ārstiem, zinātniekiem un pajautāt. Tad varbūt šāda tracināšana netiktu uzsākta, jo HIV inficētie pacienti ir tāda sensitīva grupa, un tad viņi uzreiz sāk ticēt brīnumam. Tā notiek ar jebkuriem smagas saslimšanas pacientiem.”

Latvijas Infektoloģijas centra nodaļas vadītāja Gunta Stūre stāstīja, ka HIV ir lēni progresējošs infekcijas imūndeficīta vīruss. Nonākot organismā, tas lēni sagrauj cilvēka imūno sistēmu un šādas – pāragri pozitīvas ziņas par brīnumzālēm medijos neesot retums un tām ir divējāds raksturs.

„Parasti šie ziņojumi, it īpaši ne medicīnas masu saziņas līdzekļos, bet kopējā presē parādās ļoti, ļoti agrīni. Līdzīgas situācijas jau ir bijušas ar HIV/AIDS vakcīnu, kur parādās pirmā cerība un tiek paziņots, ka ir atklāta  gandrīz vai panaceja.

Un pēc tam lēnām, lēnām, turpinot pētījumus, izrādās, ka tomēr tā vakcīna ir neefektīga, un tā informācija lēnām noklust,” sacīja Stūre.

Līdz 2016.gada maijam Latvijā ir reģistrēti 6704 cilvēku, kuriem ir HIV vīruss, un pagaidām vienīgā metode, kas pasaulē pieejama, ir savlaicīgi sākt speciālu ārstēšanās kursu, kurā lieto vairāku medikamentu kombināciju. Tas pagarina mūžu, ļauj saglabāt dzīves kvalitāti un aizkavē AIDS stadijas iestāšanos.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti