Panorāma

"Lielais jautājums": kā veicināt eksportu?

Panorāma

Transplantologiem daudz atteikumu

RTU zinātnieka atklājums ļaus ietaupīt miljardus

RTU zinātnieka atklājums ļaus pasargāt dārgas iekārtas un ietaupīt miljardus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Statiskajai elektrībai sakrājoties lielā apjomā un izlādējoties, tā var sabojāt dārgu aparatūru. Ik gadu tie ir zaudējumi vairāku miljardu apmērā. Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) jaunais zinātnieks Andris Šutka izstrādājis inovatīvu materiālu - detektoru, kas var palīdzēt ietaupīt šos miljardus.

Šutka rāda mazu stikla pudelīti – tur iekšā ir cinka oksīda suspensija, kurā peld nano izmēra stienīši. Zinātnieks ir radījis vieglu un ērti lietojamu detektoru, kas ļauj ar neapbruņotu aci ieraudzīt elektrostatisko lauku. 

“Stiklam un gumijai ir atšķirīga elektronu tieksme, un, ja rīvēsi, tad radīsies elektrostatiskais lādiņš. Un tad var redzēt, kā nomainās optiskās īpašības,” stāsta Andris.

Ar inovatīvā materiāla palīdzību var vienkārši, ātri un, neizmantojot dārgas ierīces, atklāt vietas, kur uzkrājas statiskā elektrība, un to savlaicīgi novērst.

Tas ir svarīgi elektronikas ražošanā un uzņēmumiem, kas darbojas ar jutīgu aparatūru. “Ārkārtīgi jutīgs, var vizualizēt šo lādiņus, kas spēj iznīcināt šīs iekārtas," viņš raksturo savu izgudrojumu. "Iedomājieties zizli, kur iepildīts šis jutīgais koloīdais šķīdums – jūs tuviniet šo zizli virsmai, kuru jūs gribat uzstādīt iekārtu vai pārbaudīt apģērbu. Un, ja tas nomaina krāsu, tad jums elektrostatiskais lādiņš ir pietiekams, lai viņš iznīcinātu iekārtu.

Lēsts, ka šādi zaudējumi, ko rada elektrostatiskais lādiņš, sasniedz pat vairākus miljardus dolāru gadā,” skaidro zinātnieks.

Pirms diviem gadiem par citiem pētījumiem Šutku atzina par RTU gada jauno zinātnieku. Bet šis atklājums tapis kopā ar kolēģiem no Tartu Universitātes un jau piesaistījis starptautiskās zinātniskās sabiedrības uzmanību.

“Līdzko zinātniskā publikācija ir nopublicēta, tā šīs zināšanas var izmantot visi, ja vien tās nav iepriekš patentētas. Bet tā kā esmu to nopublicējis, to vispār neviens nevar patentēt. Tā ir pieejama tehnoloģija,” saka Šutka.

Šobrīd jaunais zinātnieks uzturas ASV, lai ar Latvijas goda konsula Roberta Blumberga palīdzību risinātu sarunas ar elektronikas industrijas pārstāvjiem par jaunās tehnoloģijas izmantošanu. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti