Nebijusi iespēja Latvijā - LU Candera muzejs aicina pieskarties un apošņāt Mēness meteorītu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Decembris pagaidām nelutina ar sniegu, tāpēc ir cerība uz skaidrām debesīm, un tās šajā gada laikā ir jo īpaši tumšas un ideāli piemērotas vērošanai. Taču skumt neļaus arī mākoņains laiks, jo Latvijas Universitātē (LU) ir unikāla iespēja aptaustīt un apošņāt Mēness daļiņu meteorītu.

Decembrī tumšajās debesīs var vērot vairākas meteoru plūsmas, Latvijas Radio pastāstīja Latvijas Astronomijas biedrības (LAB) projektu vadītājs Mārtiņš Gils. Mēneša pirmajā pusē kopā bija vērojamas planētas Venēra un Jupiters, kuras joprojām redzamas rītausmā, kad austrumu pusē redzams arī iesarkanais Marss.

Vakarpusē planētas novērojamas mazāk, tad interesenti var vērties zvaigznājos un meteoru plūsmās. Piemēram, viens no tipiskākajiem ziemā novērojamajiem zvaigznājiem ir Orions, kurš redzams dienvidu virzienā, piebilst Mārtiņš Gils.

Atliek cerēt, ka tuvojoties Ziemassvētkiem, nakts burvība sniegs arī skaidras debesis. Bet kādu citu Visuma dāvanu var vērot arī apmākušās dienās, jo

LU Fridriha Candera kosmosa izpētes muzejā var apskatīt Mēness meteorītu, kas izvēlēts par LU Zinātņu un tehnikas vēstures muzeja mēneša priekšmetu.

Meteorīts aplūkojams no 7.decembra, un Mēness ieža pusgramu smago gabaliņu var ne tikai aplūkot, bet arī tam pieskarties un apošņāt, LR raidījumam "Zināmais nezināmajā" stāsta LU Zinātņu un tehnikas vēstures muzeja direktors Ilgonis Vilks.

Šāda unikāla iespēja līdz šim bijusi tikai lielāko pasaules kosmosa muzeju apmeklētājiem. 

Mēness meteorīts ir zirņa lielumā, pelēks un graudains. Uz Zemes kopumā atrasti tikai 50 kilogramu Mēness iežu, tādēļ tie ir ievērojami dārgāki par zeltu. 

Lai arī uz Mēness pabijuši 12 cilvēki, pagājis pusgadsimts no cilvēcei saistošajiem notikumiem uz šī debesu ķermeņa, un mūsdienās tūrisma uzņēmumi joprojām nepiedāvā braucienus nedēļas nogalēs uz vienīgo Zemes dabīgo pavadoni, nedaudz jokojot, norāda Vilks, piebilstot par nebijušo iespēju daļu Mēness aplūkot klātienē.

2014.gadā atrastā meteorīta oficiālais nosaukums "Northwest Africa 8783" norāda uz atrašanas vietu Ziemeļāfrikā, kur gaišajās smiltīs vieglāk pamanīt nokritušos priekšmetus, kurus salasa un tirgo beduīni. Saņemot apstiprinājumu par to kosmisko izcelsmi, pirkuma vērtība palielinās.

LU Candera muzejā aplūkojamais paraugs Sietlas Vašingtona universitātē veiktajā ekspertīzē saņēmis apliecinājumu par piederību Mēness iežiem. Kopā ar Rīgā esošo eksponātu uzieti 23 fragmenti ar 27,5 gramu kopējo masu. Tos Marokā iegādājies meteorītu kolekcionārs Gerijs Fudžihara.

Meteorītu ar vairākām cilvēka maņām var aplūkot darba dienās līdz 22.decembrim, iepriekš piesakoties pie muzeja vadītājas Guntas Vilkas, zvanot pa tālruni 67034565. Pēc tam tas nonāks stikla vitrīnā līdzās citiem muzeja priekšmetiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti