Rīta Panorāma

Laika ziņas

Rīta Panorāma

Marka Tvena "Toms Sojers" Dailes teātrī

Nav skaidrs kā īstenot Eiropas prasības sociālajiem tīkliem

Latvija neziņā, kā īstenot ES prasību bērniem piekļūt sociālajiem tīkliem ar vecāku atļauju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Jaunā Eiropas Savienības (ES) noteiktā regula paredz sociālajos tīklos nereģistrēt bērnus līdz 16 gadu vecumam, ja viņi nav saņēmuši savu vecāku piekrišanu. Kamēr sociālie tīkli domā, kā to tehniski paveikt, tikmēr regulas autori nodrošinājušies ar pamatīgām soda naudas sankcijām, ja jaunās prasības netiks īstenotas.

Portālā draugiem.lv reģistrējušies aptuveni 700 000 cilvēku, no kuriem 50 000 savu vecumu norādījuši zem 16 gadiem. Portāla pārstāvjiem gan vēl nav skaidrs, kā jaunās Eiropas prasības īstenot.

“Ir dažādas tehniskās iespējas, kā to izdarīt. Viena no tām - paprasīt reģistrētam lietotājam, cik tev ir gadu. Ja gadījumā ir mazāk kā 16, tad paprasīt viņam vecāku atļauju,” stāsta draugiem.lv runas vīrs Jānis Palkavnieks.

Vecāku atļaujas izpildei ir vairāki veidi. Viens – atzīmēt portālā ķeksīti, ka vecāki atļauj izmantot sociālos tīklus. Otrs – sūtīt vecākiem apstiprinājumu.

“Problēma veidojas tajā, ka mums nav nekādas saistības ar iedzīvotāju reģistru, mēs nezinām, vai konkrētais jaunietis ir konkrētā pieaugušā bērns un otrādāk,” atzīst Palkavnieks.

Draugiem.lv nav ne jausmas, vai šāda pieeja nav pārāk formāla. Vienlaikus nebūtu loģiski, ja visi portāla lietotāji ierastos uzņēmuma biroja ar savām pasēm, lai pierādītu savu vecumu un radnieciskās saites.

Tieslietu ministrijā gan skaidro, ka metodes, kā regulu īstenot dzīvē, ir jāizdomā pašiem sociālajiem tīkliem.

“Protams, tehniskais rīks nebūs viegls un pārziņiem kopā ar vietējām datu valsts inspekcijām būs jāstrādā kopā visās ES valstīs, jo tas ir kopējs pasākums, un tad tiks kopīgi izdomāta shēma, kā tas tiks pārbaudīts,” stāsta  Jekaterina Macuka, Tieslietu ministrijas Nozaru politikas departamenta direktore.

Ja prasības netiks īstenotas, regula paredz arī soda naudu. Tās apmērs var sasniegt pat  vairākus miljonus eiro. Kontrolēti tiks visi, arī ārzemju sociālie tīkli.

Tikmēr Drošāka interneta centrā spriež – tas ir koks ar diviem galiem. No vienas puses, Eiropa grib samazināt riskus, bērniem uzturoties sociālajos tīklos, no otras puses, ja vecāki veido bērnam izpratni par interneta vidi, tad problēmu nebūs arī bez aizliegumiem.

Ja bērns mazākā vecumā vēlas lietot sociālos tīklus, tad pirmais, kas vecākiem ir jādara, ir jāizrunā pamatnoteikumi, piemēram, savas fotogrāfijas neliec. Otrkārt, nekādā gadījumā neapstiprini svešas personas un neaicini svešas personas draudzēties, un uzlikt drošības uzstādījumos, ka bērna profilu redz tikai tie, kas ir viņa draugi,” stāsta “Net-Safe Latvia” Drošāka interneta centra vadītāja Maija Katkovska.

Jaunā Eiropas regula paredz arī citus ierobežojumus. Sasniedzot 18 gadu vecumu, jaunietim būs tiesības pieprasīt izdzēst vecāku ievietotās bildes sociālajos tīklos, kurās viņš redzams nepilngadīgs. Savukārt meklētājam “Google” būs jānodrošina iespēja neievākt lietotāja meklēšanas datus, kas šobrīd rezultējas ar tieši mērķētas reklāmas izvietošanu konkrētam cilvēkam.

Jau tika ziņots, ka jauniešiem līdz 16 gadu vecumam  nāksies prasīt atļauju vecākiem, lai piereģistrētos sociālajos tīklos. Eiropas Parlaments noteicis, ka ES dalībvalstīm regula jāievieš līdz 2018. gada maija beigām.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti