Panorāma

Ģērbtuves ugunsdzēsējiem gatavas!

Panorāma

Pētīs privātskolotāju lomu

Interesantā zinātne

Jaunieši konkursā vienkārši un saprotami runā par zinātni

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Nav liela māksla runāt valodā, ko citi nesaprot. Tāpēc jaunieši apņēmušies lauzt sabiedrības priekšstatus par zinātniekiem kā savādiem vienpatņiem, kas nodarbojas ar sev vien saprotamām un vajadzīgām lietām.

Arnolds Švarcnegers rozā brillēs, stāstot par jaunākajām papildinātās realitātes tehnoloģijām un klucīši zem klausītāju krēsliem, kas vienā mirklī ļauj izprast domāšanas kļūdas, ko pēta psiholoģija. Šādi nākamie maģistri un doktori cenšas izpildīt konkursa "Research slam" galveno uzstādījumu – par zinātni runāt vienkārši un atraktīvi. Idejas autors jauniešu uzstāšanās pielīdzina pat pasaulslavenajām "TEDx" konferencēm.

"Es atceros, vienu gadu spēlēja ģitāru, un ne tikai vizuālie, bet arī dzied un dejo – viss, kas viņiem šķiet vajadzīgs, lai novestu līdz klausītājiem domu – kāpēc tu pēti un ko tu pēti, un kam tas ir vajadzīgs.

Šeit mēs varam redzēt, ka ir ļoti daudz sensoru, kopā ir 63 sensoru moduļi," rāda Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) zinātņu prorektors Tālis Juhna.

RTU doktorants Atis Hermanis rāda no viedā auduma gatavotu vesti, kas ar laiku varētu kļūt par katra skoliozes slimnieka tuvāko sabiedroto.

Tā caur kādu no ierastākām viedajām ierīcēm -  planšeti vai telefonu - signalizējot par nepareizi izvēlētu pozu: "Bieži vien tas ir kaut kāds melnais lauciņš, kas kādam saistās pat ar maģiju, nesaprotamu, ka tie zinātnieki ir attāla grupa, kas nav parastie cilvēki."

Arī Latvijas Universitātes Bioloģijas fakultātes maģistrante Līga Saulīte atzīst, ka draugiem parasti pat nemēģina stāstīt, ar ko nodarbojas: "Es pētu to, ka mēs, izmantojot ādas šūnas, nākotnē varētu atjaunot organisma bojātās nervu šūnas. Kas mums varētu palīdzēt pret tādām neiroloģiskām slimībām kā alcheimers, pārkinsons vai pret mugurkaula traumām, kas izraisa, piemēram, paralīzi."

"Research slam" notiek jau ceturto gadu, un nu jau konkursā piedalās nevien RTU, bet kopumā 11 augstskolu studenti, prezentējot ne tikai eksaktās zinātnes.

Psiholoģijas doktorante Zane Veinberga, analizējot paskaidrojumus, kas rakstīti pēc ceļu satiksmes negadījumiem, cer iezīmēt tipiskākās autovadītāju domāšanas kļūdas. "Mums ir tendence skaidrot notikumu ar to, ka saule par spilgtu, ceļš par slidenu, viss kas mūs traucēja, tāpēc es pieļāvu kļūdu, bet, kad cilvēks skatās no malas uz situāciju, ka kāds ir izraisījis negadījumu, tad cilvēkam ir tendence skaidrot, ka autovadītājs nav pietiekami labs vadītājs."

Jāpiebilst, ka "Research slam" žūrija dažādu uzņēmēju, zinātnieku un studentu sastāvā par veiksmīgāk publikai pārdoto pētījumu atzina viedo vesti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti