Labrīt

Trīs gadi kopš Ukrainas austrumos notrieca Malaizijas pasažieru lidmašīnu

Labrīt

Ceļā uz Dziesmu svētkiem: iemācies "Kas dziedāja Jāņu nakti"

Izgudrotāji un izgudrojumi: Gerts Jans Gruters un plastmasas pudeles

Nīderlandes zinātnieks Gruters rada īpaši izturīgas plastmasas «biopudeles»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

"Kad šķiet, ka pasaulē tik daudz jau viss ir radīts un izgudrots, izrādās tomēr nav jomas, kurā arvien nebūtu iespēju," tā saka paši zinātnieki un cilvēki, kuriem ir dota spēja virzīt pasauli uz priekšu un to attīstīt. Latvijas Radio rubrikā "Izgudrotāji un izgudrojumi" sagatavojis piecu pasaules zinātnieku portretus un stāstus par viņu izgudrojumu, kas maina cilvēkus, vidi un var apturēt šķietami neatgriezeniskus procesus. Pirmais stāsts ir par nīderlandieti Gertu Janu Gruteru un viņa īpašajām plastmasas pudelēm.

"Ja jūs to redzētu, pat ne ar acs kaktiņu nepateiktu, ka tā ir citādāka, kaut kādā ziņā īpaša. Tikai vienīgi cits zinātnieks to spētu, rūpīgi un smalki to izanalizējot," saka izgudrotājs, nīderlandietis Gerts Jans Gruters, kad runā par viņa jaunāko pētījumu augli – īpašu, tikai uz augu bāzes veidotu plastmasas pudeli, kas būtiski izceļas visu parasto pudeļu vidū, kādās līdz šim pildīta, piemēram, slavenā "Coca Cola".

"Jūs negribētu, lai tajā ieplūst skābeklis vai lai izplūstu oglekļa dioksīds, it īpaši runājot par tādiem karbonizētiem, bezalkoholiskajiem  dzērieniem kā "Coca Cola".

Mūsu pudele to visu var aizturēt desmit reižu labāk, kas nozīmē – desmit reižu ilgāks glabāšanas laiks. Tā ir arī piecdesmit reižu izturīgāka un līdz ar to arī vieglāka. Arī termoziņā spēcīgāka – tajā var pildīt karstu saturu.

Kad sākām strādāt pie šā izgudrojuma, mēs faktiski to visu vēl nezinājām, bet visus šos papildu plusus atklājām pamazām," saka zinātnieks.

Viss sākās brīdī, ka Gruters ar komandu atklāja jaunu veidu, kā attīstīt jau 150 gadus zināmu molekulu, kuru nevienam līdz šim nebija izdevies pavairot, un turklāt darīt to ekonomiski un ar saprātīgām izmaksām. Tā kļuva par pamatu pilnīgi jaunam plastmasas materiālam, kas ir simtprocentīgi bioloģisks, tātad arī dabai draudzīgs, jo to viegli var pārstrādāt un izmantot atkal.

"Taču vissvarīgākais ir tas, ka, lai šo produktu ražotu, mums ir vajadzīgs par 70% mazāk enerģijas un vienlaikus –  par 70% mazāk kaitīgo izmešu. Tas ir milzīgs ieguvums, jo šos produktus ražo miljoniem tonnu daudzumā un tie atstāj lielu iespaidu uz vidi, enerģijas ilgstpējību un kaitīgo izmešu daudzumu," klāsta izgudrotājs.

Gruters savu izgudrojumu ir patentējis, lai būtu drošs par to un vienlaikus radītu tam lielāku uzticamību biznesa vidē. Ir saražots pirmais "pilotmetiens". Tagad kopā ar pasaules lielāko ķīmisko ražotni "BASF" ir nodibināts kopuzņēmums, lai izveidotu pirmo ražotni Grutera dzimtajā Nīderlandē, Antverpenē. Tam būs vajadzīgi vismaz vairāki gadi, kas tā parasti ir, ja vēlas izveidot un uzbūvēt ķīmisku materiālu ražotni. Tāpēc Gruters pirmās, īpašās plastmasas pudeles cer palaist apgrozībā 2021. gadā.

15 gadus – tik ilgi Gruters ir strādājis pie sava izgudrojuma, līdz abi ir satikušies. Un pirmā atklāsme ir bijusi – milzīgs pārsteigums, cik patiesībā tas ir jaudīgs.

Lielās kompānijas, pie kurām Gruters pēc patenta nokārtošanas devies runāt, nav spējušas ticēt. "Coca Cola" palūgusi pāris kilogramu pārbaudīšanai, un pēc pāris mēnešiem ieradusies ar paziņojumu: "Nav tā, kā jūs teicāt! Ir vēl labāk!".

Gruters savā mūžā ir iesniedzis patenta pieprasījumu vismaz 40 dažādiem materiāliem, no kuriem lielākā daļa ir apstiprināti. Viņa filozofija ir – tam visam būs jābūt pieejamam globāli.

Būt izgudrotājam, zinātniekam nenozīmē dienas vadīt tikai un vienīgi sterilās laboratorijās, kaut gan arī tādu netrūkst. Gruteram ir ģimene, viņš jau 30 gadus ir precējies, ir trīs bērni, visi pieauguši un savā dzīvē. Šogad māju pametis jaunākais.

Gruters saka, ka viņu kā cilvēku, kam dots radītāja talants, interesē ilgstpējība – tas, kā lieta, kas radīta, var kalpot pēc iespējas ilgāk un var tikt pārstrādāta, neapgrūtinot ar sevi pasauli. Viņu īpaši interesē tas, kas notiek ar plastmasu okeānos. Viņš ieguvis finansējumu, lai sāktu pētījumus šajā jomā, ka arī, kas notiek pircēju domās, kad viņi izvēlas papildu maisiņu veikalā.

"Mani ļoti satrauc globālā sasilšana, un tāpēc es ļoti interesējos par ražošanas procesu, kas ļauj pāriet no fosilās enerģijas uz atjaunojamo. Un tam es veltīšu visu savu laiku, kamēr vien būšu spiests doties pensijā. Līdz tam vēl piecpadsmit gadu, vēl ir laiks," teic zinātnieks.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti