FOTO: Liek pamatakmeni jaunajai LU Zinātņu mājai Torņakalnā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Torņakalnā Rīgā trešdien, 27. septembrī, ielikts pamatakmens Latvijas Universitātes (LU) Zinātņu mājai, kas būs otrā no trim studiju pētniecības ēkām jaunajā LU Akadēmiskajā centrā.

Tā būs mājvieta Medicīnas fakultātei un Fizikas un matemātikas fakultātei, kā arī sešiem institūtiem. Plānots, ka septiņus stāvus augsto ēku ar 23 auditorijām un 78 laboratorijām ikdienā apdzīvos 2000 studentu un līdz 430 darbinieku.

Zinātņu māju plānots pabeigt nākamā gada otrajā pusē. Tās celtniecībā un aprīkošanā investēs apmēram 38 miljonus eiro, no kā lielākā daļa ir Eiropas fondu nauda.

Jaunais korpuss nozīmē ne tikai jaunas telpas, bet arī jaunas laboratorijas un mūsdienīgāku materiāltehnisko nodrošinājumu. 

"Ēkas būvniecība notiek paralēli tam, ka tiek atjaunota zinātniskā infrastruktūra, kas, protams, dos ieguldījumu un arī mācību procesam tiks gādātas papildu iekārtas. Nav tā, ka galīgajā vakardienā dzīvojam esošajās telpās ar esošo aprīkojumu, bet, jā, būs atjauninājums un būs vairāk iespēju. Sniegt kvalitatīvāku izglītību," skaidroja LU Fizikas un matemātikas fakultātes dekāns Sandris Lācis.

Vieni no jaunās ēkas iemītniekiem būs LU Medicīnas fakultāte. Tās prodekāns Gustavs Latkovskis norāda – būtisks faktors studiju darbā ir savstarpējā mijiedarbība, tāpēc topošā studiju vide ir ļoti nepieciešama.

"Diemžēl, ja jūs esat izkaisīti dažādās laboratorijās, kas fiziski atrodas dažādās Rīgas vietās, tad reizēm izpaliek tā iespēja apmainīties ar jaunām idejām un varbūt nonākt pie jauniem zinātniskiem projektiem. Un arī par to, kā uzlabot studiju procesu," sacīja Latkovskis.

LU rektors Indriķis Muižnieks cer, ka jaunā ēka pavērs ceļu jauniem zinātniskiem atklājumiem un tehnoloģijām.

LU rektors cer, ka jaunā ēka pavērs ceļu jauniem zinātniskiem atklājumiem
00:00 / 00:37
Lejuplādēt
  "Pirmkārt, tā ir iespēja studēt un strādāt visiem kopā. Tā ir milzīga pievienotā vērtība, jo tieši kopdarbībā rodas visas labās lietas. Otrkārt, tā, protams, ir moderna vide, kurā mēs [iegūstam] ne tikai to māju, bet arī iekārtas, aprīkojumu, visādus aparātus. Tā būs iespēja, no vienas puses, atjaunināt visu šo mašīnu parku, bet arī padarīt to kompaktāku, kas ļaus tos labāk izmantot un samazināt apkopes un ekspluatācijas izmaksas," sacīja LU rektors.

Akadēmiskā centra teritorijā, kur pašlaik atrodas Dabas māja, Zinātņu mājai jāpievienojas nākamgad, bet līdz 2020. gada beigām jābūt gatavai Rakstu mājai.

"LU iecerējusi vērienīgo projektu pabeigt tuvāko sešu gadu laikā un uz šo vietu pārcelt 85% no fakultātēm studentiem un mācībspēkiem. Atstājot Raiņa bulvārī 19 – mūsu centrālajā ēkā – reprezentācijas telpas, juristus, varbūt kādu daļu no datorzinātniekiem. Ļoti lielu potenciālu, visu pārējo koncentrējot šeit. Protams, Botāniskais dārzs un videi bīstamas lietas, kā sārmu laboratorijas, tur arī paliks," skaidroja Muižnieks.

Akadēmiskā centra teritorija plānota 45 500 kvadrātmetru platībā – tajā plānota arī dienesta viesnīcas un sporta infrastruktūra. Plānotais finanšu ieguldījums ir aptuveni 170 miljoni eiro. Daļa no tā ir Eiropas struktūrfondu finansējums, daļa valsts, daļa universitātes finansējums, bet vēl daļa kā publiskās privātās partnerības projekts. Lielākā kredīta maksājuma summa varētu būt 2,5 miljoni eiro gadā. Kredītsaistības plānots segt 25 gadu laikā.

Jau ziņots, ka pirms pāris gadiem ekspluatācijā nodots uzbūvētais LU Dabaszinātņu akadēmiskais centrs Torņakalnā. Centrs atzīts par ilgtspējīgāko ēku 2017.gadā, bet pērn tas saņēma gada balvu Rīgas arhitektūrā.

Dabaszinātņu māja tika uzbūvēta pusotra gada laikā, tā izmaksāja 35 miljonus eiro. Šī ir pirmā ēka 4,5 hektāru plašajā teritorijā Torņakalnā, kur LU nākamajos gados plāno izveidot modernu studentu pilsētiņu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti