FOTO: Esplanādē atklāj izstādi «Space Expo», 1.maijā to apmeklēs Latvijā dzimis kosmonauts

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Uz Latviju atceļojusi kosmosa izstāde "European Space Expo", kuru Rīgā, Esplanādē, bez maksas varēs apmeklēt līdz 10.maijam. Jau pirmajās izstādes atvēršanas stundās tai netrūka interesentu, novēroja lsm.lv. 1.maijā to apmeklēs Latvijā dzimis kosmonauts Anatolijs Solovjovs, kuram joprojām pieder pasaules rekords atrašanās ilguma ziņā atklātā kosmosā (78 stundas un 48 minūtes).

Ceļojošā izstāde Rīgā ieradusies no Grieķijas galvaspilsētas Atēnām, lai parādītu Latvijas iedzīvotājiem, kā viņu dzīve ir saistīta ar kosmosu. Lielākajās Eiropas pilsētās izstādi apmeklējuši vairāk nekā pusmiljons interesentu. Milzīgajā kupolveidīgajā teltī ir 12 stendi, kuros apmeklētāji var uzzināt, kā kosmosa tehnoloģijas palīdz zemnieku saimniecībām, zvejniekiem, aviolidojumiem, ārkārtas situācijās, klimata kontrolei, veselības aprūpē, navigācijā, un, protams, laika ziņu prognozēšanā.

Šī izstāde ir viens no apliecinājumiem, cik svarīgi skolēniem ir apgūt matemātiku un citus mācību priekšmetus, Latvijas Radio raidījumam "Zināmais nezināmajā" pavēstīja Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) valsts sekretāra vietniece Agrita Kiopa.

Izstādes paviljona pašā centrā novērojama izrāde "Zeme", kurā var redzēt cilvēku apdzīvoto Saules sistēmas planētu no pavisam neierasta skatupunkta, sekojot līdzi temperatūru, ledāju, piekrastes līniju, piesārņojumu un citu parametru izmaiņām. 

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Daudzu cilvēku kabatās ir viedtālruņi, kuri vistiešākajā mērā ir saistīti ar kosmosu, jo ir savienoti ar Zemes mākslīgajiem pavadoņiem, kuri riņķo apkārt planētai 35 000 kilometru augstumā esošajā ģeostacionārajā orbītā.

"European Space Expo" apmeklētājiem būs atvērta katru dienu līdz 10.maijam laikā no plkst. 10 līdz 20. Svētku dienās - 1. un 4.maijā tā darbosies līdz plkst.22. Katru dienu izstādē būs dažādi tematiski bloki, kuros uzstāsies nozares speciālisti (izstādes programma).

Par godu šai izstādei Latvijā ieradies Rīgā dzimušais kosmonauts Anatolijs Solovjovs, kurš 1.maijā plkst.18 krievu valodā stāstīs par darbu kosmosā.

Izcilais kosmonauts Solovjovs atklātā kosmosā izgājis 16 reizes, tur pavadot 78 stundas un 48 minūtes. Šo rekordu līdz šim nav pārspējis neviens cits.

Savukārt latvietis Pauls Irbins stāstīs par projektu "Mars One", kurā pats bija veiksmīgi iesaistījies. Viņa pārstāvētais zinātniskais centrs "Z(in)oo" Esplanādē piedāvā dažādas zinātniskas atrakcijas bērniem. Viena no populārākajām jau pirmajā dienā ir pašbūvētas raķetes būvēšana un palaišana gaisā trīs, četru stāvu mājas augstumā.

Izstāde izveidota kā interaktīvu stendu apkopojums, Latvijas Radio raidījumam "Pēcpusdiena" pastāstīja Pauls Irbins. Viņš arī norādīja, ka Lielās talkas dienā demonstrētais zondes palaišanas mēģinājums Cēsīs tika veikts, lai parādītu, ka Latvijas varēšanu un nākotnes centienus realizēt arī lielākus mērķus.

Ekonomikas ministre Dana Reizniece-Ozola (ZZS) Latvijas Radio pavēstīja, ka sadarbībā ar IZM atbalstīs zinātnieku darbošanos kosmosa nozarē. Arī dalībai Eiropas Kosmosa Aģentūrā (EKA) tiks rasts nepieciešamais valsts atbalsts. 

Latvijas Radio raidījuma "Zināmais nezināmajā" uzrunātie speciālisti izstādes atklāšanas pasākumā atzina, ka ikdienā bieži lietotas lietas - teflona pannas, saulesbriļļu nesaskrāpējamais pārklājums, elpināšanas iekārtas, lidmašīnu pretledus pārklājums, tālruņu videokameras un daudzi citi izgudrojumi nākuši no kosmosa tehnoloģiju nozares. Pat ceļu būvē un vaļu skaitīšanā tiek izmantoti sasniegumi kosmosa nozarē.

Pie paviljona griestiem apskatāmi Eiropas satelitnavigācijas sistēmas "Galileo" modeļi (četras reizes mazāki par orbītā esošajiem), kuri piesaistījuši daudzu izstādes apmeklētāju uzmanību. Plānots, ka "Galileo" 30 mākslīgo pavadoņu veidotā sistēma atradīsies 23 000 kilometru augstumā un papildinās ASV bruņotajiem spēkiem piederošo GPS un Krievijas "Glonass" navigācijas sistēmas. Vairāki Latvijas Radio sastaptie skolēni atklāja vēl citas astronomijas zināšanas, kuras gūtas izstādē, piemēram, to, ka, veroties debesīs, redzama tūkstošiem gadu sena vēsture.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti