Rīta Panorāma

Zinību dienā orientēšanās spēle LNB

Rīta Panorāma

LTV sāk jauno sezonu!

Intervija ar Vjačeslavu Kaščejevu

Fiziķis Kaščejevs vienkārši izskaidro, iespējams, nebijušu novērojumu – divu neitrona zvaigžņu sadursmi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Pasaules zinātniskajā vidē pašlaik valda liela intriga par, iespējams, nebijušu novērojumu – divu neitrona zvaigžņu sadursmi, intervijā LTV raidījumā “Rīta panorāma” pastāstīja Latvijas Universitātes Fizikas un matemātikas fakultātes asociētais profesors Vjačeslavs Kaščejevs, izskaidrojot atklājuma būtību.

“Šobrīd gravitācijas viļņu observatorijās ne apstiprina, ne noliedz, ka viņi 19.augustā dzirdējuši ko absolūti nepieredzētu.

Mēs zinām, ka tajā pašā datumā Habla kosmiskais teleskops, Čandra rentgenstaru observatorija un vairāki zemes teleskopi pēkšņi sāka pētīt vienu vietu Visumā. Tur varētu būt neitrona zvaigžņu sadursme,” pastāstīja zinātnieks.

Viņš arī skaidroja, kas ir neitrona zvaigzne: “Neitrona zvaigzne ir [kā] kodolbumba, nevis maziņa, kabatas variants, bet desmit kilometru rādiusā. To tur kopā gravitācija. Ja tā ir viena, tā sēž un gaida, kad notiks kaut kas neparasts.”

Un pašlaik, iespējams, novērota divu šādu zvaigžņu sadursme. “Blakus galaktikā, iespējams, viena neitrona zvaigzne tik tuvu pienākusi otrai, ka piešķīlusi. (..) Un šeit ir iespējas pašķilt pilnu elektromagnētisko spēku.”

Viņš gan uzsvēra, ka zinātniekiem vēl rūpīgs darbs priekšā, izvērtējot saņemtos signālus. Taču viņš cer, ka pēc kāda laika par to varēs runāt kā par patiesi lielu atklājumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti