Rīta Panorāma

Telefonsaruna ar Egilu Baldzēnu

Rīta Panorāma

Intervija ar basketbolisti Ievu Krastiņu

Ar Latvijā veidotu raķeti cer sasniegt kosmosu

Ar Latvijā veidotu raķeti cer sasniegt kosmosu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

1961. gada 12. aprīlī Jurijs Gagarins kļuva par pirmo cilvēku, kas veica lidojumu kosmosā. Entuziasti no Latvijas iecerējuši 2018. gadā izšaut gaisā raķeti, kas varēs sasniegt kosmosu. Tā gan būs bez cilvēkiem.

Raķete tiek būvēta tepat Latvijā, izmantojot pašu izgudrotas tehnoloģijas. Trešdien, 12.aprīlī, Cēsīs notiks eksperiments un jaunā raķete tiks uzlaista divu kilometru augstumā, lai pārbaudītu, kā viss strādā un kas vēl ir jāpielabo.

Latvijā ir vairāki uzņēmumi, kas rada materiālus satelītu ražotājiem visā pasaulē. Ir arī zinātnieki, kas veic dažādus pētījumus un izstrādā jaunus materiālus Eiropas kosmosa kuģiem.

“Mēs kosmosa nozarē esam ļoti aktīvi. Jau vēsturiski - padomju laikā mēs piedalījāmies gan Jurija Gagarina startos, gan pirmajā suņu startā. Mūsu zinātnieki arī piedalījās pirmajās misijās uz Mēness,” atgādina centra “Zinoo” vadītājs Pauls Irbins.

Entuziasti šobrīd mēģina izveidot mazu raķeti, ar kuru līdz 2018. gadam varētu sasniegt 100 kilometru augstumu.

“Pasaulē ir tikai 19 valstis, kas ir bijušas spējīgas uzbūvēt raķetes, kas spēj sasniegt šos 100 kilometrus. Mūsu pieeja būs pavisam citādāka. Mums nebūs tā, ka no zemes laidīsim. Mūsu plāns ir pacelt raķeti 30 km augstumā un tad no turienes tā startēs un sasniegs 100 kilometrus,” klāsta Irbins.

Lai to paveiktu, jāiegulda ļoti daudz laika un darba. Šī ir raķete, kas tika testēta pērn.

“Šī ir raķetes tehniskā un elektroniskā sadaļa. Te ir dators, kur ir procesors, iekšā sensori, baterijas. Sistēmas uzdevums bija gan raidīt telemetriju uz zemes, lai mēs redzētu, kur viņa atrodas, gan arī lai izšautu izpletni,” norāda Irbins.

Toreiz raķete uzšāvās gaisā 200 metru augstumā. Šobrīd tiek veidota mazāka, vieglāka un izturīgāka raķete. Tie, kuriem šīs šķiet tikai puišu spēlītes, maldās.

“Mēs sākam digitalizēt lietas un dažādus priekšmetus. Savienot kopā tīklus un kosmosa tehnoloģijas ir sevišķi liels un sarežģīts izaicinājums. Ja mēs Latvijā varam attīstīt tādu elektroniku un tādus datorus, kuri ir tik maziņi un tik jaudīgi un var izturēt tādas pārslodzes, tad mēs to visu varam pēc tam atgriezt atpakaļ komerciālajās tehnoloģijās,” vērtē “Latvijas Mobilā telefona” viceprezidents Ingmārs Pūķis. “Lai šādi raķeti palaistu, lai viņu vadītu un varētu filmēt, lai signālu noraidītu un lai tas viss būtu labā kvalitātē, tam visam vajadzīgi jauni tehnoloģiski risinājumi, kuri šobrīd tiek veidoti tieši Latvijā,” klāsta Pūķis.

Plānots, ka šodien Cēsīs palaistā raķete varētu sasniegt divu kilometru augstumu no zemes. Pēc tam tiks izdarīti secinājumi un entuziasti jau būs tuvāk galvenā mērķa īstenošanai – 100 kilometru augstumam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti