Sporta studija

Latvijas sportistu sasniegumi 1984. gadā

Sporta studija

Armands atvaļinājumā satika "Knicks" leģendu Patriku Jūingu

Ingus Augstkalns - pirmais latvietis, kurš izlidoja caur ""Walenstadt"" aizu

VIDEO: Latvietis pirmo reizi izlido cauri aizai Šveicē

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Kā putnam izlidot cauri klinšainai aizai un ielūkoties dziļā kalnu plaisā no cita skatu leņķa, šādu sapni piepildījis Ingus Augstkalns - pirmais lidojošais latvietis, kurš nolaidies Vālenštadtes kalna aizā Šveicē.

Uz zemes ir daudz skaistu lidojamu vietu, bet Vālenštadtes kalns Šveicē izceļas ar tā dēvēto aizu, kas sašķel skaistu pakalnu, izaicinot pasaules meistarīgākos pilotus izbaudīt lidojumu tai cauri, savu stāstu par lidojumu cauri plaisai sāk Ingus Augstkalns.

Pasaulē populārākais "Wingsuit" video ir uzņemts tieši tur, Šveicē. Tam vietnē "Youtube" ir vairāk nekā 30 miljonu skatījumu.

"Džeba Korlisa (Jeb Corliss) video "Grinding the Crack" aizrāva mani, motivējot pastiprināti trenēties "Base" sportā "Wingsuit proximity" disciplīnā," stāsta skaistā un reizē ekstrēmā sporta cienītājs Ingus.

Lai arī pirms gada Ingus vēl neuzdrošinājās skaļi domāt par savu mērķi, intervija LTV raidījumā "Sporta studija" viņu iedrošināja tuvoties savam sapnim. 

"Labi iesākot sezonu, intensīvi trenējoties vasaras garumā un regulāri izaicinot sevi, sasniedzu sajūtu, ka esmu gatavs aizbraukt uz turieni un vismaz pārlidot kalnam pāri, netuvojoties plaisai," atklāj Ingus. "Lai ielidotu šajā leģendārajā plaisā, jau īsi pēc starta ir jāsāk nirt, palielinot vertikālo ātrumu un jāizvēlas precīza trajektorija, lai trāpītu plaisas ieejā starp kokiem." Pirms ieejas plaisā atrodas pļava. 

"Jau īsi pirms esi izlidojis virs tās, tev vairs nav vieta rezerves plānam un ir precīzi jāielido pa vārtiem. Esot plaisā ir jāturpina nirt vienlaicīgi veicot pagriezienus, lai paliktu aizā." 

Izlidojot no aizas, paveras skats uz kalna pakājē esošu pilsētu, ezeru un tā ir pirmā iespējamā vieta, lai droši atvērtu izpletni un nosēstos, stāsta Ingus. 

Lai veiktu lēcienu, pieredzējuši piloti izpilda vairākus izpētes lidojumus, līdz atrod sev labāko trajektoriju, pa kuru tuvoties un ienirt plaisā. "Pirmo reizi šeit biju augustā kopā ar vairākiem pasaules labākajiem pilotiem (Aleksander Poli, Sam Hardy un Scotty Bob). Tad laika apstākļi nebija labvēlīgi un kalns bija mākoņos. Lecām vienu reizi, kopā mērķējot uz vienīgo redzamo drošo trajektoriju, bet par plaisu pat nevarējām domāt, jo tā nebija redzama. Gaidījām laika apstākļus vairākas dienas, taču neveiksmīgi," ceļu uz kāroto mērķi atklāj viens no diviem Latvijas "wingsuit" pilotiem Ingus Augstkalns. "Pēc nedēļas vēlreiz atgriezos "Walenstadt", taču arī tad laika apstākļi nebija labvēlīgi.

Kalns bija mākoņos un lēkt nevarēja, taču Ingus laiku velti netērēja un to veltīja, lai ar operatoru Mārtiņu uzkāptu līdz plaisas sākumam un mierīgi izpētītu ieeju, pa kuru jāielido plaisā: "Kad aizgājām līdz turienei, biju pārsteigts, cik patiesībā vieta ir šaura. "Youtube" redzamie kadri pārsvarā ir filmēti ar "GoPro" un objektus attēlo tālāk, kā tie patiesībā ir."

Vasaru Ingus pavadīja, intensīvi lidojot Eiropā, un rudenī gan morāli, gan fiziski juties gatavs izpildīt tehnisko uzdevumu un būt starp tiem topa pilotiem, kas ir lidojuši no šī Šveices kalna un pieveikuši plaisu no ieejas līdz izejai.

Tāpēc oktobrī viņš devās uz Itāliju, lai izdarītu iesildīšanās lēcienus ierastajā treniņu vietā Montebrento. Bet jau pirmajā dienā izmainījās laika prognoze un nākamajā dienā bija piemēroti apstākļi lidojumam Valenstadtes aizā. Tāpēc pēc diviem lidojumiem Itālijā, Ingus ar operatoru naktī devās uz Šveici, lai agri no rīta varētu lēkt.

"Prognoze bija pareiza, un mums bija viena diena ar sauli, lai izdarītu to, kas normāli jādara trīs dienās un piecos lēcienos," saulaino dienu atceras Ingus. "Lai arī biju vienīgais lidotājs, kas tobrīd tur atradās, devos augšā un izdarīju pirmo iepazīšanās lēcienu, pārlidojot tuvu pāri plaisai un tās pēdējā daļā ienirstot tajā iekšā. Biju absolūti sajūsmā par piedzīvoto un gatavojos noslēdzošajam lēcienam, jo pēc prognozes bija skaidrs, ka šajā braucienā vairāk nepagūsim."

"Vēlreiz izanalizēju trajektorijas un devos augšā. Tā kā vējš pieņēmās spēkā, vienojos ar operatoru Mārtiņu, ka viņš dosies uz pļavu pirms plaisas ieejas, lai ziņotu par vēju un nofilmētu lidojumu," stāstījumu turpina lidvāvere Ingus.

Aptuveni stundu Ingus pavadīja viens augšā uz klints, lai sagaidītu Mārtiņa ziņu par ierašanos pie plaisas. Desmitiem reižu neatlaidīgais latvietis telefonā pārskatīja iecerēto trajektoriju un līdz detaļām iztēlojās lidojumu savā galvā.

Lai arī izlēkšanas vietā vējš bija spēcīgs, pie plaisas laika apstākļi bija normāli un tika pieņemts lēmums sākt. Ingus startā bija precīzs un kustējās pa iedomāto trajektoriju. "Kad biju virs pļavas, 150 metrus pirms ieejas plaisā skaidri redzēju operatoru Mārtiņu un vārtus - kokus.

Pilnībā izbaudot lidojumu, izlidoju plaisu no sākuma līdz galam - precīzi kā bija iecerēts. Atceros katru lidojuma sekundi un sajūtu. Absolūta laime! 

Pēc lidojuma vēl stundu gulēju pļavā, gaidīju Mārtiņu un izbaudīju emocijas, kas bija uzspridzinājušas manu galvu," savu stāstījumu noslēdz Ingus "Tas bija tā vērts. Un kā vēl..."

Gada izskaņā kinoteātru ekrānos būs redzama ekstrēmo sporta veidu Holivudas kulta filma "Lūzumpunkts" ("Point Break"), kuras spārnoto kombinezonu epizode filmēta tieši šajā vietā - Šveicē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti