Latvijas taku skriešanas izlase gatava startam pasaules čempionātā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Latvijas taku skrējēju komanda ieradusies Itālijas Apenīnu kalnu pilsētiņā Bradia Patagania, lai trešo gadu pēc kārtas kopā ar vairāk nekā 40 valstu pārstāvjiem startētu pasaules čempionātā taku skriešanā ( Trail World Championships 2017). Starptautiskā taku skriešanas asociācija (ITRA) lēmusi, ka 50 kilometru garā distancē sestdien, 10.jūnijā, tiks izcīnīti čempionu tituli nosacīti īsā distancē ar trīs gadu derīguma termiņu. 

Iepriekšējos divus gadus Francijā un Portugālē taku skriešanas čempioni tika noskaidroti 85 kilometru kalnu skrējienos Alpos un Pirenejos. 2015.gada maijā Latvijas vīriešu un sieviešu komandas sešu skrējēju sastāvā izcīnīja 22. un 16. vietas 39 un 29 komandu konkurencē. 2016.gada oktobrī Latvijas komanda uz Portugāli devās divreiz kuplākā sastāvā un 28 vīriešu komandu konkurencē ierindojās 18.vietā, savukārt 24 sieviešu komandu vērtējumā Latvijas skrējējas prata izcīnīt 15.pozīciju.

Arī šogad katrā komandā var startēt seši dalībnieki, no kuriem trīs labāko rezultātu summa veidos nacionālo vērtējumu. Kopumā tiks izcīnīti četri čempionu tituli – vīriešu un sieviešu komandu vērtējumā, kā arī vīriešu un sieviešu individuālajā vērtējumā, kur katra valsts varēja pieteikt vēl papildus trīs vīriešus un trīs sievietes.

Latvijas vīriešu izlases pamatkodolu veido abi labākie taku skrējēji Andris Ronimoiss un Andrejs Jesko, kā arī Kristaps Broks, Oskars Cimermanis, Dzidzis Glušņevs un Uldis Klepers. Dāmu izlases sastāvā ir Laura Čakle, Viviana Veronika Kirilova, Līga Magdalenoka-Keen, Alma Vītola, Anete Švilpe, Līga Līce, Inga Kāpiņa un Liene Pūķe.

Vīriešu izlases līderis Andris Ronimoiss (814 ITRA reitinga punkti) pasaules kalnu ultraskrējienu tūres kopvērtējumā ieņem vietu TOP5, pateicoties izcilajiem startiem Kanāriju un Madeiras kalnu ultraskrējienos. Divkārtējais “Cēsis Eco Trail” uzvarētājs šobrīd ir pārliecinošs līderis arī pašmāju taku skriešanas seriālā “Stirnu buks” pēc pirmajiem diviem posmiem Ogres Zilajos kalnos un Madonas Smeceres silā. Pērn pasaules čempionāts tā brīža Latvijas gada skrējējam Andrim Ronimoisam nebija veiksmīgs, un 78.vieta vīru konkurencē nebija cerētais mērķis. Šogad Latvijas komandas līdera vājākā vieta būs “īsā” distance, jo savu potenciālu Džokers, kā viņu dēvē draugu lokā, spēj parādīt sacensībās, kuras ilgst vairāk nekā 10 stundas.

Turpretī pašreizējais gada skrējējs Andrejs Jesko (785 punkti) lieliski jūtas 40-50 kilometru garās un kalnainās distancēs, tāpēc sagaidāms, ka viņš spēs arī šoreiz pacīnīties ar ātrākajiem elites skrējējiem. Par labu Rēzeknes novada pārstāvja sagatavotībai nākušas arī vairākas treniņnometnes Spānijas un Šveices kalnos, kur Andrejs Jesko pavadīja daļu no ziemas un pavasara. Par latvieša spējām liecina uzvara Barselonas taku skrējienā, kā arī 5.vieta Kanāriju kalnu maratonā. Pērn pasaules čempionātā Andrejs Jesko izcīnīja 64.vietu, pirms tam trasē krītot un traumējot ceļgalus. Šogad Latvijas skrējējs jau ir ierindots starp favorītiem ASV taku skriešanas medija “I Run Far” pirmsstarta apskatā, kur atzīmēts Jesko pērn labotais nacionālais rekords 50 kilometru šosejas skriešanā.

Kristaps Broks (691 punkti) pasaules čempionātā atgriezīsies pēc viena gada pārtraukuma. 2015.gadā viņš izcīnīja 103.vietu vīru konkurencē un bija otrais ātrākais Latvijas komandas skrējējs. 2017.gadu Broks iesācis ar cīņu par Latvijas kausu taku skrējienos un pēc pirmajiem diviem posmiem ieņem vicelīdera godu. 2014.gadā izcīnīta otrā vieta “Cēsis Eco Trail” 80 kilometros un Siguldas kalnu maratona 55 kilometros, kas rezultējās ar tā gada Latvijas Kalnu karaļa titulu. 10.jūnija Kristaps Broks Itālijas Apenīnos mēģinās uzlabot savu divus gadus seno pasaules čempionāta veikumu, kad pirmo reizi startēja starptautiskā līmenī.

Smiltenietis Oskars Cimermanis (647 punkti) pērn bija trešais ātrākais Latvijas komandas skrējējs un ierindojās 90.vietā, palīdzot komandai izcīnīt 18.vietu. Portugālē viņš demonstrēja lielisku sniegumu un, kad citi 85 kilometru distancē bija paguruši, viņš spēja saglabāt savu skriešanas tempu un bija noderīgs komandai. Tas paradīja, ka pirms tam Siguldas kalnu maratona 70 kilometoros izcīnītā 3.vieta nebija nejaušība. Pēc atgriešanās no pasaules čempionāta triatlonists Oskars Cimermanis pamanījās pārliecinoši triumfēt Valkas ultramaratona “Neiespējamais skrējiens” 49,5 kilometru distancē. Šogad Smiltenes pārstāvis paspējis kāpt uz ''Stirnu buka'' otras garākās distances apbalvošanas pjedestāla un divas nedēļas pēc pasaules čempionāta plāno startēt Šveices skarbajā triatlona distancē, kurai līdzīgu pirms dažiem gadiem Norvēģijā pieveica divi citi Latvijas atlēti.

Didzis Glušņevs (632 punkti) no Bikstiem ir sava veida izņēmums vīru komandā, jo vienīgais nenāk no Vidzemes. 2016.gadā kurzemnieks izcīnīja trešās vietas 63 kilometru taku skrējienā “Zilonis tumsā” un 80 kilometru “Cēsis Eco Trail”, kā arī finišēja uzreiz aiz goda pjedestāla Siguldas kalnu maratona 70 kilometru distancē, savukārt 2017.gadu sāka ar uzvaru 107 kilometru skrējiensoļojumā Rīga-Valmiera. Uz pasaules čempionātu Didzis Glušņevs dodas otro gadu pēc kārtas un centīsies uzlabot pērn sasniegto 104.vietu, jo zina, ka starptautiskā līmenī var uzrādīt labāku rezultātu.

Uldis Klepers (671 punkti) no Smiltenes ir vienīgais vīriešu komandas jaunpienācējs un vietu izlasē izpelnījās pēc pērnās uzvaras Siguldas kalnu maratona 35 kilometru distancē, kurā vēl pirms gada bija trešais. 2017.gads sākts ar labiem rezultātiem ''Stirnu buka'' pirmajos posmos.

Pasaules čempionāta 50 kilometru distances 2700 augstummetri un astoņu stundu kontrollaiks nebūs izaicinājums Latvijas vīriešu komandai. Taču dāmu izlasei ar to varētu nākties rēķināties, jo organizatori noteikuši, ka nepieciešami 490 ITRA reitinga punkti, lai spētu finišēt kontrollaikā. No astoņām komandas dalībniecēm tikai divām ir pasaules čempionāta pieredze, pārējām šī būs debija tik augsta līmeņa sacensībās.

Laura Čakle (591 punkti) no Ventspils novada pērn izcīnīja 45.vietu un bija ātrākā komandas skrējēja, kaut tika izlikta vien ar piekto numuru. Kurzemniece nacionālajā komandu ieskaitē palīdzēja apsteigt kaimiņzemes Lietuvas pārstāves un šogad būs vienīgā pasaules čempionāta dalībniece, kas devusi punktus Latvijas komandai. Pērnā gada seriāla “Stirnu buks” uzvarētājai arī šogad neizpaliek pjedestāli taku skrējienos.

Viviana Veronika Kirilova (549 punkti) ir otra taku skriešanas pasaules čempionātā startējusī Latvijas pārstāve. Pērn skrējēja ierindojās 79.vietā un šogad lūkos pēc augstāka sasnieguma. Ja Laura Čakle aizvadītajā gadā izcīnīja otro vietu 80 kilometru garajā “Cēsis Eco Trail”, tad Viviana Veronika Kirilova triumfēja Sigulds kalnu maratona 70 kilometru skrējienā. Latvijā sertificētajās ITRA trasēs skrējēja līdz šim nav bijusi ārpus labāko trijnieka. 2016.gadā 31 kilometra “Cēsis Eco Trail” satelītskrējienā izcīnīta otrā vieta, savukārt gadu iepriekš Siguldas 70 kilometru takās gūta trešā vieta.

Alma Vītola (514 punkti), kuru daudzi atpazīst kā “Džungļu Almu” radusi sacensībās pa kalniem skriet 100 jūdzes un garākas distances, taču šoreiz neatlaidīgā studente pārbaudīs sevi netipiskā 50 kilometru skrējienā. Pērn Alma Vītola 170 kilometru skrējienā apkārt Monblānam (UTMB) ieņēma 105.vietu uzreiz aiz labākā simtnieka. Skrējējas kontā ir arī trešā vieta aizpērnajā 80 kilometru “Cēsis Eco Trail”.

Līga Līce (521 punkti) pērn tika kronēta par Latvijas kalnu karalieni un ne velti, jo piemājas 70 kilometru Siguldas kalnu maratonā izcīnīja trešo vietu un 80 kilometru “Cēsis Eco Trail” iekļuva labāko desmitniekā. Izturīgā kalnu taku skrējēja 2016.gadā izcīnīja arī 143.vietu Monblāna 101 kilometru “CCC” distancē. Tikmēr otra Siguldas pārstāve Inga Kāpiņa (499 punkti) šajā distancē iekļuva labāko dāmu simtniekā.

Latvijas taku skriešanas sieviešu izlasē šogad ir divas Līgas. Otra, Līga Magdalenoka-Keen (524 punkti), Latvijas komandā iekļuva, pateicoties startiem āpus Latvijas, kur nopelnīti ITRA reitinga punkti. Pēdējos gadu laikā visas pieveiktās distances bijušas 40-50 kilometru garas, kas nozīmē, ka pasaules čempionāta distance būs itin piemērota. Pērn Līga Magdalenoka-Keen izcīnīja vietu TOP50 zināmajā Monblāna maratonā, aizpērn 21.vieta Itālijas Lavaredo distancē, kuras būs līdzīga pasaules čempionāta trasei.

Vismazākā starptautisko sacensību pieredze ir Lienei Pūķei (548 punkti) un Anetei Švilpei (495 punkti), taču viena trenējas Ženēvā, kamēr otra regulāri kāpj uz pjedestāla ''Stirnu buka'' seriālā un “Cēsis Eco Trail” 80 kilometros iekļuva ātrāko dāmu sešiniekā.

Anete Švilpe neslēpj savu mērķi - būt vienai no ātrākajām Latvijas izlases dalībniecēm šajā pasaules čempionātā. Komandas sapulcē tika lemts, ka individuālajā ieskaitē pasaules čempionātā startēs Līga Līce un Alma Vītola. Pārējās skrējējas skries arī nacionālajā komandu vērtējumā.

Sacensību dienu sinoptiķi sola siltu ar temperatūru līdz 26 grādiem, taču daži komandas pārstāvji Andra Ronimoisa vadībā veica trases apskati vairākās vietās un secināja, ka oranžais marķējums ar pasaules čempionāta simboliku bieži vedīs pa vairāk vai mazāk stāvām ēnainām meža takām, kur būs iespēja patverties no saules.

Apskatot dalībnieku starta sarakstu, redzams, ka individuāli Andris Ronimoiss ar saviem 814 reitinga punktiem atrodas uzreiz aiz TOP30 taku skrējējiem. Tikmēr Andrejs Jesko, kuram 50 kilometru distance ir vairāk piemērota, pieminēts pirmssacensību favorītu apskatā.

Starts tiks dots plkst.8 no rīta pēc vietējā laika 833 metru augstumā, un skrējējiem pirmajos sešos kilometros vajadzēs sasniegt 1391 metrus augsto virsotni. Pēc tam sekos aptuveni 10 kilometru garš noskrējiens līdz nepilnu 800 metru augstumam. Otrā un trešā virsotne būs virs kilometra augstuma, bet ap 34.kilometru sāksies stāvākākais kāpums 10 kilometru garumā, kam sekos piecu sešu kilometru noskrējiens līdz finišam.

Organizatori prognozē, ka uzvarētājiem būs nepieciešamas aptuveni četras stundas un 15 minūtes distances veikšanai. Paredzams, ka tik īsā distancē rezultāti būs samērā blīvi un cerams, ka pirmie trīs Latvijas skrējēji (Jesko, Ronimoiss un Broks) distanci pabeigs ātrāk par piecām stundām. Sagaidāms, ka Latvijas komandas favorīti Andris Ronimoiss un Andrejs Jesko turēsies līdzi līderu grupai jau no starta šāviena un vienā solī cīnīsies kopā ar pasaules eliti.

Trasē atradīsies pieci kontrolpunkti, kuros varēs atjaunot ūdens un pārtikas rezerves, lai dotos tālāk trasē. Paralēli pasaules čempionātam risināsies arī masu starti 83, 50, 25 un 13 kilometru garās distancēs bez oficiāla statusa, kas nozīmē iespēju pieteikties sacensībām pašiem skrējējiem, kā arī draudzīgāku kontrollaiku.

Sestdien, 10.jūnijā sacensību norisei varēs sekot līdzi tiešraidē jau no plkst.9, kad pēc Latvijas laika startēs aptuveni 300 pasaules čempionāta dalībnieki. Svinīgā atklāšanas ceremonija risināsies dienu agrāk – piektdien, 9.jūnijā, plkst.18. Pasaules čempionāta rezultātus nodrošinās tds-live.com, tikmēr Starptautiskā ultramaratonu asociācijas (IAU) lapā publicēts dalībnieku saraksts alfabēta secībā ar starta numuriem.

Apskatot pieteikto dalībnieku sarakstu, redzams, ka Latvijas komandām būs sarežģīti pacīnīties par iekļūšanu labāko desmitniekā vairāk nekā 40 valstu konkurencē. Favorītu statuss atvēlēts kalnu zemēm Francijai, Spānijai, ASV, Itālijai, Vācijai, Portugālei, Lielbritānijai, Norvēģijai, Nepālai un Argentīnai.

Latvijas komanda sacensību nedēļā izmitināta viduslaiku klosterī pusstundas serpentīnu ceļu braucienā no Badia pilsētiņas, kur tiks dots starts un sagaidīti finišētāji. Dažās dienās komanda jau paspējusi izbaudīt itāliešu nesteidzīgo viesmīlību. Mobilo sakaru tīkla pārklājuma un interneta nepieejamību jau paspējuši novērtēt ne tikai ārvalstu mediji, kas ieradušies atspoguļot sacensību norisi. Taču cerams, ka būs iespējams sekot notikumiem trasē arī tviterkontā “irunfar”.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti