Latvija pirmo reizi uzvar pasaules čempionātā rogainingā

Orientierists Jānis Krūmiņš un piedzīvojumu sacensību eksperts Andris Ansabergs 19.augustā triumfēja 15.pasaules čempionātā rogainingā, kas pirmo reizi risinājās Latvijā. Absolūtajā vērtējumā pašmāju rogaineri aizņēma visu goda pjedestālu, atstājot 26 valstu pārstāvju aiz godalgotā trijnieka. Pasaules čempionāta norise Rāznā vērtējama kā gada notikums tautas sportā, jo 41 procents no teju 1000 dalībniekiem pārstāvēja Latviju un gaidot zīmīgo notikumu, pēdējos gados rogaininga sacensības vairojās kā sēnes pēc lietus. Strauji plaukstošais sporta veids ir piemērots visiem vecumiem, tāpēc medaļas Rāznas ezera apkaimes pļavās, purvos un mežos neizpalika ne sievietēm, ne senioriem.

Rogainings ir sporta veids, kurā 24 stundu laikā, pārvietojoties apvidū, jāsavāc pēc iespējas vairāk dažādas vērtības punktu. Uzvar komanda, kura skrienot uz nākamo kontrolpunktu, patērē vismazāk laika. Jānis Krūmiņš un Andris Ansabergs savai komandai bija devuši asociatīvu nosaukumu “Straightforward”, kura viens no tulkojumiem ir “taisni uz priekšu”. Komandas darbs un pieredze ļāva savākt 427 punktus no 575 iespējamajiem, kuri bija izvietoti 100 kontrolpunktos. Jelgavnieks Jānis Krūmiņš nedēļu pirms starta pamanījās pārbaudīt savus spēkus Valmieras orientēšanās čempionātā, kur piekāpās tikai alūksnietim Edgaram Bertukam. Savukārt Andris Ansabergs ceļā uz čempiona titulu rogainingā paspējis ne reizi vien kāpt uz gada pjedestāla pasaules līmeņa piedzīvojumu sacensībās un ir viens no labākajiem Latvijas taku skrējējiem.

"Man bija ļoti spēcīgs komandas biedrs, kurš otro distances daļu bieži mani vilka sasaistē. Protams, navigēšana vairāk bija uz manīm," pēc uzvaras lsm.lv pastāstīja Jānis Krūmiņš, atklājot, ka uzvarētāji 24 stundās noskrējuši 133 kilometrus.

Nevienai citai komandai 24 stundu laikā Latgalē neizdevās sasniegt 400 punktu robežu. Latvijas rogainingam Jānis Krūmiņš un Andris Ansabergs sarūpēja pirmo uzvaru pasaules čempionātā. Šī sporta veida dzimtene ir Austrālija, tāpēc pirmajos piecos čempionātos uzvaras tika tikai austrāliešiem. Piecas uzvaras ir arī Jaunzēlandes pārstāvjiem, tostarp pērn Austrālijā izcīnītās zelta medaļas. Trīs uzvaras ir Igaunijas sportistu kontos, divas Somijai, pa vienai ASV, Krievijai un tagad arī Latvijai.

Rāznas pusē rīkotais rogainings pārspēja visus 14 iepriekšējos pasaules čempionātus arī dalībnieku un komandu skaita ziņā, 428 komandās startēja 902 rogaineri, kamēr līdzšinējais rekords bija 374 komandas aizpērn, kad labākie sporta veida pārstāvji tikās Somijas Lapzemē.

Latvijas rogaineri parūpējās ne tikai par kuplākajām sacensībām kopš 1992.gada un uzvaru absolūtajā vērtējumā, bet arī savās mājās atstāja 26 valstu ciemiņus aiz goda pjedestāla. Otro vietu ar 392 punktiem izcīnīja no Liepājas nākušais Zigmunds Bībers un Latvijas labākais kalnu taku skrējējs Andris Ronimoiss no Cēsīm. No viņu komandas “Laid mums tur laimē diet” trīs punktus atpalika un trešo vietu izcīnīja vēl viena Latvijas komanda “LOKO”, kuras sastāvā startēja uzvarētāja brālis Jānis Ansabergs un vēl nesen Francijā dzīvojušais zinātnieks Kristaps Jaudzems.

Tādējādi viss goda pjedestāls tika Latvijas pārstāvjiem, taču jāņem vērā, ka rogainings ir sporta veids, kurā savā starpā sacenšas abu dzimumu sportisti līdz pat senioru vecumam. Veterānu vērtējumā virs 40 gadiem otro vietu (347 punkti) izcīnīja Einārs Masteiko un Jānis Viškers, kurš pasaules čempionātā startēja tikai piecas dienas pēc finiša sasniegšanas brutālajās 4000 kilometru “Transcontinental Race”. Abu komanda “Meža dīvainīši” kopvērtējumā ierindojās augstajā 14.pozīcijā.

Labāko TOP 20 vietas izcīnīja sešas Latvijas komandas, viņu vidū arī “Surikati” (17.vieta) un “For fun” (18.vieta). Tuksnešu dzīvniekus Rāznas purvos pārstāvēja medaļotie taku skrējēji Pēteris Grīviņš un Ieva Upmace-Grīviņa, kuri rogainingā izcīnīja bronzas medaļu 158 abu dzimumu jaukto komandu konkurencē. Savukārt komandā “For fun” startēja pieredzējušais tandēms Anita Liepiņa un Valters Kaminskis, triumfējot jauktajā grupā veterāniem virs 40 gadiem.

Sieviešu komandu konkurencē Latvijas lielākā cerība bija Māras Leitānes un Aivas Jakovelas tandēms “Ozons”, kurš cīņā par uzvaru piekāpās Krievijas komandai un sudraba medaļu izcīnīja ar 322 punktiem.

Sevi attaisnoja arī abu dzimumu Latvijas-Igaunijas komanda ar zīmīgo nosaukumu “Lost” (321 punkti), kuras sastāvā startēja Ildze Straume un izcīnīja trešo vietu vecumgrupā virs 40 gadiem, vienlaikus noslēdzot arī labāko komandu trīsdesmitnieku.

Superveterānu grupā virs 55 gadiem sudraba medaļas izcīnīja Viesturs Tamužs un Juris Sinke ar komandu “Globitex” (279 punkti). Šajā vecumgrupā abu dzimumu konkurencē uzvaru izcīnīja Rolands Laveiķis un Ligita Grunde ar komandu “Kāpa LR” (277 punkti), aiz sevis atstājot principālos konkurentus Velgu Bušu un Uldi Pekusu ar komandu “Malači” (271 punkti). Sieviešu konkurencē pie otrās vietas tika komanda “Durbe & Kurmis” (208 punkti) ar Silviju Penkuli un Guntu Lebedoku.

Ultraveterānu grupā virs 65 gadiem uzvaru izcīnīja Jānis Biezais un Uldis Alksnis komandā “Divi veči” (261 punkti), pārspējot 10 komandas no Austrālijas, Kanādas, Krievijas un Igaunijas. Abu dzimumu vērtējumā šajā vecumgrupā uzvarēja Ruta Kukk un Voli Kukk ar komandu “Kāpa VR” (215 punkti). Savukārt dāmu konkurencē sudrabu izcīnīja leģendārā komanda “Velmara” ar Māru Bolšteinu un Veltu Zjatkovu, kuras savāca 162 punktus, apsteidzot citu kontinetu rogaineru ultraveterānu komandas.

Junioru jauktajā vērtējumā trešajā vietā ierindojās Ieva Ivbule un Aivars Lucijanovs komandā “Save the Fluffy Unicorn” (224 punkti). Puišu komandu konkurencē trešo vietu izcīnīja Edijs Dzalbs un Valters Reneslācis komandā “2 Jaukie džeki” (197 punkti).

Nākamās rogaininga sacensības Latvijā būs īsākas par klasiskajām 24 stundām. Tuvākās ir:

“Kuiteņa maldonis” 2.septembrī Sedā (6/3h),

tradicionālais Pierīgas “Tautas rogainings” 17.septembrī Baldonē (8/4h),

Marienburgas zelta rudens rogainings 15.oktobrī Alūksnē (6/4h),

Jūrmalas rogainings 28.oktobrī (6/3h),

Brīvības rogainings 11.novembrī Kolkā (6/4/3h),

masveidīgais Rīgas rudens rogainings 18.novembrī (6/4/2h) un

un ierastā Ziemassvētku izvēle Dobeles pusē (4h).

Daļa pasaules čempionāta dalībnieku, protams, nespēja sagaidīt nākamās sacensības un, negulējuši vairāk nekā diennakti, devās no Latgales uz Lucavsalu Rīgā, kur galvaspilsētas svētku programmā bija iekļautas piedzīvojumu sprinta sacensības “xRace”. Tikai pēc gadiem daudzi pasaules čempionāta dalībnieki un brīvprātīgajie spēs novērtēt to, ka 2017.gadā bija vienreizēja iespēja būt daļai no rogaininga centrālā notikuma pasaulē un tās nebija tikai nātres līdz zodam vai latvāņu stumbeņi, pie kuriem labāk neatbalstīties, stiegot dūkstājā. Valsts simtgadē Sigulda uzņems pasaules čempionātu orientēšanās sportā, taču tur būs ļauts piedalīties tikai elites sportistiem.