Dienas ziņas

Pāvilostā atpūšas bērni no Ukrainas

Dienas ziņas

Latgalē izrāda retro auto

Folkloras nometne Latgales reģiona bērniem

Latgales bērniem jau desmitā nometne «Garā pupa»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Jau desmito gadu Latgales reģiona bērniem tiek rīkota folkloras nometne “Garā pupa”. Nedēļas garumā vairāki desmiti skolēnu  no visas Latgales caur mūzikas spēli, dziesmām, dejām, kā arī rokdarbu un seno arodu prasmēm iepazina Latgales kultūras mantojumu un latviešu tautas tradīcijas.

Līvānu 1. vidusskolas skolnieks Aleksandrs Mitins spēlē akordeonu, tomēr  Līvānos, Latgales bērnu un jauniešu folkloras nometnē “Garā pupa” viņam ir iespēja izmēģināt ermoņikas jeb garmošku, kā to dēvē Latgalē. Agrāk bija grūti iedomāties saviesīgus pasākumus ar muzicēšanu bez šī instrumenta.

„Ir ļoti sarežģīti pierast no akordeona uz garmošku.  Ir forši atnākt pamācīties visvisādus instrumentus spēlēt, kā arī akordeonu, garmoškas. Var arī mandolīnu iemācīties, var arī, protams, kokli,” par iespējām saka   Aleksandrs.

Nometnes dalībnieki Līvānos sabraukuši no visas Latgales un arī blakus reģioniem, kopumā dalībnieku skaits ir ap 50. Ne visiem ir pieredze muzicēšanā vai iepriekš bijusi saistība ar folkloru, tomēr tas nav šķērslis, lai pirmo reizi rokās paņemtu kādu mūzikas instrumentu un apgūtu kādu no tautas dziesmām.

„Šeit var iemācīties daudz ko jaunu, un tas man patīk. - Kādus instrumentus tu spēlē? - Vijoli, akordeonu, kokli, mandolīnu. - Cik sarežģīti ir iemācīties? - Tas ir atkarīgs no skolotāja. Viņi ir ļoti labi, tāpēc ir viegli iemācīties, sarunā stāsta Vaboles vidusskolas skolniece Viktorija Skrinda.

Arī Viļānu vidusskolas skolniekam Reinim Novikam patika viss: „… visi instrumenti - gan garmoška, gan akordeons, gan blokflautas, gan mandolīnas. Viss kaut kas. Jābūt tādam azartam par to, ko tu dari, priekam, ko tu dari.”

Bērni mūzikas spēli apgūst gan individuāli, gan arī vēlāk veido ansambļus. Tā ir uzdrīkstēšanās rast jaunas zināšanas, turklāt arī uzstāties citu priekšā.

Šādas nedēļas nometnes Līvānos ir jau tradīcija vairāk kā 10 gadu garumā. Nometnes organizatore Anna Kārkle, kas ir arī Līvānu folkloras kopas “Ceiruleits” vadītāja, atzīst - bērniem ir jāmāca Latviskā dzīves ziņa, tautas arodi un muzicēšana:

„Šajos laikos to sāk apzināties kā lielu vērtību. Es domāju, ka mums tas ir jāsaglabā, mums tā ir lielākā bagātība. Prieks, ka mūsu ir tik daudz un ka bērniem interesē folklora. Jāsaka, ka vismaz puse no viņiem nav tādi, kas darbojas folkloras kopā. Viņi tomēr meklē ceļu pie mūsu senču tradīcijām.”

Līvānos bērni apguva arī tādus senos arodus kā aušanu, keramiku, darbu ar koku un citus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti