Arī tauste noderējusi, lai apzinātu eksponātus izstādei «Versija - latvieši»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Latvijas Nacionālā vēstures muzeja (LNVM) krājumā atrodas lielākā daļa līdz mūsdienām saglabāto 1896.gada izstādes priekšmetu. Taču, lai tos apzinātu, mūsdienās ir vajadzīgas ne tikai zināšanas, pieredze, krājuma pārzināšana, bet arī intuīcija un detektīva cienīgas iemaņas. Te apskatāmi daži no priekšmetiem, kas būs apskatāmi izstādē „Versija – latvieši: 1896. gada Latviešu etnogrāfiskā izstāde”, kas no ceturtdienas 27.oktobra skatāma Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā un kas jau pirms 120 gadiem bija izstādi apskatei.

"Tad kad mēs sākām meklēt šos priekšmetus, kas ir bijuši izstādīti, tad mēs nezinājām no kura gala sākt,"  Latvijas Radio stāsta LNVM Etnogrāfijas nodaļas vadītāja Sanita Stinkule. Viņa stāsta,ka uz priekšmetiem, kas ir bijuši krājumā, nebija norādes, ka tie izstādīti izstādē pirms 120 gadiem, tomēr, izmantotojot dažādas vecas grāmatas, pierakstus, - priekšmeti sazīmēti.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Speciāliste saka, ka, lai rekonstruētu šo kolekciju, brīžiem bija jāpieliek visas maņas, pat tauste, lai noteiktu, ka šis priekšmets varētu būt bijis izstādē.

Iepazīstinām te ar dažiem eksponātiem:

Līzes Eglītes cimdi

Cimdi. Valkas apriņķa Smiltenes pagasts CVVM 15241, RLB 605 Latvijas Nacionālā vēstures muzeja krājums

Dārtas Šņores jaciņa

Dārta Šņore piekrīt 1896.gada izstādes veidotāju ekspedīcijas dalībniekiem parādīt savus vecos apģērbus, kas glabājas pūrlādē. Tad prasīta tos uzvilkt un fotografēties, tomēr bildes sanāk sliktas kvalitātes, un ekspedīcijas dalībnieki prasa tērpu uzdāvināt izstādei. Viņa nav ļāvusies, jo tas tak esot viņas kāzu tērps pirms 45 gadiem. 

Presē toreiz rakstīts, ka ar mīļu lūgšanu tērps ir nonācis ekspedīcijas dalībnieku īpašumā. "Ei, nu zini kā būtu bijis, ja nebūtu uzdāvinājusi,"  saka Stinkule, norādot, ka zinot, kādiem pārbaudījumiem latviešiem bija jāiet cauri, varbūt tas būtu aizgājis bojā.




Jaka. Valmieras apriņķis. CVVM 7748. Latvijas Nacionālā vēstures muzeja krājums.

Ādas josta ar metāla sprādzi. Kurzeme. CVVM 13743. Latvijas Nacionālā vēstures muzeja krājums.

Rīgas Latviešu biedrības muzeja pārziņa Sīmaņa Novicka sastādīts muzeja priekšmetu saraksts. 1895.–1900. gads. Latvijas Nacionālā vēstures muzeja krājums.

Babu mājas saimnieku pastalas.

Caurumi tajās norāda, ka ka tās izstādē ir bijušas piestiprinātas kājās manekenam. 

Pastalas. Ventspils apriņķa Vārves pagasts “Babu” mājas. CVVM 5164. Latvijas Nacionālā vēstures muzeja krājums.

Cepure. Cēsu apriņķa Vecpiebalgas pagasts. CVVM 13978. Latvijas Nacionālā vēstures muzeja krājums.

"Mēs esam veikuši tādu kā detektīva darbu. Zinot to, kas ir krājumā, savelkot kopā ar tiem dokumentiem, mēs tā kā varam gandrīz droši pateikt, ka tas ir bijis izstādē," saka LNVM Etnogrāfijas nodaļas apģērbu un tekstila kolekcijas galvenā glabātāja Inita Heinola. 

Vairāk simtgadīgos latviešu priekšmetus meklējiet izstādē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti