Kultūra

Atvēršanas svētkus šodien piedzīvos Arno Jundzes jaunais romāns "Sarkanais dzīvsudrabs"

Kultūra

Lūznavas muižā mēģina padarīt saprotamāku digitālās mākslas pasauli

Ar kustību izrādi atvērs Cimdu Jettiņas dienu grāmatu

Ar kustību izrādi atvērs Cimdu Jettiņas dienu grāmatu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

„Daudz skaņu var būt klusumā, gaismas tumsā un prieka vientulībā” – tā skan viena no Jettes Užānes atziņām, ko var izlasīt viņas rakstītajā dienasgrāmatā. Jette Užāne, saukta arī par Cimdu Jettiņu, visplašāk pazīstama kā izcila cimdu adītāja, bet ļoti vērtīgi ir arī viņas filozofiskie vērojumi un domu graudi, ko viņa ilgus gadus fiksēja dienasgrāmatā. Gaidot 2015.gada gada Ziemassvētkus, fragmenti no dienasgrāmatas izskanēja Latvijas Radio rīta programmā, un nu tie izdoti arī grāmatā „Jettes dienu grāmata”, kam atvēršanas svētki būs 28.septembrī Mazajā ģildē. Pasākumā varēs noskatīties arī Jettei Užānei veltītu izrādi.

„1959.gada 6.jūnijā. Šovakar kaut kas nepiedzīvots! Pirmo reizi redzu tādu gaismas un ēnu attiecību pret zemi… Ai, kā man patīk vērot dabu. Nekad un nekad man nav diezgan. Man liekas, viņā ir kāds brīnišķīgs noslēpums, kurš man jāatklāj." - Fragmentu no Jettes Užānes dienasgrāmatas lasa filozofe Elīna Apsīte, kura Cimdu Jettes garīgo pasauli iepazinusi jau no bērnības un šobrīd ir viņas radošā mantojuma sargātāja.

Pirms 2015.gada Ziemassvētkiem šie lasījumi ik rītu skanēja Latvijas Radio, izpelnoties ļoti lielu klausītāju interesi un pateicību. Klausītāji novērtēja tajos pausto dziļo dzīves gudrību, ko Jette Užāne bija slīpējusi kā dārgakmeni jau no bērnības, fiziski būdama piesaistīta ratiņkrēslam, bet garīgi sasniedzot vistālākos apvāršņus.

Tagad viņas dienasgrāmata nākusi klajā arī grāmatā, kam dots nosaukums „Jettes dienu grāmata” un kurā aptverts laiks no 1940. līdz 1964. gadam. Grāmata ir arī vizuāli ļoti skaista, un to veido trīs sadaļas, stāsta Elīna Apsīte: "Viena ir tās dienasgrāmatas, kuras tiešām brīžam ir pārlaicīgas, un tās var lasīt jebkurā gadu desmitā. Tad ir fotogrāfijas - tas ir kultūrvēsturiskais piesitiens. Ārkārtīgi interesanti vērot, kā cilvēki ir mainījušies un kā mainījusies apkārtne. Un trešais ir manas atmiņas, mani komentāri. Paralēli ir mans stāsts, kā es satiku Jetti un kā bija pēc tam."

Dienasgrāmatas saturā balstīta arī jaunā kustību izrāde „Kā man gribas iet…”, kas caur kustību cenšas uzburt Jettes Užānes dzīves izjūtu un uztveri. Kustību partitūra izrādē ir Edgara Lipora un Lilijas Liporas pārziņā, izrādē muzicē marimbas spēlētāja Maija Švēdenberga, bet dienasgrāmatas fragmentus lasa Elīna Apsīte.

Izrādes veidotāji pieļauj, ka sākotnēji var šķist pat paradoksāli, ka par Jetti Užāni tiek veidota tieši kustību izrāde, bet tam ir pārliecinošs pamatojums.

"Provokācija liela - veidot kustību izrādi par fiziski mazkustīgu cilvēku, bet es zinu, cik ļoti Jette mīlēja deju, baletu, cik ļoti viņa alka pēc kustības. Un izstāstīt stāstu par cilvēku kustībās - tas man šķita ļoti interesanti," saka Apsīte

Izrāde būs stāsts arī par lielu dzīves mīlestību, cilvēka stiprumu, arī par to, kas ir laime un kā tā sasniedzama – pārdomās dalās Edgars Lipors.

Laimes jausma nez no kurienes nākdama, nez uz kurieni iedama, skar dvēseli…

„Jettes dienu grāmatas” atvēršanas svētki un izrāde „Kā man gribas iet…” notiek šovakar Mazajā ģildē, pēc tam izrāde tiks izrādīta arī citviet Latvijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti