Naujenes muzejā dabu var pētīt ar Austrumeiropā neredzētu tehnoloģiju palīdzību

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Naujenes muzejs kļuvis par modernāko Latgalē, un dažas jaunāko tehnoloģiju lietas ir ne tikai vienīgās Latvijā, bet pat visā Austrumeiropā.

No dabas vērotāja par dabas pētnieku var kļūt ikviens, kas apmeklēs Naujenes novadpētniecības muzeju. Šajā muzejā durvis vēris Dabas informācijas centrs, kas aprīkots ar modernākajām tehnoloģijām un interaktīvajiem risinājumiem.

Virtuālo informāciju par aizsargājamo dabas teritoriju „Augšdaugava” var gūt gan uz skārienjūtīgās projekcijas stikla sienas, gan grīdas projekcijā un displejā, gan  hologrāfiskajā 3D kubā. Bet dzīvās dabas skaņas muzejā nāk no īpašas ierīces, ko paši tās veidotāji sauc par „skaņas dušu”.

Ne visur, lai atvērtu vajadzīgo mājas lapu, vajag daudziem ierasto planšetdatoru vai telefonu. Naujenes muzeja jaunajā Dabas informācijas centrā ir skārienjūtīga, kā izrāda jauno tehnoloģiju ieviesējs Mārtiņš no SIA „Reverie Trading Group”, liela stikla siena. Arī tā ir skārienjūtīga. „Stikls ir skārienjūtīgs – tas ne tikai labi izskatās (..) Video sākas, reaģējot uz skatītājiem, piemēram, nostājoties uz video, jūs dzirdat perfektu skaņas dušu”

Naujenes muzejs Daugavas loku un Augšdaugavas apmeklētājiem ir labi zināms. Te glabājas plašas ekspozīcijas un ierīkotas vairākas izstādes. Šī muzeja telpa viennozīmīgi būs modernākā, stāsta muzeja vadītāja Evita Kusiņa - Koļesnika. „(..) Šajā ekspozīcijā ir izveidotas 400 interaktīvās izzināšanas zonas, kurās no vērotāja pats var kļūt par pētnieku. Domāju, ka tas izraisīs lielu interesi gan pieaugušajos, gan bērnus, jo mēs esam orientējušies uz dažādām vecuma grupām,” skaidro Kusiņa – Koļesņika.

Ja stikla siena vai interaktīva grīda tehnoloģiski jau ir dažviet realizētas lietas, tad hologrāfiskais 3D kubs, kas šobrīd darbojas Naujenes muzejā, pat Austrumeiropā būs vienīgais, izrāda unikālās lietas ieviesējs Mārtiņš. Iesācējiem strādāt ar to nebūs vienkārši. „(..) „Bišķi” pamācīties vajadzēs. Tas ir kā žiroskops vai rotaļu helikopters,” saka Mārtiņš.

Naujenes muzeja Dabas informācijas centrs tapis pārrobežu projekta ietvaros un noteikti jau šobrīd pretendē uz modernāko Latgalē, apliecina Daugavpils novada Kultūras pārvaldes vadītāja un šī projekta koordinatore Ināra Mukāne. „(..) Protams, nekad nedrīkst aizmirst, ka vislabāk pētījumus ir veikt pašā dabā, bet šeit ir lieliska iespēja iegriezties pirms sava ceļojuma par Augšdaugavu,” atzīmē Mukāne.

Interaktīvie dabas centra risinājumi izmaksājuši ap 26 000 eiro.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti