Radio arhīvu dārgumi: 1962. gadā top Latvijas Radio bērnu dziesmu ansamblis

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Sagaidot Latvijas Radio 90 gadu jubileju, ielūkojamies Latvijas Radio vēsturē un skaņu ierakstu arhīvā, kurā glabājas tūkstošiem Latvijas vēstures liecību.

Viens no Latvijas Radio Mūzikas redakcijas uzdevumiem padomju gados bija veicināt un atspoguļot māksliniecisko pašdarbību - dažādi ansambļi un kori tika aicināti uz ierakstiem, kuri fondos tika apzīmēti ar citiem indeksiem, pasvītrojot to, ka tie tomēr ir un paliek tikai pašdarbnieki. Piemēru, kā jāmuzicē īsti profesionālam kolektīvam, rādīja Radio ietvaros dibinātais koris un simfoniskais orķestris, 1966. gadā dibinātais Estrādes un vieglās mūzikas orķestris, lauku kapela un citas formācijas, kas bija gan pastāvīgi štata darbinieki, gan uz ierakstiem sasauktas vienības. Viena no tādām bija Latvijas Radio bērnu dziesmu ansamblis, kas tapa 1962. gadā.

Togad radio sāka strādāt diriģents Jānis Brants, kurš bija mūzikas redaktors, un pēc toreizējā radio mākslinieciskā vadītāja komponista Jāņa Ivanova ieteikuma izveidoja bērnu vokālo ansambli, lai jaunās balsis varētu ieskaņot no krievu un citām valodām tulkoto obligāto padomju dziesmu repertuāru un arī jaunākās latviešu dziesmas.

Būtībā šis muzikālais kolektīvs izauga no dzīves nepieciešamības, lai bērniem domātajos raidījumos skanētu pašu bērnu, ne tikai skolotu dziedoņu un aktieru balsis.

Turklāt partijas vīri bija ļoti labvēlīgi noskaņoti pret bērnu pašdarbības veicināšanu, jaunās paaudzes kori un ansambļi allaž bija gaidīti viesi tā sauktajos valdības koncertos un padomju svarīgākajos svētkos – 1. Maija svinībās un Lielās Oktobra Sociālistiskās revolūcijas gadadienās.

Kad radās nepieciešamība izveidot vismazāko bērnu ansambli, tapa slavenā ''Dzeguzīte'', bet Jāņa Branta vadītajā radio bērnu vokālajā ansamblī, kas brīžam izauga līdz kora apmēriem, dziedāja jaunāko klašu skolēni. Radio arhīvā ir apmēram 50 ansambļa ierakstu. Turklāt vismaz reizi mēnesī radio studijā tika ieskaņots kādas skolas pašdarbnieku priekšnesums – ik nedēļu skanēja īpaša mūzikas pusstunda skolēniem ar katrai klasei atbilstīgu mūzikas programmu, kārtotu no pašu mājās tapušajiem un no Maskavas sūtīto citu Padomju Savienības skolēnu kolektīvu priekšnesumiem.

Latvijas Radio bērnu kora priekšnesumā skan Dmitrija Kabaļevska dziesmiņa ''Pionieru posms, kas ieskaņota tieši pirms 50 gadiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti