Lielvārdē uzstādīti divi mūsdienīgi Lielvārdes jostas fragmenti jeb viedzīmes

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Lielvārdē uzstādīti divi mūsdienīgi, lieli Lielvārdes jostas fragmenti jeb viedzīmes. Jostas rakstā iestrādāti QR kodi, kas ar mobilās ierīces palīdzību ļauj iegūt informāciju par apkārt esošajiem tūrisma apskates objektiem. No dažāda lieluma kvadrātiņiem veidotā QR jeb kvadrātkoda iekļaušana Lielvārdes jostā ir unikāls un drosmīgs projekts, jo biežāk tie redzami uz apģērba, pārtikas produktiem un plakātiem.

Lielvārdē pie Rumbiņas upes ir ļoti liels sarkanbaltās Lielvārdes jostas kults. Dažādi ornamenti un senlatvju zīmes redzamas gan pilsētas ģerbonī, gan ielu malās izkārtajos karogos un māju fasādēs. No koka veidotie raksti atrodami parkos un apzaļumotos laukumos, un pat puķes dobes stādītas seno simbolu formās.

Lielvārdē uzstādīti divi mūsdienīgi Lielvārdes jostas fragmenti jeb viedzīmes
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Pirms četriem gadiem, izstrādājot maģistra darbu, māksliniecei Diānai Potapovai radās jauna ideja par viedzīmju veidošanu. To pamatā ir Lielvārdes josta, bet rakstu divās kontrastējošās krāsās veido 1994. gadā Japānā radītais QR kods. Tas ir kvadrātveida simbols, kurā datorizēti iestrādāta informācija. Kodu var nolasīt ar jebkuru mobilo iekārtu, kurai ir fotokamera un interneta pieslēgums, un tā mobilajā iekārtā ātri var saņemt informāciju par apkārt esošām ievērojamām tūrisma vietām.

Šobrīd izveidotas un uzstādītas divas viedzīmes – viena Lielvārdes, bet otra Rembates parkā, un ikviens interesents var uzzināt vairāk par tuvumā esošajiem objektiem.

„Gan viedzīme, gan Lielvārdes josta nes stāstu. Viedzīme šo stāstu nes tādā mūsdienīgā veidā, jo šie QR kodi ir pieejami - ar mobilajām aplikācijām tos var nolasīt dažādās iekārtās, tā kā šo stāstu var uzzināt ikviens. Kamēr Lielvārdes jostas stāstu ļoti daudzi interpretē pa savam, jo vēsturiski šis te vēstījums ir nedaudz sajaucies. Vides objektu veidojot, mēģinot atrast to tehnisko risinājumu, mans pamatuzstādījums bija, lai tas nekonfliktētu ar vidi, lai tas nebūtu pārāk uzkrītošs. Un tad kā viens no materiāliem, kas ļauj panākt šo mērķi, ir stikls jeb šinī gadījumā tieši organiskais stikls, kurš ir apdrukāts ar jostas rakstu. Viņam ir caurspīdīgums, šī jostas raksta sajūta,” stāsta māksliniece Diāna Potapova.

Viedzīmē iekļautās apskates vietas atlasītas kopā ar domes pārstāvjiem, tomēr informāciju bibliotēkās un muzejos meklēja pati māksliniece. Tieši tas aizņēmis visvairāk laika.

Taču vēl izausta arī josta. Tas iespējams, jo - tāpat kā QR kodos - arī aušanā darbojas skaitļu sistēma. Diāna Potapova stāsta, ka daudzi pat sākumā nespēj saprast, ka tā nav īstā Lielvārdes josta, bet kaut kas cits.

„Tieši šādā izpildījumā tas ir unikāli, pirmais tāds projekts. Ir līdzīgi bijuši. Viens no tiem ir Ņujorkā, Centrālparkā, kad ticis izmantots tikai pats QR kods, lai attēlotu konkrētus notikumus vai vietas, vai objektus, kas ir bijuši konkrētā tā parka vietā. Otrs, kas ir ,-  šis pats QR kods izmantots ietvēs, lai arī stāstītu par to vietu, bet tieši šādā izpildījumā nekur vēl tā nav bijis,” turpina Potapova. „Visā šinī procesā es bez mammas nu nekādi nebūtu tikusi tik tālu, jo tieši pārvērst šos rakstus tik tiešām izaustā Lielvārdes jostā, kā to izdarīt, - to man palīdzēja mamma. Viņa ļoti ilgus gadus ir aušanas amata meistare. Es savā profesionālajā darbībā vienmēr esmu virzījusies citos virzienos, bet šis ir tāds projekts, kas saslēdza mūs kopā, un tagad mēs arvien vairāk strādājam dažādos kopīgos projektos.”

Viedzīmju tuvumā uzrunātie cilvēki gan vēl nebija tās izmēģinājuši, taču pašu ideju vērtē labi. Deviņgadīgais Mariuss labprāt Lielvārdē meklētu viedzīmes, bet Rembates parkā satiktie stāsta, ka tās būtu jāliek pamanāmākā vietā. Atklāšanas dienā viedzīmes izmēģināja novada pašvaldības priekšsēdētāja vietniece Vita Volonte. Tā kā pilsētā ir daudz vēsturiski nozīmīgu apskates objektu, kurus ne vienmēr var apskatīt gida pavadībā,

zīmes plāno izvietot gan pilsētas centra laukumā, gan Lēdmanes un Jumpravas pagastā. Viedzīmes ļauj kļūt modernākiem, taču pamatā tā ir kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšana, kuru interaktīvā veidā nodot nākamajām paaudzēm,

norāda Volonte un stāsta:

''2014/2015. gadā saņēmu e-pastu no mūsu novadnieces, jaunas mākslinieces, kas mācījās Mākslas akadēmijā tajā laikā un gatavoja savu maģistra darbu par šīm viedzīmēm. Un, tā kā pamatā viedzīmēs bija iekļauta informācija par Lielvārdē sastopamiem ievērojamiem akmeņiem, tad viņa nāca pašvaldībā ar piedāvājumu, vai šādas viedzīmes nevarētu izgatavot un izveidot. Ideja bija ļoti interesanta. Iepazīstoties tuvāk, secinājām, ka noteikti šis projekts ir jārealizē, jo viņš bija tik mūsdienīgs, tik neparasts, un mēs sapratām, ka tas ir kaut kas inovatīvs. Mēs esam ieinteresēti arī tūrisma attīstībā un gribam, lai pie mums pēc iespējas vairāk brauktu ciemiņi, Un šis bija veids, kā tādā interaktīvā veidā var iepazīt mūsu kultūrvēsturi.”

Izaustā josta nu papildina Andreja Pumpura Lielvārdes muzeja kolekciju, bet viedzīmes jebkurā diennakts laikā ikviens var atrast Rembates un Lielvārdes parkā.

 

 

 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti