Eksperiments: 10 jaunieši nedēļu dzīvo bez sociālajiem tīkliem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Vidusskolēni katru dienu vairākas stundas pavada, lietojot dažādus sociālos tīklus vai spēlējot spēles un nedēļas laikā nosūta pat līdz 4000 īsziņu. Atsakoties no šīs „digitālās atkarības”, galvenais ieguvums ir laiks, ko viņi var veltīt, lai satiktos ar draugiem, palīdzētu vecākiem, nodarbotos ar fiziskām aktivitātēm, lasītu grāmatas un kārtīgi izpildītu mājasdarbus. Par to liecina Latvijas Televīzijas raidījuma „Aizliegtais paņēmiens” eksperiments „Digitālā diēta”, kurā desmit jaunieši nedēļu dzīvoja bez sociālajiem tīkliem.

„Digitālo diētu” ievēroja desmit Rīgas Juglas vidusskolas 11.klases skolēni.  Viņu dalība eksperimentā bija brīvprātīga. Eksperimenta pirmajā daļā jauniešiem veselu nedēļu vajadzēja fiksēt, ko viņi dara ar mobilo telefonu – cik bieži un kādus sociālos tīklus lieto, cik daudz zvana vai raksta īsziņas. Šāda informācija bija jāfiksē arī gadījumā, ja jaunietis telefona funkcijas aizvieto ar datoru vai planšetdatoru.

No jauniešu uzskaitītā redzams, ka dažs no viņiem nedēļas laikā septiņas stundas pavadījis, datorā skatoties seriālus, vēl deviņas, lietojot sociālos tīklus.

Kāds cits What'sup vien nedēļas laikā pavadīja piecas stundas. Tīklu lietošana sākas no rīta uzreiz pēc pamošanās. Iecienīti ir teju visi pazīstamākie sociālie tīkli: Facebook,  Twitter, Draugiem.lv.  Daudz tiek skatīta Youtube un lietots What'sup un Instagram.

Eksperimenta otrajā daļā viņiem tika noteikti aizliegumi, ko ar mobilo telefonu vai citām ierīcēm nedrīkst darīt, un šie aizliegumi bija jāievēro nedēļu. Visiem tika liegti sociālie tīkli, dažiem arī rakstīt īsziņas, uzņemt selfijus, kā arī spēlēt spēles.

Pēc „diētas” nedēļas jaunieši dalījās savos iespaidos, kā spējuši aizliegumus izturēt un kā aizpildījuši brīvo laiku, kas atbrīvojies. "Manuprāt, [nedēļa] pagāja diezgan labi, jo es viņu izturēju. Pirmdien gan bija tā, ka no rīta piecelies un it kā jau ieej, bet nospied uzreiz nost, jo atceries, ka sākās," saka Linda Radziņa. „Nedēļa pagāja labi, ja neskaita to, ka pirmajā dienā nenoturējos, aizgāja man tur tās pāris īsziņas, bet kopumā pārējās dienas bija tīri labi," atzīts Estere Arāja.

Savukārt Pēteris Vītols neslēpj, ka nedēļa nav bijusi viegla: „Diezgan šausmīgi. Gandrīz izturēju, spēlītes nespēlēju, bet trešdien es iegāju Instagram un ieliku bildi. Mēs kā draugi sapulcējāmies, es nevarēju neielikt tik labu bildi. Ļoti patika.”

„Sākumā pirmā diena bija ļoti, ļoti grūta, kad es gribēja aiziet Whatsapp kaut ko paskatīties, Instagram bildītes, Facebook, ak dievs, nē, es gribu to redzēt. Pirmā diena bija grūtāka, bet pēc tam jau viss bija labi," stāsta Adrianna Putniņa. „Gribējās visu laiku iet Instagram. Kāds pasaka: „Ai, es vakar Instagram ieliku tik labu bildi. Paskaties!” Bet es: „Es varēšu paskatīties tikai pēc pāris dienām," saka Kristīne Tarvida. „Izturēju. Youtube iegāju vienreiz, atzīšos, bet ne, lai skatītos video, tas bija mācību vajadzībām," norāda Laima Kalniņa.

Jaunieši stāsta, ka galvenais ieguvums esot ietaupītais laiks - pat vairākas stundas dienā.

„Dienā vismaz divas trīs stundas tiešām ietaupīju,” saka Kristīne. „Vov, ļoti daudz! Es pat nezinu. To nevarētu tā vienā lielumā nosaukt, bet, es nezinu. Dienā varbūt man bija brīvas kādas trīs, četras stundas," atzīst Adrianna.

Pēteris izrēķinājis, ka ik dienas ietaupījis vismaz pāris stundas: "Kādas pāris stundas, jā, šausmīgi vienkārši izklausās.”

Jaunieši stāsta, ka darīja šo stundu laikā un kā izmantoja jauniegūtu brīvo.

„Es kontaktējos ar dzīviem cilvēkiem. Tiešām, es nevis ierakstīju tviterī, ko es domāju, bet es pateicu kādam. Tas bija unikāli. Tiešām,” ar pieredzi dalās Pēteris. 

„Pirmkārt, man bija daudz vairāk laika mācīties, līdz ar to mājasdarbi visi bija izpildīti. Tā vispār sāku grāmatas lasīt,” saka Estere. „Es izgāju beidzot ārā ar klasesbiedriem, ko es parasti nemēdzu darīt Juglā,” saka Oto Krista Kļaviņš.

„Es mēģināju pamācīt brāli matemātikā. Tad es izgāju ar suni ārā, jo parasti es to nedarīju. Es vēl pamēģināju atcerēties, kā ir veidot no pērlītēm rotaslietas,” saka Linda. Arī Adrianna iegūto laiku vērtē kā lielu ieguvumu: „Man bija vairāk laiks ar draugiem, treniņi un miegs, un atpūta. Grāmatas izlasīju trīs, tā kā jā, man milzīgs ieguvums ir visam šim.” Savukārt Anita sāka cītīgāk mācīties: „Es kārtīgi pildīju mājasdarbus un braukājos ar velosipēdu, un vecākiem dārzā palīdzēju beidzot.”

Vairāki jaunieši piemin to, ka "digitālās diētas" laikā kārtīgi tika pildīti mājasdarbi, kas nozīmē, ka atkarība no sociālajiem tīkliem, iespējams, jau sākusi mazināt arī vērību pret mācībām.   

To atzīst arī Laima: „Tā noteikti ir liela problēma jauniešu vidū, jo, kā nav ko darīt, tā izvelkam stundas laikā ārā telefonu, Facebook aiziet! Tas ļoti izsit ārā no koncentrēšanās.”

“Vienkārši mēs nespējam vairs komunicēt normāli, jo sākās tādas bailes sākt runāt ar cilvēku no rīta. Labāk pasēdēt telefonā, paskatīties, kas ir tviterī. Vairs nav komunikācija tāda kā kādreiz. Visi vairāk vai mazāk ir ieslīguši telefonos un ir grūti cilvēkus saprast. Tu tā kā vēlies runāt ar viņu, bet viņiem jau refleksīvi telefons rokā un baksta, un kaut ko fonā klausās, kā tu kā radio skani. Vienkārši viss tas ir tā dīvaini nedaudz," saka Oto.

Uz jautājumu, vai pēc šī  eksperimenta jaunieši grasās ko mainīt savā dzīvē, atbildes ir dažādas. „Es domāju, ka es izmantošu tikpat daudz, cik izmantoju pirms diētas, jo, spēlējot spēles, es atslēdzos no tām savām ikdienas problēmām,” saka Mētra.

Savukārt Kristīne esot sapratusi, ka kaut kas ir jāmaina, jo sociālie tīkli paņem pārāk daudz laika. „Es domāju, ka jā, jo es sapratu, ka tas laiks, ko es pavadu internetā, man vienkārši izšķiests kaut kādām nelietderīgām lietām. Zinu, ka pa to laiku varu izdarīt kaut ko labāku, nevis vienkārši sēdēt internetā," saka Anita.

Adrianna eksperimenta laikā pat izdzēsās no tvitera, jo saprata - tas viņai īsti nav vajadzīgs.

„Tagad pēc nedēļas bišķīt apradu, droši vien par 10 minūtēm mazāk dienā sanāks, bet, kas lai zina, kā sanāks tālejošā nākotnē,” saka Pēteris.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti