Dārts Putins, Īstais Donalds Drampfs un citi sociālo tīklu ērmi āzē medijus un politiķus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Informācijas pārbagātības un sociālo tīklu laikmetā izlobīt patiesību kļūst arvien sarežģītāk. Tomēr šis izrādījies zelta laikmets ne tikai mīlīgu kaķēnu bildēm ar smieklīgiem parakstiem, bet arī politiskajai satīrai, sarkasmam un parodijai.

Arī bieži piesaukto viltus ziņu saknes nereti atrodamas parodiju ziņu portālos kā, piemēram, “The Onion”. Tā pirmo lapu rotāja tādi pēc nopietnu ziņu parauga noformēti absurdi paziņojumi kā: “Mirstība pasaulē stabili turas simt procentu līmenī”, un “karā ar narkotikām uzvar narkotikas”. Bet dzīvesstila sadaļā stāsts par “delfīnu, kas  pavada fantastisku atvaļinājumu, peldot kopā ar baņķieri”.

Šāda satīra brīžiem ir šķitusi tik pārliecinoša, ka uz to uzķērušies arī tradicionālie mediji: Piemēram, Irānas oficiālā ziņu aģentūra pārpublicēja “The Onion” viltus aptauju, kurā atzīts, ka baltie amerikāņi no laukiem par savu prezidentu labāk gribētu redzēt (bijušo premjerministru) Mahmūdu Ahmadinedžādu, nekā Obamu.

Savukārt Ķīnas kompartijas oficiālais laikraksts pārpublicēja “The Onion” ziņu par to, ka par gada seksīgāko vīrieti izvēlēts Kims Čenuns. Rakstu papildināja galerija ar skaistākajām druknā Ziemeļkorejas diktatora bildēm.

Īsts zelta laikmets cilvēku muļķošanā iestājās līdz ar tvitera uzplaukumu. Nemitīgi kāds uzķeras uz viltus ziņām par slavenu personu nāvi. Antirekords, visticamāk, uzstādīts ar paziņojumiem par slavenā aktiera Rovana Atkinsona nāvi — Internets Misteru Bīnu apbedījis jau vairākas reizes.

Kāds itāliešu skolotājs to pat padarījis par savu misiju – šādā veidā apmuļķot pēc iespējas vairāk tradicionālos medijus.

Tomaso Debenedeti to dara, kā pats apgalvojis, savādas misijas apziņas vadīts – izgaismot mediju nolaidību, pārpublicējot nepārbaudītus datus. Viņš izveidojis viltus kontus, izplatot neīstas slavenību intervijas un, paziņojot par viņu nāvi. Viņa darbošanās ir nosodīta, taču tradicionālie mediji, par nepatīkamu pārsteigumu pašam Debenedeti, tādēļ nav kļuvuši piesardzīgāki.

Tikmēr parodijkonti tviterī kļuvuši par atsevišķu žanru paši par sevi. Vai tas būtu Dārts Putins – alūzija uz Zvaigžņu karu ļauno varoni Dārtu Veideru - kurš atgādina – “Ticiet tikai tam, ko Kremlis noliedz”, vai lietotājs “Īstais Donalds Drampfs”. Viņa sieva stāsta, ka īstas laulības iespējamas tikai starp vīrieti un vairākām, arvien jaunākām sievietēm.  Tvitera virtuālajā visumā ir pat “Dievs Tas Kungs”, kurš atzīst, ka nav viegli būt vientuļajam tēvam, un apstiprina, ka Bībeles precizitāte ir simtprocentīga – it īpaši, ja ar to met no tuva attāluma.

Nav jāmeklē tālu – arī Latvijai tviterī ir gan viltots premjerministrs, gan viltotas estrādes zvaigznes – un bieži asprātīgākas par īstajām. Te pat ir populārs lietotājs ar nelabskanīgu nosaukumu, kas sola vienmēr patiesi novērtēt. Galvenais atcerēties, ka tviterī autentiskumu nosaka zilais ķeksītis, tomēr dzīvē, kā rakstīja dzejnieks un arī satīriķis Lords Bairons – patiesība nereti ir dīvaināka par izdomājumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti