Dienas ziņas

Valmierā atklāta E.Pauls-Vīgneres izstāde

Dienas ziņas

Nobeigumam tuvojas Jauniešu garantijas programma

Unikāla galda spēļu izstāde Cēsīs

Cēsīs aplūkojama unikāla galda spēļu izstāde

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Cēsu Vēstures un mākslas muzejā atklāta unikāla izstāde, kas aptver plašu galda spēļu klāstu un atklāj to attīstības vēsturi. Apskatāmas vairāk nekā 200 spēles, kas ir daļa no divu cēsnieku kopīgi veidotās kolekcijas. Popularizējot galda spēļu kultūru, turpmāko pusgadu apmeklētājiem būs arī iespēja pašiem izspēlēt un tā iepazīt kādu sen aizmirstu vai atcerēties labi zināmu spēli. 

Par vienu no senākajām spēlēm tiek uzskatīti metamie kauliņi, ar tiem arī Cēsu Vēstures un mākslas muzejā sākas stāsts par galda spēļu vēsturi un attīstību.

Vitrīnā izlikts arī aptuveni 2000 gadus vecs metamais kauliņš, kas atrasts Romas impērijas provincē, mūsdienās Serbijas teritorijā. Kolekcionējot galda spēles uzzināti daudz interesantu vēstures faktu.

"Jāņa Evaņģēlijā un citos evaņģēlijos ir rakstīts, ka pēc Kristus piesišanas pie krusta romiešu kareivji ar kauliņu palīdzību izspēlēja Kristus apģērbu," stāsta Cēsu Vēstures un mākslas muzeja vēsturniece Dace Cepurīte.

Izstādē eksponētas 232 spēles, taču kopumā kopīgi ar vēsturnieku Tāli Pumpuriņu veidotajā kolekcijā to ir ap 500. Tiek uzskatīts, ka tā ir lielākā vēsturisko galda spēļu kolekcija Baltijā.

Spēļu izdevumi atkārtojas reti, bet eksemplāri ir pa vienam. Kolekcija veidota 18 gadus, spēles iegūtas no kolekcionāru klubiem, vēlāk interneta izsolēm un veikaliem, arī ārvalstu. Mērķtiecīgi strādāts, lai akcentētu Latvijā spēlētas un ražotas spēles.

"Ir mēģināts izsekot jau varbūt no 19.gadsimta beigām, kad viena no ievērojamākām Krievijas impērijas firmām Rīgā “Firecke un Leutke” uzsāka savu darbību. Tāpat šeit parādītas daudziem labi zināmās “Straumes” spēles," teica Cēsu Vēstures un mākslas muzeja vēsturnieks Tālis Pumpuriņš.

Spēļu tematika kolekcijā ļoti dažāda. Ir vienkāršas, rotaļīgas un prātu asinošas, bet daudzas  atspoguļo arī kādu konkrētu laika posmu - Pirmo un Otro pasaules karu. Ir spēles, kas parāda, kā mainījusies pasaules ģeogrāfija. Arī citas atklāj vēl dažādus interesantus faktus, kur un kā cēlušās.

"Man bija ļoti interesanti apskatīties, kādas bija agrākos laikos spēles, kādas ir citās valstīs," atzina cēsniece Ieva Elizabete Bicāne.

Pēc izstādes apskates apmeklētāji iepazina arī vienu no senākajām spēlēm "Mankalu", kas radusies jau pirms vairāk nekā 3000 gadu. Arī turpmāko izstādes laiku līdz vasarai spēļu pēcpusdienās galdā tiks celta kāda no vēsturiskajām spēlēm.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti