Balodis jautā: Kāda ir karstākā 2014.gada ziņa?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Uz laiku nomirst "Facebook", likums ierobežo Eifeļa torņa fotografēšanu, uz Eiropas kartes parādās jauni separātisti, Krievija atradusi, par ko pasūdzēties, latviešu valodā iesoļo “gumijtupeles”, politiķis aplaužas ar kultūras nezināšanu, Tutanhamonam nolauž bārdu un 2014. gads izrādās bijis īpaši karsts  - par visu to pieci.lv rubrikā “Balodis jautā”. Rubrikas autors Rūdolfs Balodis ieskatās aizvadītās nedēļas interneta dzīlēs un jautā.

Kā cilvēki pārdzīvoja dzīvi bez "Facebook"?

27. janvāri pasaule piedzīvoja lielu nelaimi, jo uz laiku nomira sociālās vietnes "Facebook" un "Instagram".


Ziņu aģentūra CNN vēsta, ka apmēram uz stundu cilvēki bijuši spiesti komunicēt dzīvē.

Daudzi šajos grūtajos laikos glābiņu meklēja "Twitter", piemēram, viens tvītotājs vēsta, ka bez "Facebook" un "Twitter" viņš bijis spiests piedāvāt bildes ar savām brokastīm un ar savu kaķi garāmgājējiem uz ielas.


Mirkļabirka "#facebookisdown" ātri kļuva par populārāko "Twitter" lietotāju vidē.

Kāpēc Eifeļa torni var bildēt tikai dienā?

Izrādās, ka Eifeļa torņa apgaismojumu aizsargā autortiesības. Tas nozīmē, ka bilžu publicēšana ar torni naktī ir autortiesību pārkāpums.

Šāda absurda situācija skaidrojama autortiesību regulējumā starp Eiropas Savienības dalībvalstīm. Katrā valstī regulējums radikāli atšķiras un, piemēram, Latvijā var brīvi fotografēt publiskas celtnes, ja no tā negūst peļņu.

Kur Eiropā parādījušies jauni separātisti?

Par jaunajiem Eiropas separātistiem kļuvusi Čehijas pilsēta Hora Svate Katerina. Tuvākajā laikā pilsētas tuvumā sagaidāma kalnrūpniecības izvēršana, tādēļ pilsētai draud gandrīz pilnīga izolācija no pārējās valsts. Pilsētas mērs, lai saglabātu kontaktu ar civilizāciju, rosina  pievienoties Vācijai, ar kuru pilsētai ir robeža.

Čehijas ārlietu ministrs jau izteicies, ka “tāpat kā Doņecka un Luhanska nedrīkst pamest Ukrainu, Hora Svate Katerina nedrīkst pamest Čehijas Republiku”.

Par ko Krievija pasūdzējusies?

Nav nekāds jaunums, ka Krievija tiek kritizēta Krimas aneksijas jautājumā. Pati Krievijā arī grib pasūdzēties, tāpēc drīzumā grasās nosodīt Rietumvācijas un Austrumvācijas apvienošanos 1990.gadā.

Ierosinājuma autors ir komunistu partijas deputāts Nikolajs Ivanovs. Viņš skaidro, ka atšķirībā no Krimas, Rietumvācijas un Austrumvācijas apvienošana notika bez referenduma.

Kas ir “gumijtupeles”?

“Gumijtupeles” ir jaunvārds, kas apzīmē “pastalas”. Tas arī ir viens no vārdiem, kas piedalās konkursā “2014.gada vārds, nevārds un spārnotais teiciens”. Vēl konkursā piedalās jaundarinājums “kremlins”, kas apzīmē ar Kremli saistītu personu, un cits jauns veidojums “strēdzeklis” – sinonīms vārdam “sastrēgums”. Vairāk ar konkursa kandidātiem var iepazīties "Satori.lv". Konkursa “2014. gada vārds, nevārds un spārnotais teiciens” rezultāti būs zināmi pirmdien, 2. februārī.

Kāpēc der zināt citu valstu kultūru?

Neērtā situācijā nonākusi Lielbritānijas satiksmes ministre Sūzana Kramere. Viņa, tiekoties ar Taivānas galvaspilsētas Taipejas mēru Ko Vanžē, uzdāvinājusi pulksteni. Mērs atbildējis, ka viņam pulksteni nevajagot un viņš, visticamāk, pārdos to metāla uzpircējam. Izrādās, ka dāvināt pulksteni Taivānā ir tabu, jo tur šis žests nozīme, ka saņēmēja laiks draud drīz iztecēt.

Kā izgājis ar slavenāko vēsturisko bārdu?

Nesen noskaidrojies, ka smagi cietis vēsturisks dārgums – Tutanhamona zelta pēcnāves maska. Tai nolauzta bārda. Bārda atpakaļ piedabūta ar līmi. Viens aculiecinieks vēsta, ka liekā līme, kas sacietējusi ap bārdu, tikusi nokasīta ar lāpstiņu, radot skrāpējumus.

Kāpēc 2014.gads bijis īpaši karsts?

Tāpēc, ka 2014.gads bijis viskarstākais metroloģisko novērojumu vēsturē, kurus veic kopš 1880.gada, tā vēsta NASA un Nacionālā okeānijas un atmosfēras pārvalde. Pēdējie 19 no 20 karstākajiem gadiem, kopš veic novērojumus, ir bijuši pēdējo divu desmitgadu laikā. NASA šajā tendencē vaino cilvēku izraisīto globālo sasilšanu.     

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti