4. studija

Cik ilgi vēl pieturvietas būs bez nojumēm?

4. studija

Veikalā nopērkami pulksteņi policistu mānīšanai

Kā Zaķusalas TV torni izdevās pasargāt no padomju karoga uzvilkšanas mastā

Valsts svētkos Zaķusalas tornis kļūst par augstāko karoga mastu ES

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Lai arī Latvijas TV un radio tornis Zaķusalā ir celts pagājušā gadsimta 80. gados, tomēr Latvijas Padomju Sociālistiskās Republikas karogs 360 metru augstajā torņa mastā nekad nav plīvojis.

Latvijas Valsts radio un televīzijas centra pārstāve Vineta Sprugaine stāsta, ka darbinieks, kam savulaik lika pacelt Padomju Latvijas karogu torņa mastā, to atteicies darīt.

Viņš esot atteicis – vai nu tur plīvos sarkanbaltsarkanais karogs, vai neviens cits.

"Tā arī karogs netika pacelts, jo kā tolaik, tā šodien ir tikai neliels pulks vīru, kas šādā augstumā šādas sarežģītības darbu spēj veikt,” norāda Sprugaine. “Tāpēc mēs, pieminot un svinot šo cilvēcisko drosmi - jo, kā mēs zinām, varēja būt visādi pēc šādas uzdrīkstēšanās - uz uzņēmuma 90. gadu jubileju pacēlām pirmoreiz [Latvijas] karogu,” viņa norāda.

Turklāt nolemts, ka Latvijas karogs turpmāk torņa mastā plīvos katru gadu 4. maijā un 18. novembrī. Paredzams, ka tas būs augstākais karoga masts Eiropas Savienībā.

Karogu torņa mastā uzvelk alpīnisti. Karogs rūpīgi jāsagatavo jau uz zemes, jo 360 metru augstumā vairs nav iespējams to pārlocīt. Aplīnists un augstkāpējs Jānis Faltiņš stāsta, ka šis darbs nav vienkāršs. “Sākotnēji mēs ar pasažieru liftu paceļamies uz skatu laukumu. Pēc tam ar vēl vienu mazāku liftu uz 134 metriem. Pēc tam ar pavisam mazu liftu uz 308 metriem. No 308 metriem mēs pilnā ekipējumā - drošības sistēmas, viss aprīkojums - ar kājām paceļamies uz 360 metriem, kur tad arī norit viss process. Tiek pacelts Latvijas valsts karogs,” klāsta Faltiņš.

Lai gan laikapstākļi valsts svētkos ne vienmēr bijuši pateicīgi, piemēram, salūta vērošanai, alpīnistiem pacelt karogu tie nekad nav traucējuši. “Nav bijuši tādi hidrometeoroloģiski apstākļi, lai mēs nevarētu to izdarīt. Pēc noteikumiem vēja ātrums nedrīkst pārsniegt 12 metrus sekundē, bet tādi laika apstākļi 18. novembrī pie mums nav bijuši,” viņš norāda.

Sprugaine piebilst, ka visu laiku Latvijas karogs tomēr nevar plīvot torņa mastā. “Pirmkārt, laikapstākļu dēļ. Saprotams, ja šeit uz zemes mums ir viegls drebulītis un vējiņš, tad tur augšā ir pilnīgi citi klimatiskie apstākļi. Vējš ir krietni vien nežēlīgāks. Otrkārt, tāpēc ka pirms torņa rekonstrukcijas arī nav piemērots apgaismojums, lai varētu skaisti eksponēt karogu arī diennakts tumšajā laikā,” skaidro Sprugaine.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti