4. studija

Garās, "dzīvās" rindas VID: numuriņi beigušies

4. studija

Ielu māksla: grafiti un gleznas uz māju sienām

Agresīvie šoferi, kuriem nepieciešams psihologs

Psiholoģe: Pirmais solis agresīvas braukšanas pārvarēšanai – atzīt savu pārkāpumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Agresīvs braucējs nerēķinās ne ar ko un ne ar vienu. Lai tiktu vaļā no šāda braukšanas stila, ir svarīgs pirmais solis – apzināties savu agresiju un braukšanas manieri.

Kāds izskatās agresīvs autobraucējs? “Tā ir braukšana tādā veidā, ar ko tiek traucēti citi satiksmes dalībnieki, izrādīta necieņa pret satiksmi. Piemēram, biežā joslu mainīšana, sastrēgumu apbraukšana par pretējās braukšanas joslu, pa ietvi,” skaidro Ceļu satiksmes drošības direkcijas (CSDD) Kvalifikācijas daļas priekšnieks Juris Teteris.

Latvijā pret agresīviem autovadītājiem cīnās vairākām metodēm. “Mēs uzturam pārkāpumu punktu sistēmu, un pēc šīs sistēmas datiem kopš 2015.gada ir 600 vadītāji, kam ir sakrāti astoņi punkti, tai skaitā arī par agresīvu braukšanu. Viņi nosūtīti apmeklēt psiholoģiskās korekcijas grupas,” stāsta Teteris.

Šādas grupas paredz četras nodarbības.  Vai pēc tām autovadītājs var kļūt par mierīgāku šoferi? “Tas pirmais, ko jautā, vai pa četrām nodarbībām nepārkāpšu.

Bet galvenais mērķis ir pievērst uzmanību un būt godīgam pašam pret sevi, ka pārkāpju un kāpēc pārkāpju.

Parasti policisti vainīgi, noteikumi vainīgi, pārējie brauc. Tas galvenais mērķis – godīgi pateikt “es pārkāpju”. Lai mainītu man jāatzīst, ka man tas piemīt,” skaidro satiksmes psiholoģe Zinaida Brauna.

Uz korekcijas grupu nāk gan sievietes, gan vīrieši, dažādā vecumā. Kameras priekšā neviens no grupas dalībniekiem runāt negribēja, esot kauns. “Bijuši jaunieši, kas nesaka, ka uz agresīvo vadītāju kursiem,” atklāj psiholoģe.

Kursos dalībnieki sēž aplī un cits ar citu dalās pieredzē, tādējādi mēģinot noskaidrot paši sev, kāpēc brauc agresīvi un kā no tā izvairīties.

Agresīvs vadītājs gan nenozīmē, ka cilvēks dzīvē ārpus auto arī ir agresīvs. “Būs izņēmumi – cilvēkam mirst māte, varbūt caureja vai kavē pie ārsta, vai kavē lidmašīnu. Es arī esmu braukusi agresīvi, kad kavēju tiešo ēteru radio,” saka psihoterapeite, narkoloģe Ināra Vārpa.

Taču skaidrs, ka regulāri uz ceļa slikti uzvedas cilvēki, kuriem ir sakāpinātas emocijas. “Ko atrāda agresīvs braucējs? Atrāda to, ka iekšā trauksme par kaut ko, var būt daudz dusmu, nepacietība, iespējamas, dziļas problēmas ar pašapziņu. Agresīvi braucot, konkurējot ar citiem, būt pirmais, rast baudu, ka es to varu,” skaidro Vārpa.

CSDD pētījums atklāj, ka pēc korekcijas grupas apmeklēšanas atkārtoti “iekrītot” tikai 1%. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti