4. studija

Putina krekli

4. studija

Vai Rīgas parki pārvēršas par pludmalēm, ja pat Rīgas centrā var sauļoties pusplikiem?

Kā "apbruņot" acis, lai lūkotos spožās debesu parādībās?

Kā «apbruņot» acis spožo parādību vērošanai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Pirmdien, 9.maijā, arī Latvijas debesīs varēja vērot astronomisku parādību – Merkura tranzītu. Šī dabas parādība ir samērā reta un to, tāpat kā Saules aptumsumu, drīkst vērot tikai ar "apbruņotu" aci, izmantojot īpaši blīvu filtra materiālu vai arī kvēpinātu stiklu.

Merkura tranzīts Latvijā 9.maijā bija vērojams no plkst.14 līdz pat saulrietam pusdesmitos. Gandrīz Saules vidū varēja redzēt nelielu melnu apli, kas septiņu stundu laikā lēnām pārvietojas pāri Saules diskam.

"Vismaz priekš astronomiem tā ir tāda īpaša diena, jo notiek tāda parādība, kas ir visai reta – Merkura pāriešana pāri Saules diskam. (..) Merkurs ir redzams praktiski kā mazs punktiņš. (..) Saule ir spoža un, piemēram, parastās saulesbrilles nu vienkārši nederēs, pat ja uzliksiet vienas, divas vai trīs. Tas ir par spožu," stāsta astronoms Ilgonis Vilks.

Merkura tranzītu varēja novērot ne tikai Rīgā, bet arī citviet Latvijā, ja vien piemeklēts Saules novērojumiem īpaši blīvs filtra materiāls. Ja nu šāda filtra nav pa rokai, pastāv vēl kāds veids, kā mājas apstākļos iespējams vērot šo parādību.

"Ir vajadzīgs stikla gabaliņš un svecīte. Un tādā gadījumā tas stikla gabaliņš ir jāliek iekšā sveces liesmā, bet nevis jātur virs sveces, bet jāliek iekšā liesmā tā, lai svece radītu kvēpus. Un pakāpeniski kustinot uz riņķi, lai stikls arī pārāk nesakarst, ir iespējams nokvēpināt attiecīgā pakāpē – tā, lai tā vieta būtu pietiekami tumša un pēc tam paeksperimentēt, raugoties uz Sauli, lai filtrs būtu pietiekami tumšs," stāsta Vilks.

Viņš gan atzīmē, ka šādam filtram nav garantijas – tas nozīmē, ka tas nav absolūti drošs. "Tas nozīmē, ka, raugoties uz Sauli, to drīkst darīt tikai uz īsu brīdi. Paskatieties, un tad ir jāpārtrauc. Bet tā varbūt ir labākā iespēja daudziem cilvēkiem to parādību ieraudzīt," sprieda astronoms.

Lai gan Merkura tranzīts notiek biežāk nekā Veneras tranzīts, tomēr ne vienmēr to var novērot katrā Zemes reģionā, jo tas redzams tikai dienas laikā.

Merkura tranzīts nākamreiz būs vērojams pēc trim gadiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti