Panorāma

Lietuva cīnās ar Āfrikas cūku mēri

Panorāma

Latviešu simfoniskās mūzikas lielkoncerts

No komas pamostas neliels skaits cilvēku

Klīnikas vadītājs: No komas pamostas neliels skaits cilvēku

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Koma. Šis vārds vieno gan vācu autobraucēja Mihaela Šūmahera atbalstītājus, gan krievu režisora Andreja Končalovska ģimeni. Dziļā bezsamaņā atrodas slavenais formulas pilots un kinorežisora 14 gadus vecā meita, par kuru tiek ziņots, ka stāvoklis ir kļuvis teju bezcerīgs. Lai gan šāds pacients var pamosties arī pats, visbiežāk cilvēks komā pavada visu atlikušo mūžu.

Sieviete Gaiļezera slimnīcas Toksikoloģijas klīnikā atrodas jau mēnesi. Pēc smagas infekcijas un asins saindēšanās viņa ir komā. Jeb vienkāršāk – dziļā bezsamaņā. Tāpat kā pasaulslavenais autobraucējs Mihaels Šūmahers. Viņš komā Grenobles slimnīcā ir kopš decembra beigām, kad krītot ar slēpēm atsita galvu pret akmeni.

Piektdien, 24.janvārī, ārsti atzina, ka joprojām nav zināms, kad viņu varētu modināt no komas, kas izraisīta mākslīgi. Pienāk ziņas, ka viņš šobrīd nonācis veģetatīvā stāvoklī. Taču neviens ārsts nevar pateikt, vai tad, ja izdosies pamosties no komas, Šūmahers būs viņš pats, ar savu raksturu un spējām. Vai viņš varēs kustēties, runāt, saprast.

„Kādi būs efekti paliekoši, kādi būs bojājumi, to varēs redzēt ilgākā laika periodā. Vismaz pēc pusgada, gada,” norāda Toksikoloģijas un sepses klīnikas vadītājs Oļegs Šuba.

Pienācīgi aprūpēts, komas pacients tiešām var nodzīvot gadus. Taču ne Latvijā. Skaļi ārsti to nesaka, taču katrs šāds slimnieks patiesībā nozīmē lielas izmaksas un aizņemtu gultu, kurā tikmēr var glābt cita cilvēka dzīvību.

Viena komas cilvēka uzturēšana dienā var izmaksāt pat 1000 eiro. Valsts sedz tikai daļu izmaksu, pārējās ir no slimnīcas budžeta. Ja izdodas izārstēt pamata saslimšanu un panākt, ka cilvēks vairs nav atkarīgs no neskaitāmiem aparātiem, šādus pacientu cenšas pārvietot uz aprūpes centriem. Tur viņus pienācīgi nekopj. Atkal uzliesmo slimība un viņi atkal nonāk reanimācijā. Tāds riņķa dancis, kas beidzas ar nāvi.

„Visbiežāk izveidojas dzīvību apdraudošas komplikācijas un pacients vienkārši aiziet bojā,” atzīst klīnikas vadītājs.

Tiesa, arī pie mums mēdz būt gadījumi, kad pacienti pēc ilgstošas komas pamostas. Pēdējo reizi šajā klīnikā tas notika pirms diviem gadiem – pēc dziļas komas pamodās smagi pārdozējis narkomāns.

Viņš pamodās pilnīgi adekvāts pēc četrām nedēļās. Tādi gadījumi ir, bet neliels procents. Pārsvarā tas nozīmē, ka pēc tam ir komplikācijas,” stāsta Šuba.

Medicīnas pētījumi parāda, ka cilvēki, kuri komā pavadījuši ilgstoši, nekad vairs nav tādi paši, kādi bija pirms tam. Visbiežāk viņi ir invalīdi un visu atlikušo mūžu atkarīgi no citiem. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti