LSM komikss: Latgales Māru uzstāda un atjauno

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Pirms gandrīz 80 gadiem tieši septembrī Rēzeknē svinīgi atklāts piemineklis “Vienoti Latvijai”. Tas sabiedrībā vairāk pazīstams kā Latgales Māra un kļuvis par vienu no Latgales simboliem. Pieminekļa stāstā atspoguļojas Latvijas vēstures traģiskums. Divreiz nogāzta un trīsreiz uzstādīta no jauna, Latgales Māra simbolizē Latvijas tautas vienotību. Piemineklis savā vietā atgriezās pirms 25 gadiem Atmodas laikā. Iepazīstinām ar svarīgākajiem skaitļiem un faktiem šī pieminekļa vēsturē.

1930. gadā ielika "Vienoti Latvijai" pieminekļa pamatakmeni, izveidoja celšanas komiteju un sāka vākt ziedojumus. Par tā atrašanās vietu izvēlējās laukumu pie pašreizējās pilsētas domes. Izvēlētajā vietā tolaik atradās Krievijas imperatoram veltīta kapela. Kā izskatīsies Latgales atbrīvošanai veltītais piemineklis, tapa skaidrs 1934. gadā. Latgales tēlam tēlnieks Kārlis Jansons kā prototipu bija izvēlējies cēsinieci Villiju Everti skaistā auguma dēļ. Viņa nav gribējusi, lai piemineklī iemūžina viņas sejas vaibstus, tos tēlnieks paņēmis no sudraba pieclatniekā attēlotās sievietes.

Piemineklis tika atklāts 1939. gadā vien dažas dienas pēc Otrā pasaules kara sākuma.

Padomju okupācijas varai piemineklis bija traucējošs, tāpēc to demontēja. Sākotnēji no Latgales Māras rokas pazuda pret debesīm vērstais krusts, to atzina par neatbilstošu padomju ideoloģijai, pēcāk no pieminekļa postamenta dzēsa uzrakstu “Vienoti Latvijai”. Dažus mēnešus pēc okupācijas pieminekli nogāž. Galvenajam tēlam – brīvajai Latgalei nolauž rokas, kādam citam tēlam – galvu, bronzas figūras aizved uz Rēzeknes lopkautuvi.

Nacistu varas laikā pieminekli atkal atjaunoja. Līdzīgi kā 1939. gadā, arī 1943. gadā pieminekli atklāja svinīgā pasākumā. 

Atjaunotais piemineklis savā vietā nostāvēja līdz 1950. gadam, to neskāra pat 1944. gada Rēzeknes bombardēšana, kuras laikā padomju aviācija pilsētu gandrīz pilnībā iznīcināja. Kad to 1950.gadā demontēja, tas pazuda bez pēdām. 15 gadus tā vietā nekā nebija.

1965. gadā tiek atklāts Ļeņina piemineklis, kas Atbrīvošanas alejas viducī atradās līdz 1990. gadu sākumam, pēcāk to demontēja.

Jau 80. gadu beigās bija uzsākta akcija Latgales atbrīvošanas simbola, pieminekļa “Vienoti Latvijai” atjaunošanai. Oriģinālais piemineklis bija zudis, to neizdevās atrast, Latgales Māra tapa no jauna. Raisījās diskusija par to, kur atjaunoto pieminekli likt, jo kādreizējās Latgales Māras vietā tolaik atradās Ļeņins. Izskanēja dažādi varianti. Jautājums atrisinājās pēc 1991. gada augusta puča, kad Ļeņina pieminekli demontēja. Jauno Kārļa Jansona un Induļa Folkmaņa kopdarbu - pieminekli “Vienoti Latvijai” jeb Latgales Māru svinīgi atklāja 1992. gada 13. augustā.

Līdz mūsdienām nav izdevies noskaidrot, kur palika pēckara gados nogāztais piemineklis, bet atjaunotajā brīvības simbolā ir ielikts mazs gabaliņš zudušā oriģināla. To vairākus gadu desmitus bija glabājusi kāda rēzekniete.

Visi Latgales Mārai veltītie Latvijas Radio rubrikas raksti lasāmi šeit.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Komiksi un karikatūras

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti