Māris Rīmenis: Pirmie secinājumi pēc Ziemeļamerikas posmiem skeletonā un bobslejā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Trīs pirmie Pasaules kausa sezonas posmi Ziemeļamerikā bobslejā un skeletonā aizvadīti un var izdarīt  pirmos secinājumus. Šoreiz  vēl ievērojamāki notikumi sporta varas gaiteņos - Lozannā speciālā Starptautiskās olimpiskās komitejas komisija diskvalificējusi  četrus krievu skeletonistus Soču spēlēs, tostarp arī zelta medaļas ieguvēju Aleksandru  Tretjakovu. Līdzīgs lēmums arī bobslejā, kur diskvalificēts uzvarētājs divniekos un četriniekos Aleksandrs Zubkovs.

Bija bažas par mugurkaula trūkumu Starptautiskajai Bobsleja un skeletona federācijai (IBSF), tomēr divas dienas vēlāk tā uz laiku tomēr diskvalificēja dopinga skandālā iesaistītos krievu atlētus arī no Pasaules kausa posmiem un citām IBSF sacensībām. Tiesa, papildus lietas izskatīšana būs jau šonedēļ un IBSF var arī savu sodu mazināt.

Būtībā nervoza pēdējā nedēļā Vistlerā mūsu sportistiem un ne tikai  neparocīgās un bīstamās trases dēļ.

Viena maz gulēta nakts skeletonistiem, jo paziņojumi par krievu sportistu dopingu pienāca ap četriem no rīta pēc vietējā laika. Pēc tam nākamajā dienā domas bijušas kur citur un treniņos nekas īpašs nesanāca. Apsveikumi no citu valstu sportistiem un krievu sportistu norobežošanās. Divas dienas vēlāk tas pats notika bobslejā. Katrā ziņā jau ir sācies īsts aukstais karš sporta politikā – vairums valstu sportistu gandarīti par pieņemto lēmumu, jo par pārkāpumiem jau runāja un baumoja sen. Krievija visos medijos to sauc par sazvērestību pret viņu valsti, un par to izteikušies jau daudzi viņu sportisti un funkcionāri. Krievijas Bobsleja federācijas mājaslapā pat ļoti nekorekts ziņojums par Martinu Dukuru. Viņuprāt, ”falšais olimpiskais čempions” tā esot sasvinējies, ka nav varējis vairs nobraukt sacīkstēs Vistlerā un tāpēc bijis tik sestais. Absolūtas muļķības, zinot Martina attieksmi pret savu darbu, bet Vistleras trasē ievērojamas kļūdas viņam bijušas jau arī citus gadus.

Jā, kopvērtējumā pēc trim posmiem nu vadībā korejietis Juns Sunbins, taču Martins ir gana pārliecinoši otrais un Tomass pēc trešās vietas Vistlerā nu kopvērtējuma arī trešais. Lai kādas nebūtu sporta aizkulises, skaidrs, ka korejietis būs ļoti nopietns pretinieks savā trasē olimpiskajās spēlēs un interese par to ir liela. Aizvadītajā Vistleras posmā Korejas TV brigāde pat daudz filmēja studijā mūsu komentēšanu skeletonā un izvaicāja par šiem diviem sportistiem un gaidāmo dueli Phjončhanā. Varam diezgan objektīvi jau pašlaik salīdzināt abu paredzamo galveno favorītu spējas dažādos elementos.

Martins Dukurs pret Junu Sunbinu

1) Starta ieskrējiens. Šajā sezonā līdz šim allaž ātrāks korejietis un reāli viņš mazliet labāks šajā elementā būs arī Phjončhanas trasē. Juns ir ļoti spēcīgs un eksplozīvs, arī krietni jaunāks un šajā elementā viņa pārsvars ir loģisks. Pirmajā posmā Leikplesidā abu braucienu summā startā Juns vinnēja Martinam  0,07 sekundes, Parksitijā – 0,16, Vistlerā 0,11 sekundes.

2) Trase. Priekšrocības savā trasē noteikti būs mājiniekam. Martins līdz šim braucis visos iespējamos atklātajos treniņos jaunajā trasē, tāpat jau aizvadītajos Pasaules kausa posmos, bet allaž pa atšķirīgu ledu un tā kvalitāti. Juns Sunbins šoruden pat nebrauca oficiālajā treniņu nedēļā kopā ar pārējiem. Nebija jēgas, krietni piebrauks trasi Ziemassvētku brīvdienās un pēc tam vēl pēdējās nedēļās tieši pirms spēlēm. Varam rēķināt, ka šajā sezonā viņam trasē būs vismaz 50 braucienu vairāk.

3) Tehnika. Skeletona kamanas un slidas abiem ir visaugstākajā līmenī. Te nav kāda acīmredzama pārsvara ne vienam, ne otram. Martins pašas labākās skeletona kamanas ir nolicis malā, taupot tieši Phjončhanas trasei. Jācer, ka vēl labākas kamanas nav Junam.

4) Psiholoģija. Lai cik daudz neizteiktu pārējie faktori, psiholoģijai un mentālai izturībai būs ļoti liela nozīme olimpiskajās spēlēs. Korejietis jau šad tad ir pārdedzis otrajā, pēdējā braucienā Pasaules kausa posmos, tostarp pērnās sezonas noslēgumā savā trasē. Psiholoģiskais spiediens viņam būs lielāks, mājinieki cerēs uz medaļu, turklāt zelta, tas noteikti būs izjūtams pat tad, kad Juns vispār neieskatīsies sociālajos tīklos un nelasīs (neklausīsies, neskatīsies) nekādus medijus. Martinam šajā ziņā būs labāk, īpaši, ja uz spēļu laiku jau būs oficiāli apstiprināta viņa uzvara Soču ziemas olimpiskajās spēlēs.

Lelde Priedulēna pašlaik kopējā skeletona reitingā pasaulē jau ir 13.vietā, kas dotu olimpisko ceļazīmi janvāra vidū, kad šis reitings tiks ņemts vērā. Savainojumu dēļ pats sākums nebija viegls, bet jau Vistlerā labi braucieni un augstā ceturtā vieta. Jācer, ka Eiropā viņa regulāri iekļūs pirmajā desmitniekā. Un par Tomasa olimpisko ceļazīmi  vispār nav jāšaubās. Pēc kājas operācijas vēl nav tik labi starta laiki, bet gan jau sezonas laikā tie uzlabosies.

Bobslejā jau pirms Ziemeļamerikas tūres  mūsu izlases galvenais treneris Sandis Prūsis aicināja vēl neizdarīt galējos secinājumus.

Eksperimenti, kaut visas jaunās kamanas un slidas uz Ameriku neaizvest. Oskars Ķibermanis Parksitijā sarāva kājas ikru muskuli un nevarēja ātri paskriet divos posmos, Arvja Vilkastes  cirkšņa savainojuma dēļ izmaiņas arī Oskara Melbārža četriniekā. Jau tagad skaidrs, ka ir dažas slidas, kas ļoti labi slīdēja trasē, jaunie bobi tāpat nav slikti, bet pie optimālā varianta jānonāk Eiropas  trasēs, tāpat kā pie optimālās fiziskās formas, tas attiecas galvenokārt uz Melbārža un Žaļima ekipāžām.

Vācieši Ziemeļamerikā bija nestabili, bet būs ļoti spēcīgi Eiropā un beidzot viņiem izdevies arī jaunais FES boba modelis. Visa jaunā  tehnika vāciešiem nebija līdzi un savās trasēs rezultāti noteikti būs pārliecinošāki. Amerikāņi un kanādieši jau prognozējami bija stipri savās mājās, bet arī te ir viens otrs pārsteigums. Daudzas viņu ekipāžas ir ātras startā, pat ļoti, daži labi nobrauca (Kodijs Beskjū) un savienojumā ar izcilu tehniku tas deva labus rezultātus. Par startu īpaši nevajag brīnīties, šīm nācijām ir no kā izvēlēties stūmējus, amerikāņiem tagad ir pat Raiens Beilijs, kas trīskārt karjerā 100 metrus veicis 9,88 sekundēs un finišēja ceturtais Londonas olimpisko spēļu finālā. Iespaidīgi, bet... Nedz Ķibermanis, nedz Miknis nekad nav skrējuši 100 metrus ātrāk kā 10 sekundēs, toties Leikplesidā pirmajos mačos absolūts līdzsvars ar Kaninghemu un Beiliju – vienā braucienā par 0,03 sekundēm labāki amerikāņi, otrajā tieši par 0,03 labāks laiks mūsējiem. Vietā leģendārais Rolanda Upatnieka teiciens par latvieti un simts metriem ar kartupeļu maisu plecos.

Eiropā amerikāņiem un kanādiešiem ne vienmēr būs tik spoži rezultāti, vismaz šobrīd ASV, Kanāda un Vācija nāciju vērtējumā ir labāko trijniekā, kas dod trīs ekipāžas olimpiskajās spēlēs katrā disciplīnā. Uģim Žaļimam būs Eiropā jāparāda ļoti labs sniegums, lai apsteigtu divniekos kanādieti Poloniato, varbūt amerikāņus Beskjū vai Olsenu un tādējādi iegūtu olimpisko ceļazīmi divniekos. Šobrīd starpība punktos ir visai liela, bet ieskaitē vēl ies četri posmi.

Par sasniegto Eiropā vislabāk varēs vērtēt pēc Īglsas – piektais sezonas posms, vienlaicīgi arī Eiropas čempionāts visai parocīgā trasē mūsējiem. Jāturpina sekot arī lēmumiem sporta varas gaiteņos Krievijas dopinga lietā – ir iespējama vēl kāda diskvalifikācija. Tikpat labi pēc pārsūdzēšanas sporta arbitrāžas tiesā CAS iespējami arī attaisnojumi dažos punktos krievu sportistiem. Šajā nokaitētajā sporta politikas atmosfērā neko droši nevar zināt, bet pašiem sportistiem gan jākoncentrējas galvenajam – startiem olimpiskajā sezonā; par pārējo  lems dažādās komisijas un pat tiesas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti