Māris Rīmenis: Mūsējie ledus sporta veidos

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Trešdiena  salīdzinoši mierīga Phjončhanā Latvijas līdzjutējiem, no rīta starts daiļslidotājai  Diānai Ņikitinai, tāpat pirmie treniņi četriniekos bobslejā. Gatavojamies pēdējām lielajām kaujām spēļu noslēguma dienās. Šodien salīdzinošāk brīvāka diena arī man pašam, tāpēc varu nedaudz klātienē  pirmo reizi spēlēs aplūkot arī daiļslidošanu, kas salīdzinoši tuvu mediju ciematam.

Īsajā programmā sievietēm  mūsu Diāna Ņikitina slidoja  jau pašā sākumā, ceturtā. Publikas reakcija laba, izpildījums solīds, bet sportiste tomēr nekvalificējās izvēles programmai, palika otrā aiz strīpas. Protams, neviens nepieskaitīja Ņikitinu šo spēļu favorītēm, konkurence ļoti spēcīga.

Interese par daiļslidošanu Korejā liela, kaut sacensības no rīta un šī ir darba diena. Pašā sākumā gan tribīnes nav absolūti  piepildītas, vēlāk slido favorītes un mājinieku galvenā cerība, tālab atmosfēra jau  teicama. Vien eiropiešiem nedaudz nesaprotami, kāpēc sacensības notiek no rīta, neparocīgs skatīšanās laiks televīzijā, naktīs.

Daiļslidošanā viena no tiesnesēm olimpiskajās spēlēs  ir Agita Ābele, bet komunikācija ar viņu spēļu laikā ir stipri ierobežota. Ir pat tāds noteikums, ka viņa nedrīkst komunicēt ar mediju pārstāvjiem bez īpašas atļaujas, tāpat ar daiļslidošanas valstu pārstāvjiem, nedrīkst atbildēt uz nezināmu cilvēku zvaniem, nedrīkst bez īpašas  vajadzības kādam dot savu tālruņa numuru.

Tas tādēļ, lai nevarētu ietekmēt pašu tiesnesi, kaut  pašlaik tiesāšanas metode ir daudz objektīvāka nekā senāk, pašu  tiesnešu arīdzan vairāk.

Šodien sieviešu sacensībās ir viena galvenā tiesnese un vēl deviņi  citi, viena šo soģu vidū Agita Ābele. Reiz  spēļu sākumā mana kolēģe Dace Klagiša sastapa ledus halles gaiteņos Agitu, abas sāka runāties, bet drīz viena tiesnese aizbildinājās, ka nu viņai gan jādodas prom, ja kāds pamanīs, ka viņa diskutē ar mediju pārstāvi, var iznākt lieka skaidrošanās un nepatikšanas. Līdzīgi arī šodien – pirms spēcīgāko grupas slidotājām ir pauze, ledus uzkopšana, es sastopu Agitu tikai uz mirkli, viņai atkal jādodas uz savu vietu pie paša ledus.

Savukārt ledus trasē visu olimpisko spēļu laiku ir arī mūsu kādreizējais bobslejists, bijušais olimpietis Gatis Gūts. Viņš ir žūrijas prezidents sieviešu bobsleja mačos. Jau līdz tam sekoja līdzi  trasē visam notiekošajam kamaniņu sportā un skeletonā, kopā ar savu komandu pārsprieda dažādus organizatoriskus jautājumus.  Nu ir pats galvenais sieviešu bobslejā un vai ik brauciena startā Gatis ir redzams arī TV ekrānos, viņš ir notikumu epicentrā.

“Mans uzdevums ir sekot, lai viss aizrit atbilstoši starptautiskās federācijas IBSF noteikumiem. Ja viss ir kārtībā,  katrs dara savu darbu, tad arī man pašam ir viegli. Jāseko arī tam, lai visi bobi pēc brauciena laicīgi tiek uzvesti augšā uz nākamo startu. Mums pirms tam ir daudzas sapulces kopā ar vietējiem, ar trases strādniekiem un brīvprātīgajiem, visu laiku esam tepat blakus, arī dzīvojam netālu, otrpus kalnam.

Visu jau mēģinājām arī oficiālajos treniņos, lai mačos nebūtu nekādu pārsteigumu un nejaušību,"

saka Gatis. Viņš Korejā ir jau no 3.februāra un paliks līdz spēļu beigām, Gūts iesaistīts arī vīriešu bobslejā, kaut oficiāli nav žūrijā. Cilvēku nav tik daudz un jāizpalīdz.

Gatis pēc karjeras beigām sākumā iesaistījās trenera darbā, bija starptautiskās federācijas jauno bobslejistu apmācītājs Īglsas trasē. Darbojās ar tiem sportistiem, kas nāca no tādām valstīm, kur nav dižu bobsleja tradīciju un līdz ar to arī speciālistu, saprotams,  arī trašu. Vēlāk mainīja savu nodarbošanos un sāka jau darboties žūrijā, sākumā Eiropas kausos, bijis arī žūrijas šefs daudzos šīs kategorijas mačos un pamazām jau iesaistījās arī augstākajā līmenī – pasaules kausa izcīņā, pasaules čempionātos un tagad ticis līdz olimpiskajām spēlēm. Gatis Gūts ir salīdzinoši jauns (41), ar elastīgu domāšanu, vairums žūrijas locekļu ir krietni gados.  Gata trumpis ir arī valodas zināšanas, tostarp  krievu, ko vairums rietumnieku nezina. 

Krievu  valoda bieži vien noder saziņā ar daudzu valstu pārstāvjiem, kuriem nav labu angļu vai vācu valodas zināšanu.

Turpinājums sieviešu bobslejā trešdienas vakarā Alpensija trasē, arī šajās sacensībās gandrīz tikpat  spraigi  kā vīriešiem pēc pirmās dienas. Galvenā favorīte divkārtējā olimpiskā čempione kanādiete Kailija Hamprīsa tikai piektā, vislabāk veicas vācietēm un amerikānietēm.

Jau šorīt no rīta sākās oficiālie treniņi bobslejā četriniekiem. Kopā 29 ekipāžas, mūsējiem šodien braucienos  bija 20. un 21. starta numurs, aiz mums no favorītiem tikai Koreja un vēl trīs amerikāņu ekipāžas. Var īpaši neaizrauties ar laiku salīdzinājumu, svarīgāk varbūt izvērtēt  beigu ātrumu trasē, tas ļoti labs vāciešiem, tāpat kanādietim Džastinam Kripsam.

Oskara Melbārža ekipāža startā bija visai rezervēta, taču beigu ātrums tomēr gana labs un tas priecē. Ķibermaņa kvartetam nedaudz labāks starts, taču vairāk kļūdu un diemžēl pirmajā braucienā liela ātruma beigās nebija.

Mūsu ekipāžām ievadā 10.un 19.laiks finišā, bet tas nav jāuztver pārāk nopietni. Tāpat arī otrais brauciens – mūsējie stūma rezervēti, daudzi konkurenti tāpat, un Melbārdim atkal desmitais laiks, Ķibermanim dalīta 11.pozīcija ar austrieti Maijeru. Vienīgi Korejai ceturtais laiks, kaut startā mājinieki tikai 15.ātrākie.

Rīt divos braucienos mūsējiem starta numuri augstāk – devītais un desmitais, bet pēdējā  dienā jau  visas ekipāžas brauks pēc reitinga, attiecīgi piektais Melbārdis un septītais Ķibermanis. Tad arī vērtēsim reālāk – kas ir kas pirms četrinieku startiem spēļu pēdējās dienās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti