Māris Rīmenis: Krīze, cerības un stabilitāte

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Katram laikam savi varoņi. Sportā tie mainās bieži, jo arī pašu sportistu karjera ir salīdzinoši  īsa. Tikai sporta ģēniji virsotnē spēj noturēties desmit un vairāk gadus. No jaunajām uzlecošajām (vai jau uzlekušajām) Latvijas sporta zvaigznēm pasaulē visbiežāk piemin Kristapu Porziņģi un Aļonu Ostapenko. Tas arī saprotams, jo katrs pārstāv kādu no profesionālā sporta TOP 10 veidiem. Cerams, ka abi ar laiku kļūs par īstām zvaigznēm, kamēr vienam talantam būs tiešām grūti atgriezties pašā elitē. Tas ir Ernests Gulbis.

Profesionālajā sportā pašlaik mūsu lielākā zvaigzne pasaules mērogā ir Kristaps Porziņģis, un par to daudziem nebūs pat šaubu. NBA savā popularitātē galu galā pasaules mērogā pārspēj NHL hokeju un būt pamatpieciniekā ir kas vairāk, nekā hokejā spēlēt pirmajā maiņā NHL. Par gaumi  nestrīdas, bet patiesībā Kristapa Porziņģa ielaušanās NBA kopumā bija spīdoša. Gluži kā tas pirms diviem pavasariem tenisā izdevās Ernestam Gulbim. Izdevās uz īsu mirkli, iekļūstot gan ”Grand Slam” turnīra pusfinālā, gan pasaules reitinga desmitniekā. Žēl, pēdējā laikā panākumu nav, un jau otro gadu nekāda progresa tāpat - vien vietas pirmā simtnieka beigu daļā.

Kas un kāpēc tā noticis? Šādu jautājumu uzdod daudzi, bet atbildi izlobīt tik vienkārši nevar. Pats sportists atklāti nevienam neteiks, kur tas suns aprakts.

Vienkārši sakot – daži konkurenti paliek stiprāki, citi noturas savā līmenī, bet Ernestam vērojama lejupslīde. Vai viņš nestrādā un netrenējas, varbūt uzdzīvo? Nekā tamlīdzīga, bija laiki, kad režīms netika ievērots, bet panākumu bija vairāk. Sportistam  bija hroniski savainojumi, tāpat  pārliecības zudums. To sekmē arī viņa vārda pieminēšana Panamas ofšora lietā un arī  nekustamo īpašumu sakarā Kuldīgas pusē. Var nezin ko publiski teikt preses konferencē, bet laukumā tas viss ir redzams un jūtams. Fiziski var uztrenēties daudzi. Tehniski tāpat vairāki simti pasaulē būs nevainojami savā izpildījumā. Taktiku var mainīt, bet ar psiholoģiju tikt galā grūtāk. Reizēm ir tā, ka viena neveiksme nozīmīgā mačā pārvelk svītru ilgākam laikam. Pat gadam vai diviem. To vajag, bet nevar tik viegli aizmirst. Ne visi tam tiek pāri, bet tenisā ir tāda konkurence, ka kāds vienmēr būs gatavs izmantot pretinieka vājumu, vienalga, vai tas fiziskā, tehniskā vai psiholoģiskā ziņā. Lai būtu virsotnē, šiem trim elementiem jābūt ļoti augstā līmenī.

Pavasarī vajadzēja  būt Ernesta pļaujas laikam, jo karjerā kopumā māla laukumos panākumi bijuši tiešām vērā ņemami. Savainojuma dēļ izlaisti turnīri Marokā un Montekarlo; Barselonā un Minhenē arī nekas neizdevās. Nu jau pieci zaudējumi pēc kārtas. Daudzi līdzjutēji jau Gulbi norakstījuši – tur vairāk nekā nebūs....Var būt un var arī nebūt, taču visupirms viss atkarīgs no diviem faktoriem – pašam jābūt veselam un psiholoģiski jānotic sev. Kļūdas pat vienkāršās situācijas ir tikai sekas – domas par plaukstu vai plecu, neticības velniņš ar katru zaudējumu kļūst varenāks un urdošāks. Plus jau pieminētais naudas un īpašumu lietā. Savulaik Vācijas nodokļu inspekcija uzsāka tiesvedību pret Borisu Bekeru, draudēja pat cietumsods, un Bekers šai laikā laukumā neko dižu nespēja parādīt. Tas nekas, ka Bekers tolaik bija visas Vācijas elks ne tikai sportā vien.

Žēl, bet potenciāli Gulbis tagad varēja būt pavisam citādā pozīcijā, ar pavisam citādu uzvaru - zaudējumu bilanci.

Teniss profesionālā sporta reitingā pasaulē dažādās aptaujās un pēc dažādas statistikas ir stabili pirmajā pieciniekā, no individuālajiem veidiem – pašā galvgalī. Līdz ar to arī konkurence milzīga. Ideāla skatuve, vīriešiem gan ar niecīgām cerībām mūsu vienīgajam aktierim šovasar nospēlēt kādu ievērojamu lomu. Ko darīt? Sportistam ir savi padomdevēji, bet šajā situācijā ir skaidrs, ka arī trenera maiņa nāktu par labu, jo īpaši, ja šajā kompānijā ar Dominiku Tīmu (un treneri Ginteru Bresnīku) vairs neesi pirmais numurs. Cita lieta, ka arī pats Ernests nevar sastrādāties ar visiem un otrādi.

Daudz cerīgāka pašlaik ir Aļona Ostapenko. Kāpums reitingā ievērojams, daži ļoti veiksmīgi turnīri, jaunības azarts, cīņasspars un ambīcijas. Aļonai noteikti jākāpj uz augšu, un viņa droši vien būs mūsu vienīgā pārstāve tenisā Rio olimpiskajās spēlēs. Dažkārt neprognozējama,  dažkārt nesavaldīga, taču ar labām cerībām gandrīz ikvienā turnīrā sagādāt patīkamu pārsteigumu. Tik straujam progresam sieviešu profesionālā tenisā daudzi pat neticēja, bet tas nu ir noticis. Ostapenko pat savā ziņā var salīdzināt ar Porziņģi, jo abi ārkārtīgi strauji iekļuva profesionālā sporta elitē.

Māla laukumi gan pašai Aļonai ir paši neparocīgākie, te vajadzīga lielāka pacietība, pieredze, taču gan jau būs arī pa vērā ņemamam panākumam šajā segumā. Rio spēlēs uz cietā seguma, un mēs arī olimpiādē varam sagaidīt pārsteigumu.

Sportistei ieplānota sadarbība ar jaunu treneri, profesionālā tūrē pieredzējušu agrāko spēlētāju. Neapšaubāmi tam vajadzētu palīdzēt progresēt, vairāk niansējot psiholoģisko aspektu laukumā un taktisko spēli. Cīņassparā Aļona ir perfekta, tāpat ļoti ātra, spēlē izteiktu uzbrukuma tenisu. Tehniski noteikti serve ar laiku vēl uzlabosies – dod Dievs meitenei veselību un labus padomdevējus, tad viņa līdzjutējus nepievils.

Trešajai mūsu profesionālajai tenisistei Anastasijai Sevastovai  ir izdevies atgriezties apritē pēc lielāka pārtraukuma, viņa ir gana stabila, reitingā pirmajā simtniekā. Reāli salīdzinot Sevastovas dotumus ar Ostapenko tomēr nevar, jo mūsdienu tenisā liela loma arī būt atlētiskai un dabīgam (vai izkoptam) ātrumam. Vari trenēties no rīta līdz vakaram katru dienu, bet pastāv kāda robeža, kuru nevar pārkāpt. Jāpriecājas par stabilu spēlētāju, tomēr pagrūti iedomāties, ka tagad Sevastova kādā ”Grand Slam” turnīrā spētu iekļūt kaut vai ceturtdaļfinālā.

Nastja spēlē gudri, variē ar dažādiem sitieniem, tomēr mūsdienu tenisam jau vajadzīgi citi fiziskie dotumi un ātrums. Lielā turnīrā kādai citai to trumpju būs vairāk, tomēr kopumā Sevastova labi izmanto savu iespēju. Stabila spēle, pareiza atbilstošu  turnīru izvēle, un viņa ir simtniekā arī pēc lielās pauzes. Trīs profesionālie tenisisti mazajai Latvijai labāko simtniekā, tas patiesībā nebūt nav slikti, bet mēs gribam, lai būtu vēl labāk.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti