Māris Rīmenis: «Australian Open» - pirmais gada pārbaudījums ne tikai laukumā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Šīs ziemas galvenais sarīkojums sportā būs olimpiskās spēles februārī Phjončhanā, tomēr arī citi profesionālā sporta notikumi rit savu gaitu un janvārī  mūsu līdzjutējiem aktuāls arī pirmais gada ”Grand Slam” tenisa turnīrs – ”Australian Open” (tāpat kā Maira Brieža cīņa supersērijā mēneša beigās). Melburnā Latviju vienspēlēs pārstāvēs Aļona Ostapenko un Anastasija Sevastova. Izloze jau notikusi, līdzjutēji jau pārsprieduši dažādus iespējamos scenārija variantus.

Ostapenko izloze laba, Sevastovai - ļoti smaga, kaut šīs sezonas ievadā labākā formā līdz šim ir tieši Sevastova. Aļonai ir tas gods aizvadīt pašu pirmo spēli pamatturnīrā – jau naktī uz pirmdienu atklāšanas mačs galvenajā Roda Leivera arēnā ar Frančesku Skiavoni.

Dažas zvaigznes izlaidīs vīriešu turnīru savainojumu dēļ (Marejs, Nišikori), daži mēģinās spēlēt, vēl neesot īsti skaidrībā par savu fizisko kondīciju (Nadals, Džokovičs, Vavrinka), tomēr

sievietēm faktiski visas labākās spēlēs, izņemot Serenu Viljamsu.

Pēc bērna piedzimšanas  viņa vēl neesot ne tuvu optimālajai formai, kaut pērnā gada nogalē jau aizvadīja paraugspēli ar mūsu Aļonu Ostapenko.

Pēdējā brīdī atteikusies spēlēt arī pieredzējusī krieviete Svetlana Kuzņecova, līdz ar to par pozīciju augstāk izlikto spēlētāju sarakstā tika Sevastova un.... Tieši šīs pozīcijas dēļ iespējamās pretinieces daudz spēcīgākas un neparocīgākas, tāda likteņa ironija. Varvara Lepčenko nav nekāda vieglā pretiniece pirmajā mačā, šo krievu izcelsmes  amerikānieti pagājušogad vēl ilgi trenēja mūsu Krišjānis Stabiņš. Ja nu pirmā kārta pārvarēta, tad, visticamāk, otrajā jau jātiekas ar Mariju Šarapovu un tas ir pārbaudījums daudzām spēlētājām, ne tikai liepājniecei. Jā, Nastja uzvarēja Šarapovu ”US Open” astotdaļfinālā, bet pirms tam Šarapova bija vinnējusi Ņujorkā pat Simonu Halepu pirmajā kārtā  un vēlāk septembra beigās revanšējās arī Sevastovai trīs setu spraigā mačā Pekinā.  

Ja ir tādas pirmās pretinieces, nav jēgas īpaši spriedelēt, kas būs pēc tam, jāiet soli pa solim, no mača uz maču.

Kā teica kardināls Rišeljē  Aleksandra Dimā ”Trīs musketieros”, atbildot uz jautājumu, kas būs ar d’Artanjanu pēc Bastīlijas: ”Tiem, kas nonāk Bastīlijā, nav nekādu pēc tam...” Tik tiešām, Sevastovai sākums ir paredzams ļoti smags un ja tas arī tiek veiksmīgi pārvarēts, prasīs daudz spēka un psiholoģiskās enerģijas.

Līdzīgi arī spriedumi par Aļonas Ostapenko iespējamo spēli. Izloze laba, bet jautājums, cik reāli labā formā viņa pati ir pašlaik. Vecmeistare Frančeska Skiavone būtu obligāti jāuzvar turnīra ievadā, viņas serves vien ir pārlieku vājas mūsdienu tenisam. Tālāk ir dažādi varianti un Aļona jau pierādījusi, ka veiksmīgā dienā spēj uzvarēt pilnīgi visas. Tāpat kā neveiksmīgā – zaudēt potenciāli vājākām pretiniecēm.

Jaunais Aļonas treneris austrālietis Deivids Teilors nupat publiski vēlreiz cildinājis sportistes psiholoģiju un cīņassparu.

Treneris norāda, ka sportiste ir gatava turnīram, uzlabojusi pat servi, kaut pirmie rezultāti par to šogad īpaši  neliecina. Spēja saņemties un koncentrēties izšķirīgajos brīžos tiešām bijuši Aļonas trumpji līdz šim, bet tas tomēr bija citādā  situācijā. Tagad viņa ir rampu ugunīs, visas mēģinās pret sportisti labi nospēlēt, daudz spēka un enerģijas paņem pasākumi ārpus laukuma. Jauni sponsoru līgumi ar "Porsche", "Rolex" un citiem gigantiem, jauns aģents un turklāt vēl kāds! Makss Aizenbads, lielās IMG kompānijas tenisa viceprezidents. Cilvēks, kurš padarīja bagātu Mariju Šarapovu un ķīnieti Na Li, turklāt klientu pulks neaprobežojas ar šīm sportistēm vien. Savu izteikumu dēļ gan nesen kā sanīdies ar daudzām citām tenisistēm (Karolīnu Vozņiacki, Agnešku Radvansku). Aizenbads kā samērā laba ASV junioru līmeņa tenisists orientējas šajā sporta veidā un vēl vairāk – biznesā. Šarapovai  savulaik izgādāja līgumu ar "Nike" par 70 miljoniem dolāru, Na Li pēc uzvaras ”Grand Slam” turnīrā Parīzē  kļuva par otru pelnošāko sievieti sporta pasaulē gadu pēc panākuma 2011.gadā (pēc žurnāla "Forbes" datiem).

Aizenbads spēj brīnumus biznesā, bet vai tas nesāks traucēt mūsu sportistei tenisa laukumā?

Lai kaut ko sasniegtu tenisā, jākoncentrējas par visiem simts procentiem, tieši tas, tāpat Aļonas dabīgais sitienu spēks un ātrums laukumā bija viņas galvenie trumpji. Ja tie paliks, sportiste vēl ilgi var būt pasaules elitē, noņemot kaut vienu svarīgu sastāvdaļu, rezultāti var arī nebūt tik labi. Sieviešu tenisā dažādiem aspektiem ir pat lielāka nozīme nekā vīriešiem, tostarp psiholoģijai, dvēseles stāvoklim. Depresijā nepaspēlēsi, eiforijā arī nē, otru gadījumu labi pierāda Kristīna Mladenoviča. Francūziete pērn izcili spēlēja līdz pat ”French Open”, pasaules reitingā bija desmitā, Parīzē ceturtdaļfinālā, bet kopš jūlija ir 13 zaudējumi pēc kārtas jau pirmajās spēlēs. Francūzietei mīlas dēka ar tenisistu Dominiku Tīmu, bet laukumā – pilnīgs fiasko. Mladenoviča nav ne slima, ne traumēta, bet pietrūkst kripatiņas koncentrācijas un līdz ar to nav arī uzvaru.

Negribu vilkt paralēles, bet lai nu Aļonai izdodas atkal būt tikpat izsalkušai tenisa laukumā, kāda viņa bija pērnajā vasarā un rudenī.

Viņa ir godkārīga un tas var viņai palīdzēt, tas ir viņas spēks. Kā mēs zinām, pārbaudījums ar naudu un slavu nav viegls, īpaši jau jaunībā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti