Māris Rīmenis: Aļona kopā ar pasaules eliti

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Svētdien, 22.oktobrī, Singapūrā sāksies WTA gada finālturnīrs tenisā, kurā spēlēs astoņas labākās šīs sezonas tenisistes. Pirmo reizi vēsturē šādā forumā vienspēlēs piedalās arī Latvijas tenisiste, turklāt Aļonai Ostapenko ir visas izredzes arī labi nospēlēt Singapūrā. Šoreiz par turnīra izspēles kārtību un pašām dalībniecēm.

Gada finālturnīram ir nedaudz neparasts formāts, jo grupu turnīrā sportistes aizvada katra pa trim spēlēm pēc riņķa sistēmas. Visā pārējā sezonā tenisā ir izslēgšanas spēļu režīms – zaudē un turnīrs jau beidzies. Līdz ar to te var arī gadīties kāda neveiksmīga spēle grupā un tas var neliegt pēcāk ļoti veiksmīgi nospēlēt  visā turnīrā, kā tas pērn izdevās Dominikai Cibuļkovai. No katras grupas divas labākās tiks pusfinālā - te gan sākas  play-off sistēma un vēlāk pusfināla uzvarētājas tiksies lielajā finālā.

Ārkārtīgi prestižs turnīrs ar milzīgu naudas prēmiju fondu un arī lieliem reitinga punktiem. Kopējais balvu fonds uz astoņām spēlētājām ir apaļi septiņi miljoni ASV dolāru un bešā nepaliks neviena.

Uzvarētāja var pat nopelnīt nedaudz vairāk par diviem miljoniem, tas atkarīgs no uzvaru skaita grupu turnīrā. Piemērs: pērnā gada čempione  Cibuļkova zaudēja divās no trim grupu turnīra spēlēm, tomēr kvalificējās pusfinālam un vēlāk uzvarēja arī finālā, kopā nopelnot divus miljonus 54 tūkstošus ASV dolāru… Vēl arī tiek gūti reitinga punkti, tāpēc par turnīra nozīmīgumu vispār  nav jēgas runāt – tas ir gan prestižs, gan finansiāli izdevīgs, gan dāsns punktu ziņā.  

Daži fakti – par uzvaru finālā sportiste saņem 1,75 miljonus ASV dolāru, bet vēl grupu turnīrā par katru uzvaru var saņemt nedaudz vairāk par 150 tūkstošiem dolāru. Ar punktiem līdzīgi – uzvara finālā dod 750 punktus, bet par katru uzvaru grupā vēl papildus 250 (pat zaudējums dod 125 punktus). Lai viss būtu korekti, uz vietas Singapūrā obligāti  jābūt arī pirmajai rezervistei ( nākamajai labākajai pēc aktuālā reitinga)  - ja kādai ir savainojums vai slimība,  pirmā rezerviste spēlē turpmāk šīs tenisistes vietā, ņemot pūrā arī iepriekšējos rezultātus, savukārt uz Singapūru no savas mājvietas vēl drošības labad dodas nākamā rezerviste. Pagaidām pirmo rezervistu statusā Kristīna Mladenoviča un Svetlana Kuzņecova.

Jau pirms šī turnīra ir skaidrs, ka Sieviešu profesionālā tenisa asociācija WTA Aļonu Ostapenko izvirzījusi divām prestižām balvām šogad – par gada labāko spēlētāju, tāpat par lielāko progresu.

Ja pirmajā nominācijā nedaudz reālāk ir uzvarēt kādai citai pretendentei (iespējams, Mugurusai), tad  nominācijā par lielāko progresu, objektīvi vērtējot, Aļonai nav sāncenšu. Protams, reitingā pat lielāks kāpums ir amerikānietei Sloanai Stīvensai, kas triumfēja ”US Open”, bet… Jau pirms savainojuma un operācijas Stīvensa faktiski bija pasaules elitē (11.pozīcija), viņai vairāk pienāktos balva par gada atgriešanos, tur jautājumu nav. Atgriezties laukumā pēc smaga savainojuma un operācijas un pēc tam uzvarēt ”Grand Slam” turnīrā – cepuri nost par tādu panākumu.

Astoņas gada finālistes Singapūrā

Simona Halepa (Rumānija): 26 gadus veca,168 cm gara, karjerā balvās nopelnījusi  aptuveni 20 miljonus USD.

Simona Halepa
Simona Halepa

Šogad uzvaru un zaudējumu bilance 44–15, viens tituls. Spēlējusi  piecos finālos šogad, taču tikai viena uzvara – Madridē pret Kristīnu Mladenoviču. Kopā karjerā 15 tituli, taču neviena ”Grand Slam”.Trenē austrālietis Darens Kehils, labi spēlē visu segumu laukumos, gana stabila, taču reizēm trūkst agresivitātes laukumā, par maz pati uzņemas iniciatīvu izspēlēs, dažkārt gaida pretinieces kļūdas. Ja neviena no sāncensēm nav labākajā formā, var būt viena no galvenajām pretendentēm uz titulu Singapūrā.

Garvinje Mugurusa (Spānija): 24 gadi 182 cm, nopelnījusi gandrīz 15 miljonus USD, šī gada uzvaru – zaudējumu bilance 46-19.  

Garbinje Mugurusa
Garbinje Mugurusa

Dzimusi Venecuēlā, māte venecuēliete, tēvs spānietis. Divi tituli šogad, pieci karjerā, bet divi no tiem ” Grand Slam” – 2016.gadā ”French Open”, šogad – Vimbldonā. Šogad sasniegti divi fināli (Sinsinati un Vimbldona), abos uzvaras. Trenē francūzis Sems Sumiks (iepriekš ilgi trenēja Viktoriju Azarenku), sadarbojusies arī ar spānieti Končitu Martinesu. Spēlē agresīvu tenisu. Ja nav veselības problēmu, ir ļoti bīstama pretiniece ikvienai, viņas arsenālā ir visi ieroči lielam titulam, labi servē, tāpat spēlē pie tīkla. Bijusi pasaules reitinga līdere. Nesen vīrusa dēļ izstājās no Pekinas turnīra.

Karolīna Plīškova (Čehija): 25 gadi, 186 cm, karjerā nopelnījusi ap desmit miljoniem USD.

Karolīna Plīškova
Karolīna Plīškova

Trīs tituli šogad, deviņi karjerā, šī gada bilance 51–16. Šogad uzvaras  Brisbenā, Dohā, Īstburnā, nav gan neviena ”Grand Slam” titula karjerā. Trenēja čehs Deivids Kotiza, taču pēc ”US Open” abi šogad pašķīrās. Šogad bijusi arī pirmajā vietā pasaules reitingā. Agresīva, labi servē, taču nestabila un galvenokārt – psiholoģiski.

Elina Svitoļina (Ukraina): 23 gadi, 174 cm, karjerā jau nopelnījusi nedaudz vairāk par 7 miljoniem USD, gada bilance 51-12.

Elina Svitoļina
Elina Svitoļina

Pati no Odesas. Pieci tituli šogad (Taivāna, Dubaija, Stambula Roma, Toronto), deviņi karjerā. Nav gan ”Grand Slam” titulu, sezonas noslēgumā vairs nav tik laba kā sākumā. Trenē francūzis Tjerī Askione.

Venusa Viljamsa (ASV): 37 gadi, 185 cm, karjerā gandrīz 39 miljoni USD, gada bilance 34-11.

Venusa Viljamsa
Venusa Viljamsa

Šogad nav titulu, karjerā 49, tostarp septiņi ”Grand Slam” tituli, ir uzvarējusi arī WTA gada finālturnīrā, olimpiskā čempione. Trenē amerikānis Deivids Vits, kā arī abi vecāki. Arsenālā ļoti spēcīga serve, spēlē agresīvi, taču ne vienmēr ir pietiekami stabila. Viņas labākie gadi tenisā tomēr aiz muguras. Bijusi pasaules reitinga līdere.

Karolīna Vozņiacki (Dānija): 27 gadi, 177cm.  Karjerā nopelnījusi gandrīz 25 miljonus, gada bilance 55-20, visvairāk uzvaru sezonā no visām WTA finālistēm. 

Karolīna Vozņacki
Karolīna Vozņacki

Viens tituls šogad, karjerā  kopā 26, bet  nekad nav uzvarējusi ”Grand Slam”. Šogad spēlējusi daudz finālos, bet pirmajos sešos zaudēja un tikai Tokijā uzvarēja Anastasiju Pavļučenkovu. Trenē tēvs Pjotrs, poļu izcelsmes tenisiste. Bijusi pasaules reitinga līdere.

Aļona Ostapenko (Latvija): 20 gadi, 177cm. Divi tituli karjerā, abi šogad – Parīzē un Seulā, turklāt viens no tiem ir  ”Grand Slam”, gada bilance 47-18.

Aļona Ostapenko
Aļona Ostapenko

Šogad balvā nopelnījusi jau gandrīz  4 miljonus USD, karjerā kopā nedaudz vairāk par 4,5 miljoniem USD. Lieliska Āzijas tūre sezonas izskaņā – trīs pusfināli sasniegti, Dienvidkorejā arī uzvara turnīrā. Trenē Jeļena Jakovļeva un Anabela Medina-Gariguesa, ar spānieti gan pēc šīs sezonas sadarbība  neturpināsies.

Karolīna Garsija (Francija): 24 gadi  177 cm, gandrīz septiņi miljoni balvās, gada bilance 46-20.

Karolīna Garsija
Karolīna Garsija

Divi tituli šogad, pieci karjerā, Šogad lieliski spēlē rudenī, uzvaras Uhaņas un Pekinas turnīros. Trenē tēvs Lūiss Pols Garsija. Ļoti agresīva laukumā, ar labu servi. un veiksmīgās dienās var uzvarēt faktiski jebkuru pretinieci. Papildu bonuss varētu būt iekļūšana pēdējā brīdī šajā turnīrā, jo tieši tagad ir lieliskā formā.

No visām astoņām spēlētājām piecas ir bijušas pasaules reitinga pirmajā pozīcijā karjerā, taču no šīm piecām tenisistēm tikai divām ir uzvaras ”Grand Slam” turnīros – Mugurusai un Viljamsai. Tāpat ”Grand Slam” titulu karjerā ieguvusi mūsu Aļona Ostapenko. Kā šogad sportistēm veiksies – redzēsim jau pavisam drīz. Visas spēlētājas tiks sadalītas divās grupās A un B, katrā pa četrām tenisistēm. Reitinga līdere A grupā, otrā vieta B grupā. Pēc tām ielozē pretinieces – sākumā katrai grupai lozē trešo un ceturto labāko spēlētāju, tad piekto un sesto, beigās septīto un astoto.

Par izlozi nav ko īpaši zīlēt, tāpat visas ir pasaules ekstra klases tenisistes, viduvējību te nav. Singapūrā tāpat būs daudzi un dažādi reklāmas pasākumi, fotosesijas un svinīgas tikšanās, par visu to bagātīgi tiks ziņots sociālajos tīklos un masu medijos. Gada finālistes nedaudz atpūtušās pirms pēdējā turnīra, daudzas pabijušas mājās (arī Aļona), un gaidīsim interesantu turnīru.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti