Mareks Matisons: Augstās un sasniedzamās tehnoloģijas Jeruzalemē

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Viena no emocionālākajām dienas sarunām virknei starptautiskās mediju grupas pārstāvju, kas viesojas Jeruzalemē, raisās "ALYNnovation" rehabilitācijas klīnikā un inovācijas centrā. Šeit palīdz meklēt mehatronikas risinājumus kustībās ierobežotiem bērniem, kurus skārušas papildu komplikācijas un elpošanas problēmas.

Klīnikā veido apmācību grupas bērniem, kam nepieciešams pārvietoties ar elektriski darbināmiem ratiņkrēsliem, un izstrādā apmācību programmas, lai šī apmācība varētu notikt arī mājas apstākļos. Arī tik turīgā un nodrošinātā valstī kā Izraēla ne katram pieejami šādi, salīdzinoši dārgi individuālie elektriskie pārvietošanās līdzekļi.

Lai būtu droši, ka bērni ar kustību invaliditāti spēs pārvaldīt ratiņkrēsla vadību, bērni parasti tiek apmācīti, un process notiek līdzīgi kā autovadītāja prakses braucieni. Bērniem ar kustību ierobežojumiem šādas apmācības var ilgt līdz pat deviņiem mēnešiem, un slimnīca cenšas papildināt relatīvi dārgo praktisko apmācību īstā elektriski vadāmā ratiņkrēslā (jo katrā gadījumā apmācāmajam nepieciešams mācību pārvietošanās līdzeklis) ar savu apmācību simulatoru, kuru potenciāli varētu lietot katra bērna vecāki, uzstādot nedārgu apmācību ierīci mājas apstākļos un pilnveidot braukšanas prasmes simulatora vidē, to kombinējot ar praksi īstā krēslā.

"Mēs šeit klīnikā redzam tādu sabiedrību – tās dažādībā, kāda tā ir Izraēlā. Mūsu pacienti ir ebreju, arābu, beduīnu – visu tautību un reliģisko grupu cilvēki, kuri šeit, rehabilitācijas klīnikā, savu piederību tai vai citai pārliecībai atstāj uz "ALYNnovation" sliekšņa. Šeit mūs vieno vēlme palīdzēt bērniem, dot viņiem kustībspēju, dot viņiem neatkarību pārvietoties, sniegt viņiem iespējas sazināties," saka Dana Hohšteina (Danna Hochstein Mann), inovāciju un riska kapitāla vadītāja klīnikā.

"ALYNnovation" – klīnikas rehabilitācijas inovāciju centrā izstrādāts īpašs lēts un robusts ratiņkrēsls – tā cena ir ap 120 ASV dolāriem (salīdzinājumam - pašu lētāko saliekamo ratiņkrēslu ASV var iegādāties, sākot no 2500 līdz 5000 dolāriem, atkarībā no veselības apdrošināšanas programmas).

Izraēliešu lētais ratiņkrēsls veidots sadarbībā ar jau pensionētiem uzņēmējiem, plastmasas apstrādes uzņēmumu tehnoloģiju ekspertiem. Krēsls ir unikāls tai ziņā, ka, pateicoties tā nelielajai cenai, tas kļūst pieejams trūcīgāko sabiedrības grupu bērniem un jauniešiem, kas līdz šim bija ieslēgti mājas četrās sienās.

Klīnikas gaiteņos katru dienu ierodas ne mazāk par 300 pacientiem, kas vecāku vai pavadoņu pavadībā soli pa solim atgūst kustībspēju. Sekojot mūsu gidei, aizkavējos klīnikas sporta zālē. Divas meitenes spēlē augstāk par zemi – abi bērni kustas lēni, īpašā stāvkrēslā, smaida un šķiet pat neliekas redzam savas aukles, kuras turpat seko meitēnu spēlei, katra lēni stumjot pa zāles grīdu mazai kumodei līdzīgu kasti, kurā atrodas plaušu ventilācijas un elpošanas aparāti. Plastmasas caurules ar klusu čaboņu slīd pa grīdu un abas meitenes, šķiet, nejūt vairākus metrus garo caurulīšu un gofrēto cauruļu sliedi, kas saista viņas ar šo dzīvības avotu. Abas mazās smejas un, lai arī viņu soļi šķiet kā kadri palēninātā filmā, bērnu acīs jaušams prieks par iespēju ļauties rotaļām laikā starp procedūrām.

"ALYNnovation" klīnika ir vadošā rehabilitācijas klīnika komplicētu diagnožu pacientiem, kur kustību traucējumus nereti pavada smagas elpošanas problēmas. Pirms vairākiem gadiem viens no klīnikas rehabilitologiem, redzot kādu no saviem pacientiem, kuram bija vitāli nepieciešama ūdens terapija, pieņēma drosmīgu lēmumu un visprimitīvākajā veidā, ņemot detaļas no piknika aukstumkastes, izveidoja pirmo paraugu tam, kā cilvēkam, kas pieslēgts pie elpošanas aparāta, dot iespēju peldēt ūdenī un saņemt ūdens masāžas – dārgais elpošanas aparāts tika ievietots ūdensnecaurlaidīgā čaulā un pacients pirmo reizi devās uz klīnikas baseinu.

Dienā, kad šeit viesojamies, redzam kādu zēnu, kurš lēni dreifē, guļot uz muguras – slimība liedz viņam iespēju kaut nedaudz pakustēties, bet rehabilitologs un asistents lēni un nesteidzīgi cenšas slimības savažoto augumu iemācīt atslābināties un brīvi ļauties ūdens plūsmai. Otrā baseina galā kāds cits zēns diezgan braši peldas un līdz ar klīnikas personālu katrai puikas kustībai seko viņa tēvs. Kad pelde beigusies un zēns izkāpis no ūdens redzams, ka viņa kājas ir vārgas un tētis balsta dēlu, kamēr puika smaidot berzējas pūkainā frotē dvielī. Vēl viena diena un solis tuvāk tam, lai viņš spētu pārvietoties bez kāda cita palīdzības.

Satiekamies ar vienu no daudzajiem uzņēmējiem, kurš cenšas rast veidus, lai klīnikas pacientu ikdienas darbs rehabilitācijā notiktu efektīvāk. Mums rāda kustību trenažieri – parastā gumijas bumbā ievietoti sensori un tie seko tam, lai pacients, atbalstot to, uz sienas vai uz grīdas spētu iezīmēt precīzu apļa kontūru.

"Mūsu produkts ir ārkārtīgi lēts un pat primitīvs, mēs laižam tirgū šo ierīci, kas nav ierobežota ar jebkādām sevišķām medicīnas regulatoru organizāciju normām un uzdevumiem, jo tas ir rehabilitācijas rīks," stāsta Tomers no "Playwork". Kustību veicinošo trenažiera bumbu jaunuzņēmums savieno ar vienkāršai datorspēlei līdzīgu interfeisu un, kamēr bērns ar kustību traucējumiem zīmē nosacīto apli, tas piedalās gamificētā spēļošanas uzdevumā, un bērnam, citādi garlaicīgais un monotonais vingrinājums šķiet daudzkārt interesantāks, un tā pat vairs nav daļa no terapijas, bet vienkārši spēle.

Klīnikas gaitenī no kādas telpas izripo virkne elektrisko ratiņkrēslu un, lai gan pamatā tie šķiet nākuši no viena ražotāja konveijera, – katram atšķiras kāda detaļa.

Meitenei priekšā novietots kas līdzīgs lidmašīnas salokāmajam galdiņam, kādam zēnam pie ratiņkrēsla piemontēti papildu roku balsti, vēl citai meitenei ratiņkrēslam platāks muguras balsts un īpaša kakla skriemeļu atbalsta "aproce". Dažas detaļas veidotas pat no koka saplākšņa – pavisam ne augstākās raudzes nanomateriāliem.

Taču katrā gadījumā šie papildinājumi ir tie, kas katru no bērniem padara drošāku, sēdot vai pusguļus stāvoklī dodoties uz nākamo procedūru, pašiem lepni stūrējot ratiņkrēslus cauri klīnikas stāviem.

"ALYNnovation" regulāri rīko dažādus hakatonus, pieaicinot izcilākos inženierus no visas valsts, cilvēkus, kuru ikdiena rit kādā no lielo korporāciju filiāļu ofisiem, kas izvietojušies Jeruzalemē vai Telavivā. Virkne uzņēmumu darba līgumos iestrādāta iespēja dienu vai divas doties korporācijas apmaksātā labdarības darbā, taču bieži palīgi ierodas "ALYNnovation" nedēļas nogalēs, un jaunajā nedēļā klīnikas pacienti ir vēl par vienu soli tuvāk kustību brīvībai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti