Guntars Meluškāns: Nākotnes fantāzija – nevajadzīgie cilvēki

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Diskusija par tēmu - kas notiks ar cilvēku sugu digitalizācijas rezultātā - īpaši aktuāla ir tiem, kas izglītību apgūst šobrīd. Mākslīgā intelekta uzbrukuma rezultāts būs milzums atmirstošu profesiju un nevajadzīgu cilvēku. Uztveriet šo kā fantāziju - neesmu mākslīgā intelekta eksperts, bet nākotnē ielūkoties gribas ikvienam. Tāpēc izteikšu dažas prognozes par pasauli pēc 10 gadiem. 

Šoferus glābs ceļi?

Ir skaidrs, ka pirmie "upuri" būs tā saucamā "melnā" darba darītāji. Jo vienkāršāks darbs, jo vieglāk to uzticēt robotam. Šī nākotnes daļa ir jau klāt.

Globāli par to liecina lielo rūpnīcu pakāpeniska atgriešanās no Ķīnas Eiropā un ASV. Lētās darba rokas nomaina vēl lētāki roboti.

Šis process ir tikko sācies, bet jau drīz būs tendence, kas varētu būtiski izmainīt virknes Āzijas valstu lomu, jo, lai arī šis reģions ir viens no līderiem tehnoloģiju jomā, tieši lētais, uzticamais un neizsmeļamais darba roku tirgus ir viena no tā pievienotājām vērtībām. Tomēr tās ir viņu problēmas. Gan pielāgosies.

Saprotams, ka mūsu reģiona ļaudīm nekādu lielu labumu tas nedos, jo darba vietu skaits robotizētājās rūpnīcās ir minimāls un nepieciešamie speciālisti specifiski. Tuvāko 10 gadu laikā strauji samazināsies pieprasījums arī pēc dažādu transporta līdzekļu vadītājiem, tātad arī ceļu policistiem. Latvijas pluss šajā ziņā ir mūsu drausmīgie ceļi, pa kuriem neviens sevi cienošs robots negribēs braukt. Būtiski samazināsies arī lauksaimniecībā nodarbināto skaits.

Skaidrs, ka šajā ziņā tendence ir vienkārši saprotama – jo vienkāršāks darbs, jo vienkāršāk uzbūvēt robotu, kas tevi aizvietos.

Programmētāji arī apdraudēti?

Interesantāk ir ar tām profesijām, kuru galvenais "instruments" ir galva. Aplūkosim pāris piemērus. Pieņemu, ka viena no šobrīd vajadzīgām profesijām, pēc kuras pieprasījums strauji saruks jau tuvākajā laikā, ir grāmatveži un finansisti. Šobrīd viņu galvenā vērtība ir prasme orientēties sarežģītajās finanšu shēmās, sastādīt bilanci, ņemot vērā visus likumu un nodokļu labirintus, bet lielos vilcienos, ja viss ir godīgi un korekti, būtu nepieciešams tikai ievadīt datus un valsts gudrā digitālā sistēma visu saprot.

Saprotams, ka lieli uzņēmumi pavisam bez grāmatvežiem nepaliks, bet fakts – jebkura joma, kura balstās uz matemātiku, ir digitalizējama.

Loģiski no šī izriet arī fakts, ka ierēdņu skaits saruks desmitkārtīgi, jo liela daļa nodarbojas ar lietām, kuras veiks datori. Atļaušos prognozēt, ka desmit gadu laikā valsts ierēdņu aparāts saruks par 90%.

Šobrīd pieprasītākā profesija uz Zemes ir programmētāji. Tā taču arī ir matemātika! Miljardieris Marks Kjūbans intervijā "Bloomberg" prognozē, ka tuvākajā laikā apdraudēto sugu sarakstā būs arī viņi. Uzņēmējs uzskata, ka darbu programmētājiem atņems programmas, kas programmēs ātrāk un labāk un, ka līdzīgs liktenis gaida daudzu eksakto profesiju pārstāvjus.

Viņaprāt, pēc 10-15 gadiem augs pieprasījums pēc filozofiem un filologiem, kas spēs kritiski novērtēt mašīnu sastrādāto.

No savas pieredzes gan zinu, ka programmētāji ir izteikti radoša profesija un viņu spēja domāt visdažādāko "If" kategorijās, nepārtraukti analizējot, kas notiks X gadījumā un kādas problēmas radīs Y, viņiem noder, arī mainot profesiju. Līdz ar to ideja par programmēšanas ieviešanu kā mācību priekšmetu skolās būs aktuāla, arī ja piepildīsies Kjūbana prognoze. Ja programmētāja analītisko domāšanu izmanto kā bāzi, kuru "aplipināt" ar dažādām radošajām iemaņām, mēs iegūstam nākotnes cilvēku, kurš spēs pielāgoties jebkuriem tehnoloģiju izaicinājumiem. Tieši spēja pielāgoties būs izšķiroša.

Kura būs vispieprasītākā profesija?

Turpinot fantazēt par nākotnes cilvēkiem, mēs skaidri redzam, ka apkalpojošajā sfērā vieni no pirmajiem, kas kļūs nevajadzīgi, būs veikalu kasieri. Šobrīd aizvien populārākas kļūst pašapkalpošanās kases un pirkumi internetā, tomēr domāju, ka tas ir tikai neliels solītis nākotnes iepirkšanās virzienā. Interneta vai tamlīdzīgam attālinātajam "šopingam" būs sava vieta, tomēr "dzīvā" pirkšana saglabāsies. Vienīgi pašapkalpošanās vai cilvēka apkalpotu kasu vietā jūs vienkārši samaksāsiet, izstumjot ratiņus no veikala neizvelkot maku un nepārcilājot pirkumus. Tas gan nenozīmē, ka veikalā nebūs pārdevēju, jo cilvēciskā komunikācija iegūs aizvien lielāku nozīmi. Prasmīgi, zinoši konsultanti būs tieši tas arguments, kāpēc cilvēki dosies iepirkties.

Būtiski samazināsies arī valodu zināšanu nozīme. Nav šaubu, ka nākotnes cilvēki jebkurā pasaules malā brīvi sazināsies viens ar otru, vienkārši ieslēdzot attiecīgo valodu savā digitālajā ierīcē, lai vai kas tas būtu.

Kuras tad būs tās  profesijas, kuras būs pieprasītas nākotnē? Atbilde ir vienkārša – tās, kuras nevar aizstāt roboti. Skolotāji, ārsti, advokāti, žurnālisti, mākslinieki, sportisti…

Saprotams, ka gudrās mašīnas uzmanīs gudri inženieri. Tomēr vispieprasītākā profesija būs psihologs. Tā kā ievērojama daļa cilvēku gluži vienkārši nebūs vajadzīgi, dažādi sevis meklējumi un depresijas būs izplatīta parādība, un tas būs lielisks darba lauks profesionāliem psihologiem, psihoterapeitiem un arī psihiatriem… Es gan ceru, ka mazināsies šarlatānu skaits, jo sabiedrība kopumā būs, lai arī depresīvāka, tomēr gudrāka. Lai gan nav izslēgts, ka tieši šī ir mana viskļūdainākā prognoze.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti