Dace Stirāne: Priecīgus svētkus!

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Vismaz četras dienas mēs viens otru apsveiksim svētkos. Oficiālas brīvdienas, veikalu plaukti pārbāzti ar spožiem zaķiem, bet iestādes un uzņēmumi sacenšas par vēl neredzētiem un oriģināliem apsveikumiem. Man radās jautājums, kādus svētkus mēs tik plaši svinam? 

No Valsts prezidenta Andra Bērziņa apsveikuma var nojaust, ka augstākā valsts amatpersona aicina iedzīvotājus svinēt dzīves cikliskumu un nemirstību, tāpat arī saules atgriešanos un neaizmirst, ka dzīvības spēks ir mūsos pašos. Savukārt, Ministru prezidentei Laimdotai Straujumai Lieldienas ir pārdomu laiks, kad pārvērtēt padarīto (līdzīgi kā Jaunajā gadā) un sakopt garīgo sētu. Valdības vadītāja atgādina, ka valstij ir nepieciešams mūsu garīgais spēks, mūsu vēlēšanās pilnveidoties un, katram savu darbu pēc labākās apziņas darot, piedalīties Latvijas izaugsmē.

Tātad no manis gaida, lai es rūpīgi pārdomāju, ko es esmu devusi valstij, kā es varu vēl attīstīties un cik nodokļos samaksāt, lai piedalītos Latvijas izaugsmē. Kāda gan tur priecāšanās! No apsveikumiem skaidrs, ka mēs katrs varam svinēt, ko gribam.  Pašlaik tik saplūdušas ir kristīgās un dažādu kultūru tradīcijas, ka tā arī notiek. Neviens nebrīnās, kad zaķis pārtop par vistu! Pārdzimšanas laiks taču.

Un tomēr. Oficiālo brīvdienu skaits Lieldienās ir noteiktas, ņemot vērā liturģisko kalendāru. Sākot ar Zaļo ceturtdienu, kad Jēzus kopā ar mācekļiem iedibina Svēto Vakarēdienu, Lielo piektdienu – Jēzus nāves dienu, tad Klusā sestdiena, trešajā dienā Jēzus augšāmceļas, bet Otrajās Lieldienās - Jēzus augšāmcelšanās godināšana.  Es optimistiski pieņemu, ka viena trešā daļa iedzīvotāju patiesi Lieldienās svin Jēzus Kristus augšāmcelšanos, bet ko darīt pārējiem?

Jēzus īstenībā sludināja sociālo revolūciju. Laikā, kad tika uzskatīts, ka Dievs svētījis bagātniekus ar pārpilnību, Jēzus aizstāv nabadzīgos. Laikā, kad virmo atriebība. Jēzus aicina mīlēt ienaidniekus un būt labiem pret tiem, kas mūs ienīst. Jēzus pauž nelokāmu pārliecību, ka visi cilvēki ir vienlīdz vērtīgi. Jēzus izglābj sievieti, kuru vīrieši par laulības pārkāpumu vēlas apmētāt ar akmeņiem. Līdzībā par vīna dārza strādniekiem viņš apgriež otrādi vispārpieņemto izpratni par taisnīgumu un norāda uz skaudību. Līdzībā par pazudušo dēlu viņš aicina nebūt greizsirdīgiem.  Laikā, kad farizeji ir ļoti uzticami cilvēki, viņš aicina uz pazemību un norāda uz lepnību.

Pieticība. Cieņa vienam pret otru. Vienlīdzība. Solidaritāte. Tās ir tikai dažas vērtības, kas raksturo Jēzus garīgumu. Vērtības, kuru tik ļoti pietrūkst pašlaik sabiedrībā, kurā dominē sāncensība, ārišķība un individuālisms. Lieldienās ir vērts aizdomāties par to garīgumu, ko Jēzus atnesa pasaulei, lai arī kā mēs katrs svinētu Lieldienas. Un arī to, ka pasaule viņu tomēr nesaprata! 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti